Rize’nin Güneysu ilçesinde, 1130 rakımda bulunan, yüksekliği ile görenleri hayrete düşüren Kıble Dağı Cami’nin inşaatı tamamlandı.

1330 metre yükseklikte Kıble Dağı’nın zirvesinde yer alan Kıble Dağı Camisinin zorlu çalışmalar ile tamamlandı. 1.5 yıl süren çalışmalar yükseklikten dolayı zorlu bir çalışma ortamını doğurdu.

Cami yolu tamamlandıktan sonra peyzajı, yürüyüş alanları, çay bahçeleri ve piknik alanları halkın taktirine sunuldu. Muhteşem manzarası ile gidenleri kendine hayran bırakmayı başardı. Temiz hava ve bol oksijen ile sakin ve sağlıklı vakit geçirmek mümkün.

Kıble Dağı Camisi’nin İlk İnşa Tarihi

1800’lü yıllarda ilk defa Moşula Mehmet Efendi ve Kuş Ahmed Efendi tarafından inşa edilen cami 1960 lı yıllarda çıkan bir yangından dolayı Yusuf Yılmaz Hocaefendi tarafından tekrardan taştan inşa edildiği söyleniyor.

Recep Tayyip Erdoğan yapının restore edilmesini istedi. Camiye ulaşılması için yolların tamamlanmasının ardından 2013 yılında hayırsever iş adamları tarafından tekrardan restore çalışmaları yapılmaya başlandı.

Kıble Dağı Camisi’nin Nerelerden Görünür?

Caminin tam dağın zirvesine bulunmasından dolayı bir çok yerden görmek mümkün. Konumu nedeniyle ilgi günden güne artmaktadır. Harika bir manzaraya sahip olduğunu fotoğraflardan görmek mümkün.

Kıble Dağı Camisi’nin Büyüklüğü

Caminin 70 metrekaresi erkekler için, 45 metrekaresi kadınlar için ayrılmıştır. Revaklar için ayrılan alan ise 135 metrekaredir. Kapalı alanda yaklaşık 200 kişi ibadet edebilmektedir. Açık alanda ise toplam bin kişinin ibadet etmesi mümkündür. İmam lojmanı 85 metrekare olarak planlanmış, cami kubbesinin yüksekliği 13 metre, minarenin yüksekliği ise 27 metredir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here