Okinawa’daki 1 kilometre genişliğindeki Sotobanari adasında yaşayan 82 yaşındaki Masafumi Nagasaki, geçtiğimiz otuz yıl boyunca tek başına yaşadıktan sonra uygarlığa geri döndü.

İlk defa 1989’da yaklaşık 53 yaşındayken adanın yanına geldi. Docastaway’deki İspanyol kaşif Alvaro Cerezo’ya göre, geçmiş yaşamının ne olduğu belli değildi .

Bay Nagasaki, ıssız adada birkaç yıl kalmayı planladığını, ancak yaşam tarzını o kadar çok sevdiğini ve orada kalıcı olarak yaşamaya karar verdiğini söyledi. Bir tayfun, sahip olduğu malların çoğunu götürdü, böylece onunla birlikte gitmeye karar verdi.

“Medeniyette insanlar bana bir aptal gibi davrandılar” dedi, Bay Cerezo’ya. “Bu adada böyle hissetmiyorum”.

“Burada adada insanların yapmamı söylediği şeyi yapmıyorum, sadece doğanın kurallarını takip ediyorum. Doğayı domine edemezsin, bu yüzden ona tamamen uymalısın ”.

Haftada bir kez, bazı kıyafetler giyip, ailesi tarafından kendisine gönderilen 10 bin kişiyi yiyip içme suyu alabileceği komşu bir adaya bir tekneye binerdi.

Daha önce bir fotoğrafçı olarak çalıştığı ve bir karısı olduğu, başka işleri de olduğu düşünülmektedir.

“Öldüğü bir yer bulmak önemli bir şeydir ve ben de burada karar verdim,” dedi Nagasaki, Reuters’e , hikayesinin ilk kez kamuya duyurulduğu zaman Reuters’e verdiği demeçte . “Ölümünüzün yerini seçmenin ne kadar önemli olduğunu daha önce anlayamadım, tıpkı bir hastanede mi yoksa evde mi yoksa aile yanında mı olduğu gibi.

Cerezo, polisin Nisan ayında medeniyete geri götürdüğünü, zayıf olduğu için savaşamadığını söyledi.

“Aileme zaten burada öleceğimi söyledim. Bir tayfun tarafından öldürmek istiyorum, böylece kimse beni kurtarmaya çalışamaz. ”

Şu anda Ishigaki’de bir hükümet evinde yaşıyor.

Cerezo, “Sağlığı iyi, muhtemelen sadece hasta ya da grip olmuştu (alındığı zaman) ama artık geri gitmelerine izin vermeyecek, oraya gidemez, bitti” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here