Arabalı Tatilin Faydaları Ve Zararları

0
460

Arabalı Tatilin Faydaları Ve Zararları

İnsanoğlu işlerini ve yapacaklarını dinlenmeden kesinlikle yapamaz. Dinlenmek hem ruha hem bedene harika bir masajdır adeta. Kimine göre ruh yorgunluğu daha çok hissettirir kimine göre beden yorgunluğu. Bu anlamda gereken en güzel metot ise tatil olmalıdır. Yani sömestr olmadan ne ruh ne de beden kendine gelmez. Ama her dinlenmenin de avantajları ya da dezavantajları yok değil elbette. İş ve yorgunluktan geri kalan bu dinlenme sürecinde iyice düşünülmeli ve planlar analiz edilerek yapılmalıdır. Aksi halde hem yapılan sömestr zehir olur hem de boşa akan günlere yazık. Kararlar iyi ve güzel verilmelidir. Konu itibariyle bir şehir dışında yapılacak olan dinlenmeye araba ile mi gidilmeli? Ya da taşıtsız mı? Elbette her şeyde olduğu gibi bunlarında kuralları ve yapılmasında gerekenleri yok değil. Burada asıl ve esas olan kural kesinlikle gidilecek olan sömestr dinlenme yerinin konumu, rahatlığı, olanakları ve şartlarıdır elbette.

 Avantaj ve Dezavantajlar

Bu anlamda yukarıda belirtilmiş üzere fayda sağlanacak esas mesele dinlenme sürecinde ki konaklanacak yerdir. Bazı konaklama ve dinlenme tesisleri rahatlığa ve ferahlığa gayet memnun olup müşteri memnuniyeti hat safhada düşündüğü için bu i verenin kendi alanı ve sahasına yansımaktadır. Yani gerek alan büyüklüğü olarak bu beldelerin genişliği, gerekse içeriğinde bulunan güzellik ve rahatlığıyla istenilen yere gitmek için kendi taşıtlarını tahsis eder bazen de buna gerek kalmaz zaten yakındır. Zaten olayın konusu sömestr olduğu için vatandaş dinleneceği alan yerinden neden uzaklaşsın ki? Kendini ve bedenini dinlendirmek yerine neden taşıtla uğraşsın.

Takdir edilir ki buna pekte gerek duyan pek çok birey olmaz. Bununla beraber günümüz şartları öylesine gelişmiştir ki dinlenilecek beldeye ulaşan çok daha ekonomik ve tasarruf sağlayan çok güzel taşıtlar vardır. Bunların en bazından hava yolculuğu gelir. Taşıt ekstra cebimizin düşmanı olur ve ekstra yol yorgunluğu ve halsizliğe bedeldir. Buda sömestrden en az 1 gün çalınmasıdır. Bu ne insanın hoşuna gider ne de cebinin. Dinlenilmiş ve anlatılmış çoğu öğüt verici anılarda yok değil bu konuda. Gitmeden bir akrandan, akrabadan yahut arkadaştan bu anlamda ders ya da öneri alınmalıdır. Hiç kimse kendi çıkarına olmayan seyahate el sürmez ve yeltenmez.

 Rahatlık ve Özgürlük

Kendi taşıtın olmadan tatil seyahatine çıkan birey şüphesiz kendini rahat ve özgür hissedecektir. Yolları taşıtla dolaşıp hızlı bir film şeridi gibi geçmek yerine oraları hissetmek, görmek ve hatta dokunmak ruha zarar değil yarar verir. Bununla birlikte cepte kalan para taşıtın olmamasının faydasıyla görülen çay bahçesinde eş, dost ve akraba ile güzel vakit geçirmek için bir hayli işe yarar. Yüzler güler ruhlar dinlenir bir sonra ki güne daha zinde ve mutlu uyanılır. Karar vermesi gereken elbette yine vatandaş olduğu için karar aşaması yine ona aittir.

Günümüz şartlarında aile ekonomisi ya da kişisel ekonomi düşünülmeden edilmiyor elbette. Yıl içinde yapılan işlerden zar zor kazanılan kazanlardan yaz sömestri için biriktirilen paranın da yollarda harcanması pek hoş olmuyor. Asıl konu şu. Dinlenme merkezinin konaklama merkezine ne kadar yakın olacağı. Eğer bunlar birbirine yakınsa taşıtın elbette yararı vardır. Ama eğer yok ise taşıtla gitmenin bir anlamı yoktur. Bu anlamda belirtildiği üzere her karar bireye aittir. Cep ve ekonomi öneminin hat safhada olduğu bu süreçte düşünülmeden atılan her hareket istisnasız insanın karına olmayacaktır. Unutulmamalıdır ki her şeyin bedeli vardır ve de olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here