Hiçbir şey gününü baş ağrısı ile geçirmekten daha sinir bozucu olamaz. Sık sık acı çekiyorsanız, bazı değişiklikler yapın. Aşırı stres, güneş, kafein veya alkol sık sık baş ağrısına yol açabileceğinden, rutininizi değiştirmek çok faydalı olacaktır. Eğer onların nedenlerinden kaçınarak onları hafifletemiyorsanız, bu rahatsızlıklardan gizli bir hastalık olabileceğinden, bir doktora danışın.

Baş ağrılarının nedenleri

Baş ağrılarınızın tetikleyicilerini tanımlayalım. Bazı yiyeceklerin veya kokuların baş ağrısına neden olup olmadığını, stresli veya uykulu olduğunuzda bağ ağrısı çekiyorsanız önlemek için yaşam tarzınızı değiştirmeniz gerekebilir.

Alkollü içecekler. Çok fazla alkol dehidrasyon nedeniyle baş ağrısına neden olabilir. Sadece 1 veya 2 içecek için tercih edin ve daha fazlasından kaçının.

 • Eğer baş ağrınız çok sıksa, az miktarda alkole bile çok hassas olabilirsiniz. Tamamen içmekten kaçınmak en iyisidir.

Kafein alımını azaltın Kafein tüketiminin alkol kadar zararlı değildir. Ancak aşırı alımları baş ağrısına neden olabilir. Bu durum sık sık başınıza geliyorsa, daha az kafein alınız. Bu maddeye karşı çok hassas olduğunuzu fark ederseniz, baş ağrısından kaçınmak için hayatınızdan tamamen çıkarmaya çalışın. 

 • Yüksek miktarda kafein ve diğer sağlıksız katkı maddelerinin baş ağrısına neden olabileceğinden, enerji içeceklerinden kaçının.

Uzun süre ekranlara bakmaktan kaçının. Baş ağrısının en yaygın nedenlerinden biri bilgisayar başında çok fazla zaman harcıyor olmanız. Çalışmanız gerekiyorsa, her 30 dakikada bir mola verin. Kalk ve dolaş veya en azından gözlerini birkaç dakika boyunca ekrandan çek.

Güneşte geçirdiğiniz zamanı azaltın. Güneşli bir bölgede yaşıyorsanız, güneşe aşırı maruz kalmak baş ağrınızın sebebi olabilir. Yoğun güneş ışığı, dehidrasyon ve göz yorgunluğu gibi diğer baş ağrısına neden olabilir. Güneşe maruz kalacaksanız, güneş gözlüğü takın ve şemsiye taşıyın. 

Baş ağrısını tetikleyen yiyeceklerden kaçının. Yedikten sonra ortaya çıkan baş ağrılarının bir kaydını tutun. Belirli bir yiyeceğe alerjiniz varsa veya duyarlıysanız, bu rahatsızlıkların nedeni olabilir. Eğer belirli yiyecekleri yediğinizde baş ağrısının genellikle oluştuğunu fark ederseniz, herhangi bir iyileşme olup olmadığını görmek için onları yemeyin.

Yaşam tarzı

Su tüketiminizi artırın. Dehidratasyon, baş ağrısının sık görülen bir nedeni olduğundan, yeterli su tüketdiğinizden emin olun. Her yerde bir şişe su alın ve susadığınızda az az için. Yemeklerinizi soda ya da diğer içecekler yerine su ile tamamlayın. Her zaman bir su gördüğünüzde, az da olsa için.

 • Egzersizler gibi dehidrasyon aktiviteleri yaparken su içmeyi unutmayın.

Sık sık küçük yemekler yiyin. Düşük şeker seviyesi baş ağrısına neden olur, bu yüzden daha sık yemek yapmak, bu durumdan kaçınılmasına yardımcı olur. Üç doyurucu yemek yerine gün boyunca küçük öğünler yiyin. 

 • Yemekleri bölmek için, kalktığınızda bir meyve ve haşlanmış yumurta yiyin. Daha sonra, sabahları daha sonra başka bir yumurta, artı bir dilim kızarmış ekmek veya yarım somun ekmek yiyin. Bu kalıbı gün boyunca takip edin.

Yemeğini değiştir. Bazı gıdalar baş ağrısını hafifletir, diğerleri ise onlara sahip olma olasılığını artırır. Baş ağrısı azaltmak için sağlıklı meyve ve sebzeler açısından zengin bir diyet yapın.

 • Yeşil, turuncu ve sarı sebzelerin bazı insanlarda baş ağrılarını azalttığı gösterilmiştir. Diğer yararlı yiyecekler kahverengi pirinç ve kurutulmuş narenciye meyveleridir.
 • Süt ürünleri, çikolata, yumurta, turunçgiller, kuru et, buğday, domates, mısır, soğan, elma ve muz bazı insanlarda baş ağrısını şiddetlendirebilir.
 • Bazı çalışmalara göre, yüksek magnezyum içeriğine sahip gıdalar baş ağrısını önlemeye yardımcı olur. Bu nedenle, tofu, ıspanak, zeytinyağı ve kabak ve ayçiçeği tohumu gibi seçenekleri seçin.
 • Çin gıdaları gibi sodyum veya monosodyum glutamat (MSG) bakımından zengin olanlara ek olarak işlenmiş gıdalardan uzak durun.

Gerektiğinde molalar verin. Baş ağrısı, dinlenmeniz gerektiğini belirtebilir. Kendinizi işte ya da fiziksel görevlerle çok yoruyorsanız, baş ağrınız olabilir. Gün boyunca, aşırı efor nedeniyle baş ağrısını önlemek için gerektiğinde dinlenme alışkanlığı edinin. 

 • Eğer mümkünse, baş ağrınız olduğunu düşünüyorsanız, karanlık bir odada 10 dakika dinlenin. Bu şekilde, semptomları azaltabilirsiniz.
Hayatınızın stresini azaltın. Aşırı stres endişe nedeniyle baş ağrısına neden olabilir. Çok stresli hissediyorsanız, hayatınızın stresini azaltmanın yollarını arayın. Baş ağrılarının azaltılmasına ek olarak, daha az stres genel olarak daha mutlu bir hayatın tadını çıkarmanızı sağlayacaktır.

 • İnternette rahatlama rutinleri veya meditasyonlara bakın. Ayrıca meditasyon dersleri de alabilirsiniz.
 • Başkalarının desteğini isteyin. Ailenizin ve arkadaşlarınızın desteği stresin azaltılmasına yardımcı olacağından, sosyalleşmenin alışkanlığını düzenli hale getirin.
 • Stres yönetimi zor ise, bir terapiste danışın.

Yeterince uyuyun. Yeterli saat uyumamak, baş ağrısının başka bir nedenidir. Ertesi gün yeterince dinlenmek için her gece erken yatma alışkanlığı edinin. Genel olarak, yetişkinler için 7 ila 9 saat uyku gerektirir. 

 • Uyumakta zorlanıyorsanız, uyku rutinini düzeltmeye çalışın. Yatmadan önce her gece rahatlatıcı bir aktivite yapma alışkanlığını benimseyin. Örneğin, bir kitap okuyun ya da ılık banyosu yapın.
Bir egzersiz rutini oluşturun. Aerobik egzersizleri, bu tür rahatsızlıkların ortak bir nedeni olan baş ağrılarını ve stresi azaltır. Düzenli egzersiz yapmıyorsanız, düzenli olarak aerobik egzersizlerini rutininize ekleyin. 

 • Sevdiğiniz bir etkinliği seçin, bırakmayın. Örneğin, uzun yürüyüşleri seviyorsanız, haftada birkaç kez hızlı bir yürüyüş yapın.
 • Yoğun bir günlük programınız varsa, egzersiz rutininizi buna dahil etmenin yollarını arayın. Örneğin, arabanızı sürmek veya toplu taşıma araçlarını kullanmak yerine bisikletle çalışmaya gidin.

Sigara dumanından uzak durun. Bu duman, beynin kan damarlarını daralttığından dolayı baş ağrısına katkıda bulunur. Sigara içiyorsanız, baş ağrınızı yatıştırmak için daha az tüketmeye çalışın. İçmiyorsanız, kendinizi sigara içenlerin sizi sigaraya maruz bırakmalarından kaçının.

Tıbbi yardım

Doktorunuza belirtilerinizin ayrıntılı bir listesini verin. Genelde yaşam tarzınızda ve alışkanlıklarınızda değişiklikler yaptıktan sonra baş ağrıları devam ederse, değerlendirilmek üzere doktora gidin. Genellikle ciddi olmamasına rağmen, kronik baş ağrıları diğer koşullara bağlı olabilir. Daha iyi tanı koymak için, doktorunuza belirtilerinizin bir listesini verin. 

 • Olay zamanını ve olası tetikleyicilerini kaydetmek için baş ağrılarının bir günlüğünü tutun.
 • Ayrıca, baş ağrılarının ve acı çektiğiniz hastalıkların sürelerini de not etmelisiniz.

Gerekli tıbbi kontrollere girin. Semptomlarınıza bağlı olarak, doktorun baş ağrınıza neden olabilecek herhangi bir gizli hastalığı teşhis etmek için bazı testlerden geçirmesi muhtemeldir. Nörolojik veya başka bir problemi saptamak için bir BT taraması, MRI taraması veya kan testi uygulayabilir.

 • Doktor test isterse, önceden nasıl hazırlanmanız gerektiğini sorun. Örneğin, bazı testler bir gün önce herhangi bir yiyecek ya da içecek yememenizi gerektirir.

Diyet takviyeleri hakkında bilgi için doktora danışın.  Magnezyum takviyeleri, butterbur, feverfew, riboflavin ve koenzim Q10 bazı kişilerde baş ağrısı semptomlarını azaltmada başarılı olmuştur. Bu ürünleri doktorunuzla görüşün, bunları sağlığınız ve güncel ilaçlarınızı akılda tutmanın güvenli olup olmadığını öğrenin.

 • Doktora danışmadan önce asla besin takviyesi kullanmayın.

Masaj veya akupunktur ile tedavilere bakın. Bazı doktorlar migren gibi kronik baş ağrıları için doğal tedaviler önermektedir. Probleminiz kronik ise akupunktur ve masaj terapisi yararlı olacaktır, bu nedenle doktorunuzla hangi seçeneklere sahip olduğunuzu tartışın.

 • Akupunktur, cilde iğneler sokarak vücuttaki basınç noktalarının uyarılmasını içeren bir yöntemdir. Bazı insanlarda baş ağrılarını ortadan kaldırdığı gösterilmiştir.
 • Masaj terapisi, baş, vücudun diğer kısımlarına masaj yaparak baş ağrılarının sıklığını azaltmak için profesyonel bir masöz gerektirir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here