Başka bir ülkede nasıl güvende olunur?

0
504

Başka bir ülkede nasıl güvende olunur?

Yabancı bir ülkede olmak eğlenceli olabilir, her yerde olduğu gibi her zaman tehlike ve risk vardır. Diğer ülkelerden gelen tüm ziyaretçiler, tehlikelerin yurtdışında neler olduğunu ve ne kadar güvende olursa olsun kendilerini nasıl koruyacaklarını öğrenmeli, çünkü bir şeyler ters gidebilir.Bir ülkeyi ziyaretinizi büyük deneyime dönüştürmek için aşağıdaki ipuçlarını aklınızda bulundurun.

Önemli Olan 5 Bilgi

1)
Seyahatinizi yapmadan önce gideceğiniz ülkeyi araştırın. İnternetteki siteleri arayın, çok fazla bilgi var. Kaynağı güvenilir hale getirmeye çalışın, örneğin size yasal bilgi veren ve almanız gereken önlemleri bildiren elçilik web siteleri. Sokaklar ve tehlikeli mahalleler gibi tavsiye edilmeyen yerler hangileri olduğunu öğrenmeye çalışın.
Yerel gelenekler hakkında bilgi edinin Ülkenizde, onları telaffuz ederken normal olan ifadeler veya kelimeler vardır, ancak ziyaret ettiğiniz ülkede izin verilip verilmediğini bilmiyorsunuz, bu yüzden onlara söylemeden önce onlara danışmaya çalışın. Örneğin, Batı’nın çoğunda “Tamam” anlamına gelen başparmak, Yunanistan gibi diğer ülkelerde hoş olmayan bir jest.
2)
Ayrılmadan önce önemli dosyalarınızın kopyasını alın. Pasaportunuzun bir kopyasını, seyahat programını, kredi kartlarını, ehliyetinizi ve diğer önemli belgelerinizi alın. Verilerinizi her şeyin yedeğine kopyalayın; bu, çalınan belgelerinizi kurtarmanızı kolaylaştırabilir. Kopyaları ayrı yerlerde saklayın ve güvende tutun. Ayrıca belgelerinizi tarayabilir ve ihtiyaç duyduğunuzda bunları yazdırabilirsiniz. Bunları e-postanızda veya bir USB çubuğunda saklayabilirsiniz.
3)
Seyahat etmeden önce ülkenizin büyükelçiliğinden ve askeri üslerden bilgi alın. ABD gibi bazı ülkeler için ve Avustralya, çevrimiçi konsolosluğa kayıt olmak mümkündür. Bu yapıldıktan sonra, herhangi bir doğal afet veya askeri çatışma ortaya çıkarsa, konsolosluk sizin ülkenizde olduğunuzu bilecek ve bu yardım sunmanın ilk adımı olacaktır.
4)
Musluk suyunun güvenli olduğunu kontrol edin. Suyun ülkenizde kullanılanlardan farklı kimyasallarla işlenebileceğini ve tüketirseniz sizi hasta edeceğini unutmayın. Özellikle çocuklar ve yaşlılar. Ayrıca, bir sokak satıcısından su alırsanız, iyi durumda olduğundan emin olun.
5)
Cinsel karşılaşmalara dikkat edin. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar sizin de dahil olmak üzere dünyanın her yerinde çok yaygındır. AIDS ve Syphilis gibi hastalıklar çok yaygındır. Kendinizi korumanın ilk yolunun cinsel ilişkiden kaçınmak olduğunu unutmayın, ancak bunu yapmayı tercih ederseniz, kondom gibi bir koruma kullanın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here