Bebek bakıcısı nasıl olmalıdır?

Ebeveynler, özellikle anneler bebeğin bakımıyla ilgili bakıcıyı kişiyi dikkatli seçmelidirler, bakıcılık çok dikkat, özen ve sorumluluk gerektiren bir görevdir. 

Sadece çocuğuyla zamanın çoğunda kalacak kişi olduğu için değil, ama bu kişi doğum iznini bitirdiklerinde annelerin yerini almak için üç aylıktan bile küçük çocuklardan sorumlu olacak, bu yüzden eğitim ve deneyim onu seçerken birincil faktörler olmalı, çünkü bebeğinizin beslenme, sağlık ve kişisel gelişim içerecektir. 

Psikolog ve araştırma direktörü olan Diana Guzmán Gutiérrez’in, bakıcı,  neredeyse aileden bir kişidir diyor. “Ayrıca, bu kişi, bazen, büyükanne ve büyükbabalar, amcalar, kuzenler gibi genişletilmiş ailenin diğer bakıcılarından daha önemli hale gelir, çünkü çocuğun onunla kurduğu bağ çok yakındır ve büyük bir etkisi olacaktır. 

Bir psikolog ve aile danışmanı olan Ana Julia Luna, bakıcıların çocuğun yaşına göre seçilmesi gerektiğini savunuyor. Çocukları ile evde uygun bir insanın olması daha iyidir; burada çocuklarıyla olan deneyimlerini, dikkatlerini ve dikkatlerini doğrulayan diğer akrabalar tarafından eşlik edilebilir. 

Bir bakıcı nasıl olmalıdır?

Nitelikleri, eğitim ve deneyim değerleri, samimiyeti ve sıcaklığı vb şeylerle uzlaştırılması gerekiyor çünkü bu soruyu cevaplamak çok zor, bu asla yeterli değildir ve tüm beklentileri doldurmak için mükemmel bir kişiyi bulmak neredeyse imkansız diyor Pediyatrist Carlos Cortázar, ama çocuğunuz için en iyi araştırma yapmalı ve bu kişide ailenizin formlarına en uygun özellikleri aramalısınız. 

“İyi bir bakıcı tercihen çocuk bakımı konusunda deneyimli, dikkat ve çocukların motivasyonu yüksek, yaratıcı, eğitimli, sorumlu empatili ve sevgi gösterici olmalıdır. Aynı zamanda otorite ve disiplini gösterirken çocukla sevgi dolu bir ilişki kurmalıdır. 

Psikoterapist Felipe Parra, kendi adına, bakıcıların, çocukların gelişim aşamalarını bilmeleri, farklı aileleri anlamaları ve bütünleştirmeleri gerektiğini belirtiyor. 

İyi bir bakıcı nasıl bulunur? 

Uygun bir bakıcı almak için çeşitli yollar vardır, ancak birinci ve kolayca tavsiye edilen yol referans ile olmaktadır. Bazı internet sitelerindeki bakıcıların referanslarına bakıp eğitim durumunuda gözden geçirerek görüşme sağlanabilir. 

Önemli olan, ebeveynlerin, çocuklarına bakmaktan nihayetinde sorumlu olacaklarının uygunluğunu doğrulamalarıdır. Bunu yapmak için, kazalar veya acil durumların bakımı konusundaki deneyimlerini ve okul desteği gibi durumlara müdahale etme pratiklerini kontrol edin. 

Son olarak, bakıcıya ait uygun becerilerin en iyi göstergesi çocukların kendileri olacaktır, çünkü çok genç olduklarında fikirlerini ifade edemezler. Çocuklarınızın bakıcılar ile nasıl geçindiğini, yanında mutlu olup olmadıklarını ve yanlarında iken kendilerini iyi hissedip hissetmediklerini gözlemlemelisiniz. Gerekirse gizli kameralar ile bakıcı davranışlarını gözlemlemeniz çocuğunuzun sağlığı açısından çok önemlidir.

Bunları Unutmayın 

Çocuğunuzun bakıcısını seçerken, bu koşullar listesini yapmaya çalışın ve bunların çoğunun karşılandığını doğrulayın. 

 – Deneyim: Başvuru sahibi, önceki işlerden tavsiyelerde bulunmalı ve bebeklerin ve çocukların bakımıyla ilgili deneyimi belgeleyebilmelidir. 

 – Görüşme: Yüz yüze görüşme ve ilk intiba çok önemlidir. Uzun uzun sohbet edin ve yaşantısı ve geçmişi hakkında bilgiler almaktan çekinmeyin.

 – Çocuğun kabulü: Gelecekteki bakıcının, katılacağı bebek ya da çocukla ilk teması olması iyi bir şeydir, böylece onunla ne gibi empati kurduklarını görebilirler. Bebeklerde ölçmek daha zordur, ancak anneler sadece onları taşıyarak ya da kollarına alarak ne kadar kalifiye olup olmadığını algılayabilirler. 

 – Kişisel sunum: Küçük bir gereksinim olsa da, ellerinizin temizliği, düzgünlüğü ve kişisel görünümü belirleyicidir, çünkü bu kişinin bebeğiyle doğrudan temas halinde olduğunu unutmamalıyız. Ayrıca, herhangi bir zamanda, onları bir aile olarak, bir doktor veya kamu faaliyetlerinde temsil edecek ve çocukları için bir referans olacak kişi de bu kişidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here