Borsada İnsanlar Nasıl Para Kazanır

0
939

Borsada İnsanlar Nasıl Para Kazanır

Türkiye’de borsa denilince insanlar ilk olarak korkarlar. Borsa ne yazık ki ülkemizde bir kumar olarak görülmektedir. Yeni yetişen nesil de bu şekilde eski nesilden duyumlar aldığı için borsaya bir şans ve kumar olarak bakıyor. Aslında borsa kumar veya şans işi değildir. Bundan birkaç yıl öncesinde dünyanın en zengin insanları servetlerini tamamen borsada yapmış insanlardı. Servetinin tamamını borsadan elde etmiş onlarca insan varken borsaya kumar demek elbette ki haksızlık olur.

 Borsada Nasıl Para Kazanılır?

İlk olarak daha önce zihinlere ekilen kötü düşünce ve ön yargılardan arınmak gerekir. Hiç kimse daha inanmadığı işte başarılı olmamıştır. Dünyanın birçok ülkesinde gayrimenkul ve borsa hala en prestijli ve güvenilir yatırım aracı olarak görülmektedir.

Tabii ki borsada para kazanmak için bilinmesi gereken bazı şeyler vardır. Bu değişkenler bir kaç günlük araştırma ile rahatça kavranabilecek basit şeylerdir. Piyasa araştırması, hisse senedi, şirket ve sektör analizi, borsa ile ilgili günlük haber ve makalelerin detaylı şekilde taranmasının ardından borsada para kazanmak için ilk adım atılabilir hale gelecektir.

 Borsada Al Sat Yaparak Para Kazanmak

Kısa zamanlı bir araştırmanın ardından, temel borsa analizi yapabilecek seviyeye gelen bir kişi borsada al sat yaparak para kazanabilir. Bu aşamada al sat yaparak borsada işlem yapacak olan kişinin takip etmesi gereken bazı adımlar vardır.

Borsada her ne olursa olsun yatırım yapacak bir kişi kısa vadede kar etmeyi değil uzun vadede kar etmeyi düşünmelidir. Unutulmamalıdır ki borsada kısa vadede genelde herkes zara eder. Bu adımın ardından yapılması gereken ikinci şey hisse senedi alımı yapılacak şirketin iyi araştırılması, benzeri şirketlerin hisse senedi oranlarının analiz edilmesi ve varsa bu şirketle ilgili basında yer alan haberlerin incelenmesidir. Tüm bunlar yapıldıktan sonra ise dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da tüm sermayenin tek bir hisseye yatırılmaması gerektiğidir. Böylece herhangi bir olumsuz durumda kenarda bir miktar yatırım kalacak ve tüm sermayeyi riske edilmemiş olacaktır. Hisse senedi alırken, şirketin daha önceki yıllara ait piyasa değeri grafiği ve geleceğe yönelik beklenti grafiği göz önünde tutulmalıdır.

Borsadan para kazanmak için bilinmesi gereken kurallar ilk etapta bunlardır. Ayrıca değinilmeden geçilmemesi gereken bir diğer konu da kriz zamanlarında hisse senedi fiyatlarının bir hayli dibe vuruyor olmasıdır. İşte buna benzer kriz zamanları küçük yatırımcılar bilen bulunmaz bir nimettir. Bu zamanlarda borsada akıllıca yatırımlar yapanlar günün sonunda çok karlı çıkacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here