Fındıkla karıştırılabilmelerine rağmen, gerçekte Brezilya fıstığı olarak bilinenlerin, hindistan cevizi ile aynı boyuta sahip sert bir meyvede bulunan tohumlar olduğunu biliyor muydunuz ? Bolivya, Peru, Arjantin, Kolombiya ve Venezüella’da da bulunabilmelerine rağmen, onları üreten ağaçlar Brezilya’dadır.

Onlar da Brezilyalı coquito , Amazon ceviz , kestane ağacı veya Pará kestane ağacı isimleri ile bilinir . Aslında, Bolivya’da pando badem veya kestane isimleriyle bilinirler , bilimsel isimleri ise Bertholletia excelsa’dır .

Genellikle mükemmel ve harika lezzetleri nedeniyle çiğ veya kızarmış olarak tüketilirler, bu nedenle tatlılar, kekler ve kurabiyeler hazırlanmasında kullanılırlar ya da sadece diğer içecekler ve yiyeceklerle birlikte sadece yemeklerdir.

Brezilya Fıstığının inanılmaz özellikleri

1. Büyük besin zenginliği

Brezilya fıstığı temel besin açısından zengin olan biz adlandırabilirsiniz aralarında,:

  • Sağlıklı yağlar : özellikle omega-6 yağ asitleri (aynı zamanda çoklu doymamış yağ asitleri olarak da bilinir).
  • Fiber : Bir avuç Brezilya fıstığı yaklaşık 3 gram lif sağlar.
  • Vitaminler : E vitamininin varlığı her şeyden önce öne çıkıyor.
  • Mineraller : özellikle magnezyum, potasyum, selenyum, çinko ve kalsiyum.

Ayrıca, Brezilya cevizi (yaklaşık 30 gram), bir avuç 4.3 gram protein içerir.

2. yüksek kolesterol düşürmek yardımcı

Eğer yüksek kolesterol  veya yüksek düzeyde trigliserid kan içinde yardım eder. Yüksek kan yağ düzeylerini düşürmek için omega-6 nedeniyle zengindir.

Kalbi önemsemek ve korumak söz konusu olduğunda selenyumun varlığından da bahsetmeliyiz .

3. Çok enerjik

Brezilya fıstığı, ekstra enerji katkısına ihtiyaç duyanlar için mükemmeldir , çünkü proteinler, karbonhidratlar ve yağlardaki zenginliği sayesinde besleyici olarak enerjik bir doğal seçenek haline gelirler. Bu yüzden sporcular için önemlidir.

4. Doğal antioksidanlar açısından çok zengin

Brezilya fıstığı, serbest radikallerin olumsuz etkilerini olumlu yönde azaltmaya yardımcı olan selenyum ve E vitamini , iki doğal antioksidan açısından zengindir .

Yaşlanmayı önleyici nitelikler sağlayarak yaşlanmanın etkilerini geciktirmek isteyenler için de idealdir . Öte yandan, antioksidan zenginlikleri için, kanserden muzdarip olma riskini azaltmak söz konusu olduğunda, aynı derecede önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here