Canan Karatay Diyet Listeleri Güvenilir Mi

0
469

Canan Karatay Diyet Listeleri Güvenilir Mi

Canan Karatay diyetlerinin amacı kişinin sağlığını tehlikeye sokmadan ideal kiloya sokmak ve beslenme programları ile kişinin hayat kalitesini arttırmak olarak açıklanıyor. Bu amaçlar doğrultusunda da uyulması gereken bazı kurallar var. Bunlardan birkaç tanesi şu şekilde: ekmek yasak çünkü kan şekerini yükseltiyor, ekmek yerine alternatif kuruyemiş tüketilmelidir, günlük su ihtiyacı en az iki litre su içerek karşılanmalıdır vb. Bu şekilde bakınca gayet sağlıklı ve faydalı gözüken diyet sisteminin aslında büyük sorunları var. Bunlardan ilki, haftalık olarak her gün hangi besini ne kadar yiyeceğinizi belirleyen diyet listeleri. Bunun bir sorun olmasının sebebi ise, her insanın kendi boy ve kilo oranıyla belirlenebilecek bir günlük kalori ihtiyacının bulunması. Her birimiz farklı metabolizma hızına sahipken her bir bireye aynı diyeti uygulatan bir liste ne kadar güvenilir olabilir?

 Mikro Ve Makro Besinler

Sağlıklı bir diyet ve beslenmeyi iyi bir şekilde anlamak için mikro ve makro besin kavramlarını bilmemiz gerekir. Makro besinler, vücudumuzun önemli miktarda ihtiyaç duyduğu besinlerdir. Bu besinler: Protein, Karbonhidrat ve Yağ olarak üçe ayrılır. Vücudumuz günlük yaşam hareketliliğine göre bu besinlere belirli miktarlarda ihtiyaç duyup bu besinlerden enerji elde etmektedir. Bu ihtiyaç miktarı her bir birey için değişkenlik gösterebilir. Mikro besinler ise bize bağışıklık kazandırıp hasta olmamızı önleyen besin türüdür. Vitamin, Mineral ve İz Elementler mikro besin türleridir. Mikro besinlerin kilo kontrolü konusunda pek bir işlevleri yoktur. Peki,  Canan Karatay nasıl oluyor da insanların günlük kalori ve makro besin ihtiyaçlarındaki farklılığı göz ardı ederek binlerce insana aynı beslenme programını tavsiye ediyor?

 Sağlıklı Bir Diyet Nasıl Yapılır?

Peki, genelleme yapan listeleri uygulamayacaksak ne yapacağız? Vücudumuzun kilo alma-verme sistemi aslında çok basittir. Eğer günlük kalori ihtiyacınızdan fazla kalori alırsanız kilo alırsınız. Günlük kalori ihtiyacınızdan daha az kalori alırsanız da kilo verirsiniz. Bunun yanında da günlük almamız gereken makro besin miktarları var. Aslında tek yapılması gereken şey, günlük kalori ihtiyacının hesaplanıp, bu kalorilerin sayılması. Üstelik bunu yapmak da çok kolay. Bu hesaplamaları yapan yüzlerce site ve telefonunuza yükleyebileceğiniz aplikasyonlar bulunmakta. Bunun yanında fiziksel olarak enerji harcamanın da çok fazla yararı dokunur. Yaş ve sağlık durumunuza göre, günlük yürüyüş yapabilir ya da daha fazla efor gerektiren egzersizler tercih edebilirsiniz. Bu sayede hem sıkıcı listelerin size her gün aynı şeyleri yedirmeye çalışmasından kurtulmuş olursunuz, hem de çok daha hızlı bir şekilde ideal formunuza ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here