Çocukların internet kullanımı ile ilgili öneriler

İnternet artık her çocuğun kullandığı dipsiz bucaksız bir alem. Yararlı içerikler olduğu kadar bir okadar da zararlı ve gereksiz içeriklerede rastlamak mümkün. Çocuklarınızı internet hakkında doğru bilgilendirmek ve yönlendirmek de ailelerin görevidir. Aileler çocuklarını ne kadar doğru yönlendirirse okadar internet faydalı hale gelmektedir.

Yasaklama her zaman en iyi seçenek değildir. Suçlama, taciz veya istismar gibi tehlikeli durumlardan kaçınmak için kendini bilgilendirmek ve önlem almak, kurallar veya davranış kuralları oluşturmak tavsiye edilir. Protección Online’dan çocuklar için bazı bakım ve önerileri paylaşmak istiyoruz.

– Bağlanmak için bir nedene sahip olmak, interneti kullanmaları için gereken süreyi düzenlemeye yardımcı olacak ve gerekenden daha fazla saat harcamamaya yardımcı olacaktır.

– Çocuklara çevrimiçi takma adlar (takma isimler) oluşturmalarına ve kişisel bilgileri açığa çıkarmamalarına veya bunu yapmaları durumunda yabancılarla bu bilgileri paylaşmamalarına yardımcı olun.

– Yabancılarla iletişim kurmayın, bilinmeyen kişilerin iletişim kurmalarına izin vermeyin. Verilerinizin gizliliğini nasıl ayarlayacağınızı ve başkalarının sizinle iletişim kurma şeklini bilmelisiniz.

– Var olan tehlikeleri anlayın ve bilin. Ebeveynlerin tavsiyelerini dikkate alın. Tehlikeler sadece evin dışında değil, aynı zamanda internette de.

– Facebook ya da Twitter kullanımı gibi sosyal ağların sadece 13 yaşın üzerindeki kişiler için olduğunu anlayın. 13 yaşında olmayan bir hesap oluşturmak, sosyal platformun şart ve koşullarının ihlali anlamına gelecektir.

Okul veya kolej görevleri, araştırma siteleri, sanal ansiklopediler, eğitim ile alakalı web sitelerini ve çeşitli dallarını ziyaret için online kaynaklar ve mevcut araçları kullanmalarını sağlayın.

Uzmanlar tarafından belirlenen kuralları göz önünde bulundurun. Diğer internet kullanıcılarına saygı duyulması esastır. Çocuklarınıza internet aleminde saygılı olmaları için yönlendirin.

-Sosyal medya profilleri bazen aldatıcıdır. Yabancılardan gelen davetlerden kaçınmak, her türlü riski azaltmaya yardımcı olacaktır.

-Sadece internetten tanıştığı arkadaşları ile buluşmaları konusunda tedbirli olmalısınız. Bunu yapmak isterlerse, ailenin bir üyesi, tercihen yetişkin bir kişi, halka açık bir yerde bulunmalıdırlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here