Çölyak hastalığı, glutene karşı neden olan bağışıklık sisteminin bir bozukluğudur. Ayrıca çölyak sprue, glütene duyarlı enteropati ve tropikal olmayan sprue olarak bilinir. Gluten buğday, çavdar, arpa ve diğer tahıl tanelerinde bulunan proteinlerin genel adıdır.

Bir çocuğun çölyak hastalığı varsa, gluten ince bağırsaktaki villene zarar verir, bu da işlevi besinlerden besinleri almaktır. Bu villus herhangi bir hasara maruz kaldığında, vücut gelişmesi gereken besinleri ememez. Bu olduğunda çocuk yetersiz beslenmeye maruz kalabilir.

Çölyak hastalığı, farklı insanlarda çeşitli semptomlarda kendini gösterir. Bebekler kilo almayıp beklendiği gibi gelişemezler (“başarısızlık” olarak adlandırılan bir durum). Daha büyük çocuklarda bu durum ishale, mide ağrısına, şişkinliğe, kilo kaybına, yorgunluğa ve ağrılı cilt egzamasına neden olabilir.

Çölyak hastalığı olan bazı kişilerde herhangi bir semptom yoktur.

Doktorlar Çölyak hastalığı olan kişilerde glutene karşı bağışıklık sistemi reaksiyonu neden nedeni kesin bilmiyoruz. Bu durumun tedavisi yok, ancak doktor çocuğunuzun (a) çölyak hastalığı tanısı varsa, belirti ve onlar bağırsakları uğramış herhangi bir zarar giderilmesi için yollar vardır.

Çölyak hastalığı belirtileri

Çölyak hastalığının semptomları çocuğun hayatında herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir. Bazı çocuklar glutene maruz kalmanın ilk gününde semptomlar gösterirken, diğerleri hiçbir zaman problem yaşamadan gluteni yedikten sonra semptomlar gösterirler.

Bir bebeğin çölyak hastalığı geçirebileceği ilk belirtilerden biri, tahılların diyetine girmesinden kısa bir süre sonra ortaya çıkabilir. Glüten ile yiyecek tüketmeye başlayan bir bebek diyare ve mide ağrısına sahip olabilir ve sağlıklı bir oranda kilo almayı bırakabilir. Egzama, özellikle dirsekler, kalçalar ve dizler çevresinde ciltte de görülebilir. Zamanın geçmesiyle, çocuk anemi ve kemik yaraları geliştirir ve geri çekilir ve irritabl olur.

Çölyak hastalığının nedenleri nelerdir?

Çölyak hastalığının nedenleri bilinmemektedir. Down sendromu, Williams sendromu, tiroid bozuklukları ve selektif IgA immünoglobulin eksikliği gibi diğer hastalıklarla ilişkili diğer durumlarla bağlantılıdır.

Çölyak hastalığı ailelerde çalıştırmak eğilimindedir, bu nedenle aile içinde orada çölyak hastalığı, çölyak hastalığı varsa çocuk (a) çölyak hastalığı teşhis edilirse, çocuğunuz, (a) hem yakalanma riski olabilir Çocukları kardeşleri, ebeveynleri ve büyükanne ve büyükbabaları bu durumu saptamak için bir teste tabi tutulmalıdır, çünkü herhangi bir semptom görülmeden acı çekebilirler. Çölyak hastalığı uzun bir süre tespit edilmediğinde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Çölyak hastalığı tanısı

Çölyak hastalığının tanısı genellikle, gluten ve bağırsağı oluşturan bazı proteinlere karşı antikor düzeyini ölçen basit bir kan testi ile başlar. Bu antikorların yüksek seviyeleri bulunursa, doktor muhtemelen ince bağırsak biyopsisi sipariş edip test için laboratuvara gönderecektir.

Doktorlar bu doku testini, ağız ve mide içinden ince bağırsağa endoskop adı verilen uzun ve ince bir tüp yerleştirerek gerçekleştirirler. Çocuk bu teste tabi tutulacak hafif bir yatıştırıcı veya genel anestezi alacak.

Çölyak hastalığında diyet değişiklikleri

Çölyak hastalığı teşhisi konduğunda, doktor, çocuğunuzun yiyebileceği yiyeceklerden ve hangisinin önleneceğinden sizi haberdar edecektir. Bu değişiklikler ailenizin yaşam rutinini ve çocuğunuzun diyetini etkileyebileceğinden, doktor ek tavsiye için bir beslenme uzmanını ziyaret etmenizi önerebilir.

Buğday, çavdar ve arpa ilgili tahıllardır ve çocuğunuzun diyetinden çıkarılmalıdır. Ancak, gıda üreticilerinin içerik etiketlerinde glüten bulundurmasını gerektiren bir yasa olmadığı için, bunun tespit edilmesi zor olabilir. Çocuğunuzun çölyak hastalığı varsa, genellikle glüten ile ilgili aşağıdaki maddeleri içeren gıdalardan kaçınmak akıllıcadır:

 • Baharat ve çorba küpleri
 • Ekmeklenmiş gıdalar (ekmekli tavuk gibi)
 • Kahverengi pirinç şurubu (genellikle arpa ile yapılır)
 • Pastalar için un (buğday ile yapılan)
 • Şeker boyama (bazen arpadan yapılır)
 • Komünyon gofretleri
 • kuskus
 • Kremalı veya ekmekli sebzeler
 • Dekstrin (buğdaydan üretilebilen nadir bir bileşen, maltodekstrin’e izin verilir)
 • Fıstık, badem gibi fındık (katkı maddeleri, buğday unu veya suni tatlar içerebilir)
 • Kızarmış tavuk
 • Patates kızartması (eğer buğday unu rebozabas iseniz)
 • Soslar (domates sosu ve et sosları dahil)
 • Pastırma, yengeç veya deniz mahsulleri yerine
 • İşlenmiş soğuk kesimler
 • Malt veya suni malt aroması (genellikle arpadan)
 • Gıda maddeleri için soslar
 • hamursuz ekmek
 • Modifiye nişasta (İngilizce “modifiye gıda nişastası”). Üreticilerin çoğu şimdi, değiştirilmiş buğday nişastasına izin verilen, değiştirilmiş mısır nişastası gibi, değiştirilmiş mısır nişastası gibi bu bileşenin kaynağını belirtmektedir.
 • Süt ürünü olmayan kahve kreması
 • makarna
 • Salata sosları
 • Türler (saf türlere izin verilir, ancak, glutenli katkı maddeleri içerebileceğinden kombinasyonun bileşenlerini kontrol edin)
 • Bazı bitkisel çaylar ve aromalı kahveler
 • Konserve çorbalar ve çorbalar için karışımlar
 • Soya sosu ve soya katıları (buğday unu ile mayalanmış olabilir, bir beslenme uzmanıyla malzemeleri doğrulayamadığınız sürece tüketmeyin)
 • Spread, krem ​​peynir ve aperatif soslar
 • dolgular
 • kalınlaşma
 • Udon eriştesi
 • “Buğday yok” ürünleri (buğday içermediğini belirten birçok kurabiyeler ve ekmekler, gluteni veya bunları içeren katkı maddeleri içeren çavdar unu veya arpa içerebilir)
 • Buğday nişastası ile yoğurt
 • Genelde çölyak hastalığı olan bir çocuk, kontamine olmayan bir kaynaktan geldiği sürece yulaf yiyebilir. Bu, yulafın işlendiği aynı teçhizatta gluten içeren tahılları işlemeyen bir tesiste işlendiği anlamına gelir. Paket üzerindeki etiket, durumun böyle olup olmadığını açıkça belirtmelidir.

gluten, bu kaynakları önlemek ve çocuğunuz, (a), glutene karşı intolerans semptomları oluşmasını önlemek için, çocuğunuzun (a) tüketmesine izin önce bunları satın almadan önce dikkatle tüm gıdaların etiketlerini okumak önemlidir. Ve çocuğunuzun da bunu nasıl yapacağını öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz. Şüphe doğduğunda, ürünün glüten olduğunu ve attığını varsaymak en güvenli yöntemdir.

Birleşik Devletler’de, tüm gıdalar, buğday dahil olmak üzere en iyi sekiz alerji nedeninden birini içerdiğini açıkça belirtmelidir. Ancak bu, buğdayı olmayan gıdaların glüten içermediği anlamına gelmez. Yasadan sorumlu memurlar, şirketlerin çölyak hastalığı ve çavdar gibi ürünlerin diğer bileşenlerini tanımlamasını isteyerek, çölyak hastalığı olan kişiler için daha bilgilendirici hale getirmek için çalışıyorlar.

Dışarıda yemek

Çölyak hastalığı olan kişiler sadece evde yemek ile sınırlı değildir. Deneyim ve bilgi birikimi ile restoranlarda veya arkadaşlarınızın gluten içeren evlerinde yemeklerini bulabilirsiniz. Bazı restoranlar artık kendi menülerinde glutensiz yemekler sunuyor – sorduğunuzdan emin olun. Bazen, bir insan nasıl hazırlandığına bakılmaksızın, bir yiyecek veya yemeğin glutensiz olup olmadığını bulmakta zorlanacaksınız. Şüphe duyduğunuzda, çocuğunuzun yiyebileceği başka bir yemek sipariş edin!

Çocuğunuz için menüler seçerken hatırlamak için bazı ipuçları:

Çocuğunuzun yiyebileceği yiyeceklerle başlayın. çölyak hastalığı olan bir kişi yemeye ve kullanılan tarifleri mısır unu, pirinç, buğday, süpürge darısı, ararot, nohut, quinoa, tapyoka, teff ve patates ile hazırlanan besinlerin hazırlanması için olabilir yiyecekler ve katkı maddeleri (Resim tarifi diğer maddeler gluten içermez). İzin verilen diğer yiyecekler et, balık, tavuk, baklagiller, fındık, süt, peynir, meyve ve sebzedir.

 Glüten içermeyen tarifleri yediğinizde veya hazırladığınızda bile, bu yiyecekler glüten içeren gıdalarla temas ederse, temas yoluyla kontaminasyon riski vardır. Örneğin, ekmek kırıntıları, insanlar her servis yapıldığında bir spatula veya başka bir temizleyici kullanmaya özen göstermiyorsa, reçellere, yayılmalara ve çeşnilere ulaşabilir. Sıkıştırabileceğiniz ve farklı kap, reçel, jöleler ve diğer formaların kullanıldığı şişelerde çeşnileri tutmak iyi bir fikirdir. Yani glutensiz ekmek için bir tost makinesi var.

 Yiyecek hazırlarken ellerinizi düzgün ve sık sık yıkamayı unutmayın.

Çoğu süpermarkette ekmek, tahıl gevrekleri, pişirme karışımları, kurabiyeler ve diğer glütensiz ürünler satılmaktadır. Sağlıklı gıda mağazaları ve doğal gıda süpermarketleri bu gıdaların daha geniş bir seçimine sahip olabilir. Toplu olarak sunulan glütensiz ürünler kullanmak iyi bir fikir değildir, çünkü temasla kontaminasyon riski olabilir.

Eğer ihtiyatlı olsanız bile, çocuğunuzun yanlışlıkla gluteni yiyeceği zamanlar olacaktır. Az miktarda glutenin alınması bağırsakta küçük bir iltihaplanmaya neden olabilir, ancak muhtemelen hemen semptomlara neden olmaz. Normal olarak, ince bağırsağı çizen doku üç veya dört gün içinde tamamen yenilenir, bu nedenle küçük bir olaydan sonra hasarlı hücreler yeni hücreler ile değiştirilir.

Çocuğunuzun çölyak hastalığı ile başa çıkmasına yardımcı olmak

Çölyak hastalığı ile ilgili uzmanların bilgisi o kadar hızlı gelişiyor ki, pek çok kitap ve web sitesi güncellenmiyor. En güncel ve doğru bilgilere sahip olduğunuzdan emin olmak için, ulusal çölyak hastalığı organizasyonlarından birine katılmayı düşünün. Çölyak hastalığı olan çocuk ve ergenlere yardımcı olmak için tasarlanmış yaz kampları ve destek grupları bile vardır.

Çocuğunuzun çölyak hastalığı varsa, çocuğunuzdaki veya onunla ilgili diğer yetişkinleri – öğretmenler, hemşireler, kamp danışmanları, bebek bakıcıları ve ebeveynlerin arkadaşları – eğitmek önemlidir. Büyük çocuklara, glüten içermediğinden emin olan birinden gelmedikçe yemek kabul etmemelerini öğretin.

Çocuğunuzun glutensiz beslenmeye uyum sağlaması zor olabilir ve başlangıçta gerekli tüm ayarlamaları yapmak zor olabilir. Zamanla, siz ve çocuğunuz izin verilen ve yasaklanmış yiyecekleri tanıyacaksınız, bu da çölyak hastalığının belirtilerini üretmeyen yemekler, atıştırmalıklar ve malzemeler bulmayı kolaylaştırır.

Çölyak hastalığı teşhisi konan semptomları olan birçok çocuk, diyetlerinden gluteni elimine ettiklerinde daha hızlı hissederler ve glutensiz diyete kolay bir geçiş yapabilirler. Ancak semptomlar hafif veya yok olduğunda, çocukların diyetsel değişimlere alışması daha zordur. Ayrıca, çoğu çölyak hastalığı olan çocuklara diyet sorunlarına sahip olmadıklarını anlamalarına yardımcı olacak özel etkinliklere sahip olan destek gruplarına katılmaya yardımcı olur. Topluluğunuzda destek grupları bulmak için doktorunuzla konuşun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here