Doktorlar Sağlıklı Olmak İçin Ne Yapıyor

0
734

Doktorlar Sağlıklı Olmak İçin Ne Yapıyor

Her insan hasta olduğunda ilk önce bir doktora başvurur. Doktorun verdiği tedaviyi uygular ve iyileşir. Daha büyük rahatsızlıklarda ise kişi, alanında uzman doktorlar arar ve o doktor ne çeşit bir tedavi uyguluyorsa ona uyar. Fakat hepimizin aklında doktorlarla ilgili bazı sorular kalır. Doktorların da hasta olup olmadıklarını, hasta olduklarında neler yaptıklarını merak ederiz. Söz konusu doktorlar olunca yaptıkları sağlıklı rutinleri de merak listemize ekleriz. Gerçekten de doktorlar sağlıklı olma konusunda nelere dikkat ediyorlarsa biz de onu yapmak isteriz.

 Hareketli Bir Yaşam Tarzı ve Fazla Kilolar

Hareketsiz duran kişilerde zamanla büyük rahatsızlıklar baş gösterir. Vücut kilo almaya başlar, bedenin hareket mekanizması zayıflar. Hareketli olan kişiler kilo bakımından da sağlık bakımından da hareket etmeyen kişilere göre daha avantajlı durumdadırlar. Vücuda fazladan alınan bir kilo bile organların işleyişini büyük ölçüde etkiler ve böylece sağlık denilen kıymetli mücevher de elden gider. Bu sebeple doktorlar spor, egzersiz, koşu gibi etkinlikler tercih ediyor ve sağlıklı kalıyor. Herhangi bir sebeple doktora gitmişseniz doktora kilo hakkında bir soru sorduğunuzda kesinlikle fazla kiloyu tavsiye etmeyecektir. Hatta kendi yaptıklarını size tavsiye olarak söyleyecektir.

 Sigara, Alkol Tüketimi

Hangi doktora sorarsanız sorun tüm doktorlar sigara ve alkolün vücuda verdiği zararların çok büyük olduğunu söyleyecektir. Hatta bağımlılık ölçüsünde aşırı sigara ve alkol tüketimleri bu olumsuz etkilerin yayılmasını hızlandıracaktır. Doktorlar bu zararlı etkileri daha ayrıntılı bildikleri için genelde sigara ve alkolden uzak dururlar ve tüm hastalarına da bunu tavsiye ederler.

 Beslenme Tarzı ve Düzeni

Elbette sağlıklı vücudun en temel yapı taşı beslenmedir. İyi beslenmek vücuda direnç kazandıracağı için hastalıkların oluşumuna engel oluşturur. Fakat hazır yemekler, gazlı içecekler, çok yağlı ve şekerli besinler gibi yiyecekler tüketmek sağlığı olumsuz etkileyecektir. Geceleri yapılan kaçamaklar, kahvaltı öğününü atlama gibi kötü alışkanlıklar da beslenme düzenini alt üst edeceği için belli bir zaman sonra sağlığın bozulmasına sebep olacaktır. Doktorlar dengeli ve düzenli beslenerek bedenlerine güç katıyor ve hastalıkların oluşumlarını engelliyor. Sebze, meyve, balık, sarımsak gibi faydaları kanıtlanmış yiyecekleri tüketerek sağlıklı kalmayı başarıyorlar.

 Bol Su İçmek

Vücudumuzu temizlemek için nasıl ki su kullanıyorsak vücudumuzun içini temizlemek için de su kullanmalıyız. Günde 2-3 litre içeceğimiz su, iç organlarımızı temizleyecek ve sağlıklı bir hayata kavuşmamızda yardımcı olacaktır. Eğer vücut susuz bırakılmışsa organlar düzgün bir şekilde işlemeyecek ve böylece hastalıklar gelmeye başlayacaktır. Hangi alanda doktorluk yapıyor olursa olsun tüm doktorlar su hakkında aynı şeyi savunur ve kendileri de bol bol su tüketerek sağlıklı kalmaya çalışır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here