Dokunmatik ekranın her yerinde lekeler bulmak mümkün. Cep telefonunuzun, tabletinizin, MP3 çalarınızın veya diğer herhangi bir cihazın dokunmatik ekranını düzenli olarak temizleyin, bu teknoloji bakım ve süresi açısından çok önemlidir. Lekeleri kolayca temizleyelim ve dokunmatik ekranınızı bozabilecek bir şey yapmamanızı nasıl önleyeceğinizi gelin beraber öğrenelim.

1- Mikrofiber bez kullanın

Bir mikrofiber bez seçin Dokunmatik ekranı temizlemek için idealdir. Bazı cihazlar satın aldığınız sırada pakete dahildir veya güneş gözlüklerinizi temizlemek için kullandığınız ürünü de ödünç alabilirsiniz.

 • Bu bezlerin maliyeti değişebilir. Bu cihazların üreticisi tarafından tavsiye edilen bezlerin fiyatı, sadece bu desteğin olması gerçeğinden daha yüksek olabilir. Bu bezi satın almak için iyi bir teklif arayın ya da bütçenizin dışına çıkmanız durumunda daha ucuza bakın, ancak bu etkili bir yöntemdir.

Temizlemeye başlamadan önce cihazı kapatın. Cihaz kapatıldığında nerede temizleneceğini görmek genellikle çok daha kolaydır.

Camdaki mikrofiber bezle küçük daireler yaparak ekranı temizleyin. Bu çoğu kusurları ortadan kaldıracaktır.

Varsa pamuklu bir bez ile de yapılabilir. Pamuğu nemlendirin bezle küçük dairesel hareketlerle temizleyin. 

 • Kullandığınız bezle gelen talimatları okuyun. Bazıları kullanılmadan önce biraz nemlendirilmelidir. Bu durumda, önceki adımı atlayın ve mikrofiber bezin talimatlarına uyun.
 • Bezin nemlendirilmesi gerekiyorsa, su kullanmak en iyisidir.

Temizliği bitirmek için mikrofiber bezi ekranda döndürün. Çok fazla ovalamayın ve hala bir miktar nem varsa, havayla kurumaya bırakın.

 • Ekranı temizlerken çok fazla baskı yapmayın, zarar verebilirsiniz.

Mikrofiber bezi yıkayın.  Mikro fiber kumaş yıkama için, küçük bir sabunla ılık suda ıslatın. Ilık su birikmiş kirleri lifleri açıp serbest bırakmak için hizmet eder. Islatma sonrası, kuru bir yere bez asın ve fazla suyunu sıkın. Eğer gerekiyorsa kurutma makinesi kullanabilirsiniz. O tamamen kuruyana kadar bezle herhangi bir ekran temizlemeyin.

2-Temizlik jeli kullanın

Bu jel, bir el dezenfektanı olarak bilinir.

Temiz bir kağıt havlu alın.

Kağıt havluya biraz jel sürün.

Ekranı daire çizerek temizleyin

Temizlik İpuçları

 • Mikrofiber beziniz yoksa, pamuklu bir bez veya gömleğin köşesini kullanın.
 • Mümkünse, cihazınızı çarpmalara, çizilmelere ve parmak izlerine karşı korumak için bir kılıf alın.
 • Dokunmatik ekran temizleme bezini temiz ve iyi durumda tutun. Ekranı temizlerken kalan kir birikmesini önlemek için periyodik olarak yıkayın.
 • Ekranlar için bir temizlik seti satın alabilirsiniz. Çoğu zaman bu anti-statik mendiller içerir. Ancak, bu gereksiz olabilecek ek bir masraf olabilir. İlk satın almadan önce araştırın.
 • Cihazınızı daha da korumak istiyorsanız ekran koruyucusu olarak da bilinen çizilmeye karşı koruyucu bir koruyucu satın alabilirsiniz. Ekranı günlük kullanımdan kaynaklanan çiziklerden koruyan bir film tabakası.

Temizlik Uyarıları

 • Dokunmatik ekrana tükürme ve ovalama yöntemini asla kullanmayın. Ekranınızda yalnızca daha fazla kirlenmesini sağlamış olursunuz, daha sonra temizlemek zorunda kalacaksınız.
 • Dokunmatik ekranınızı temizlemek için herhangi bir aşındırıcı malzeme kullanmaktan kaçının.
 • Üretici ürünü özellikle onaylamadıkça, dokunmatik ekranınızı temizlemek için asla amonyak içeren ürünler kullanmayın. Amonyak ekrana zarar verebilir.
 • Ekrana sıvı veya su püskürtmekten kaçının; Cihazın iç kısmına giren ve ona zarar veren aşırı sıvı riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Bunun yerine, daima mikrofiber üzerine sıvı püskürtün, fazla sıvıyı çıkarmak için sıkın ve sonra temizleyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here