Eğitim Alınabilecek En İyi Fen Lisesi

0
1326

Eğitim Alınabilecek En İyi Fen Lisesi

Ülkemiz eğitim tarihi içerisinde sınavla öğrenci alarak eğitim hayatına devam eden lise türlerinin ikincisi fen liseleridir. Öncesinde sadece Anadolu liseleri sınavla öğrenci almaktadır. Fen liseleri 1962 yılında 7. Milli Eğitim Şurasında alınan kararla gündeme gelmiştir. İkinci sınavla öğrenci alan lise türü olan fen liseleri için öğretmenler de özel olarak seçilmiş ve yerleştirilmişlerdir. İlk kurulan fen lisesi 1964 yılında Ankara da açılmıştır ( Ankara Fen Lisesi ).

 Hangisi En Başarılı

2003 – 2004- eğitim öğretim yılına kadar sadece büyük şehirlerde kurulan fen liseleri artık ilçelerde de açılmaya başlanmıştır. Şu andaki tahmini fen lisesi sayısı 300 civarındadır. Okul kapasiteleri baz alındığında yaklaşık olarak yüz bin öğrenci bu okullarda eğitim öğretim görmektedirler. Bu okulların öğretmenleri ve müdürleri bakan onayı ile atanmaktadır.

 İzmir Fen Lisesi

Kontenjan sayısı 90’dır. 4 yıl eğitim veren bu lisede yabancı dil ingilizcedir. 497.8168 taban puanına sahiptir. 1983 yılında Türkiye’nin 3. olarak açılan fen lisesidir. Kurucu müdür İhsan Kurt’tur. İzmir Fen Lisesinin kısaltılmış adı “İFL” olarak tanımlanmıştır. Bornova da yer almaktadır. Kız erkek yurtları ve 200 kişilik yemekhanesi ile 300 kişilik kapalı spor salonuna sahiptir.

 İstanbul Atatürk Fen Lisesi

Türkiye’de kurulan ikinci fen lisesidir. 1982 yılında İstanbul sınırlarında kurulmuştur. İlk mezunlarını 1985 yılında vermiştir. Okulun konumu Marmara Üniversitesi Göztepe kampüsü olarak bilinen tarihi mekanı içine alan coğrafi bir konuma sahiptir. Matematik, Fizik, Biyoloji ve Bilgisayar olimpiyat madalyalarını ve sayısız TÜBİTAK ödülleri ile Türk eğitim ve öğretim sisteminin önderliğini yapan okullar arasında yer almaktadır. Okulun amacı Türkiye’nin ihtiyacı olan bilim adamları, mühendis, doktorları yetiştirmek okulun amaçları arasında yer almaktadır.

 Ankara Fen Lisesi

Türkiye’nin ilk fen lisesidir. 3 Nisan 1964 yılında kurulmuştur. Eğitim dili Türkçe olan okulda, ingilizce, almanca, fransızca, ispanyolca dil eğitimi verilmektedir. 38 öğretmen ile eğitim öğretim hayatını sürdürmektedir. İkinci dünya savaşı sonrasında ülkemizin orta öğretim atağının sonucu olarak kurulmuştur. Okulun ilk öğretmenleri Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Ankara Üniversitesinden seçilmiştir. İlk mezunlarını 1967 yılında vermiştir. Okul konum bakımından Orta Doğu Teknik Üniversitesi arazisi içerisinde Ankara Kızılay’a 6 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Okulun bünyesinde konferans salonu, erkek ve kız öğrenci yurdu, lojmanlar bulunmaktadır. Yurtlarda 4 – 6 kişilik odalar, etüt odaları, Tv salonları ve belletmen odaları yer almaktadır. Üniversite yerleştirme sınavında başarı sıralamasında ilk 3′ te yer almaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here