Elektronik Sigaralar Yasal Mı

0
932

Elektronik Sigaralar Yasal Mı

Son günlerde sokaklarda fazlası ile rastladığımız elektronik sigaraların meşruluğu sorgulanmaya başladı. Artan sorular ve merak üzerine sağlık bakanlığı yetkilileri duruma açıklık getirdi.

Türkiye Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Kurumu Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapan Maddelerle Mücadele Dairesi Başkanlığı, ülkemizin elektronik sigara yasağı olmasına rağmen kullanımının hızla arttığını belirtiyor. Elektronik sigara içmenin yanı satışına da tanıklık edilmesi durumunda telefon hattının aranması gerektiğini belirtiliyor.

 Elektronik Sigaraların Ortaya Çıkışı Nasıl Oldu?

Türkiye’de yasak olmasına rağmen, elektronik sigara sektörü, Tütün endüstrisi yeni sıcak noktaları yakalamak, yeni pazarlama stratejileri geliştirmek ve yeni hedef kitleler oluşturmak için yasaların engellendiği alanlarda çalışmaktadır. Elektronik sigara da bu stratejinin bir ürünüdür. Elektronik olarak üretilen sigaralar ayrıca pipo, puro, nargile gibi tütün ürünleridir ve tütün endüstrisi tarafından üretilir. İçerik geleneksel sigaralara benzer. Söylendiği gibi ‘sigaradan daha az zararlı’ olduğuna dair sağlam kanıtlar sağlayabilecek hiçbir bilimsel araştırma yoktur. Özellikle medyada ortaya atılan ‘daha sağlıklı’ algı ile pazar payında olası bir düşüş yaşanmakta, B planı olarak gelecekte gerçekleştirilmesi planlanmakta ve tüm çalışmalar bunun üzerinde gerçekleştirilmektedir.

 Türkiye’de Elektronik Sigara

Bakanlık, elektronik sigara konusundaki konumunun hiç değişmediği geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile belirtti. Sağlık Bakanlığı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’na nikotin kartuşu içeren herhangi bir elektronik sigara markasını ithal etme izni verilmemiş ve şu ana kadar lisans verilmemiştir. Bu nedenle ülkemize getirmek ve her türlü ticaretini yapmak yasaktır. Ayrıca tütün ürününü tütünle veya tütün ürününü yasal düzenlemelerde taklit edecek şekilde kullanılan her türlü ürün (elektronik sigara, bitkisel nargile, vb.) 4207 sayılı Kanun hükümleri çerçevesinde değerlendirilmekte ve yasaklanmaktadır. Açık alanlarda kullanmak. İhlal durumunda, Kanunun hükümlerine göre gerekli cezai yaptırımlar uygulanır.

Hiçbir şekilde yasal zemini bulunmayan elektronik sigara üretimi, tüketimi ve satışı hakkında alınan kararların yeni sistemle beraber daha katı bir hale gelmesinin de hedeflendiği belirtiliyor. Normal sigaraların kansere yol açtığı bilinmekte fakat bu elektronik sigaraların guatr başta olmak üzere pek çok hastalığı tetiklediği yönünde medyada da reklamlar üzerinden çalışmalar başlayacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here