Gerçekten patates kızartması yemek istediğinizde, tüm bu yağları ve içerdikleri tüm kalorileri yemek istemezseniz, lezzetli ve çıtır çıtır yiyebileceğiniz sağlıklı bir elma cipsine ne dersiniz? Sağlığa ek olarak çok kolaydırlar ve zevkinize göre ekstra içerikler ekleyebilirsiniz.

1-Fırını 100 ° C ye ısıtın. Bu, yavaş pişirmelerini sağlayacaktır. Onları yakmak istemeyiz. Onları yavaşça kurutacak, böylece gevrek kalmaları ve meyvenin kıvamını koruyacaktır.

2-Elmaları yıkayın.  Onları yıkadıktan sonra bir havlu ile kurulayın.

3-Elmaları soyun. Bu gerekli değildir, çünkü fırına koyarken gevrek olacak ve her şeyi yenilebilir hale getirecekler. Ancak, daha lezzetli hale getirmek istiyorsanız soyabilirsiniz. Kabuğu çıkarmak için bir soyucu veya bıçak kullanın.

4-Elmaları ince dilimler halinde kesin. Tüm dilimlerin aynı kalınlıkta olmalı. Elmayı gövdeye paralel olarak yatay olarak kesin.

Dilimleri bir pişirme tepsisine tek bir katmana yerleştirin. Hava sağlamak için küçük delikler olduğundan emin olun, bir pişirme tepsisi veya ısıya dayanıklı diğer bir tabak üzerinde bir fırın tepsisine olabilir dizin.

  • Elmanın serbest bıraktığı tüm suyun akması için fırın tepsisine bir ızgara yerleştirebilirsiniz.

Elma dilimlerine biraz şeker veya tarçın serpin. Elmaların üzerine pudra şekeri de  dökebilirsiniz veya tarçın ile toz şekerden eşit parçaların karışımını yapabilirsiniz. Biraz daha tatlı olmasını istiyorsanız, elmalara biraz bal ekleyebilirsiniz.

Elma dilimlerini iki saat fırında pişirin. Fırını biraz açık bırakın, böylece nem çıkar. Havayı tahliye etmek için küçük bir açıklık bırakmak önemlidir. Kapağa bir tahta kaşık yerleştirebilirsiniz. Gereken zaman, elma dilimlerinin kalınlığına bağlı olarak değişir, kalın dilimler için daha fazla zamana ve ince dilimler için daha az zamana ihtiyacınız vardır.

  • Elma dilimlerini  çevirmek için bir spatula kullanın. Havanın herhangi bir yere kaçamadığı bir pişirme tepsisi kullanacaksanız, her saat yerine her 30 veya 45 dakikada bir çevirin.

Daha yumuşak olmalarını istiyorsanız, 1 saat sonra çıkarıp onları soğumaya bırakın. Cipsler sıcakken biraz yumuşak olacaktır, ama soğuduğunda cips gibi gevrek olacaklar. Onları soğuması için fırında bırakırsanız, daha hızlı kurutur ve daha gevrek hale gelir.

Yemeye hazır olana kadar kapalı bir kapta saklayın. Cipsler, hava geçirmeyen bir kapta oldukları sürece, serin ve kuru bir yerde birkaç hafta dayanacaktır.

ipuçları

  • Lezzetli şekerleme yapmak için fırına koymadan önce şeker kamışı ve şekeri serpin.
  • Fırında elma dilimlerine dikkat edin, pişirme süresi yaklaşıktır ve fırına bağlı olarak değişir.
  • Çok kalın elma dilimlerini kesmeyin veya pişirmek için uzun zaman alacaklar ve dışarıda yanacaklardır.
  • Farklı elma çeşitleri ile denemeler yapın. Pembe elmalar çok tatlıdır ve onları tadı güzelleştirmek için daha fazla katkı maddesi eklemenize gerek yoktur.

uyarılar

  • Zaman tasarrufu için fırını yüksek sıcaklıkta ısıtmayın. Elmalar düzgün pişmez.
  • Tepsiden ve elmalar fırından çıkarıldığında çok sıcak olacaktır; dikkatli ol

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here