Emlak Satışı İçin Emlakçı Komisyonu Nedir

0
1400

Emlak Satışı İçin Emlakçı Komisyonu Nedir

Emlak sektörü, uzun yıllardır ülkemizde ciddi bir ekonomik eşik olarak görülmektedir. Aynı zamanda binlerce kişiye de istihdam yaratmaktadır. Gayrimenkul ofisi ya da diğer adlandırmayla emlak ofisi çalışanları; komisyoncu, emlak danışmanı veya gayrimenkul danışmanı olarak anılmaktadır. Günümüzde emlak sektöründe çalışmak için çoğu şirkette tecrübe aranmamaktadır. Fakat Türkiye Emlak Müşavirleri Federasyonunun ve emlak odalarının çalışmaları doğrultusunda hazırlanan yasa tasarısına göre; emlak danışmanlığı ve bu işi herhangi bir iş yeri açmadan da sürdürebilen komisyoncular için bir takım yeterlilik şartları getirilmiştir. Bu şartlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

 1- Sertifika Zorunluluğu

Günümüzde emlak alım satım işini, herhangi bir şirkete tabii olmadan veya bir şirket açmadan yapan bir sürü insan vardır. Bunlara komisyoncu denir. Komisyoncu; alıcı ve satıcıdan belirli bir yüzdeye kadar iş yapma bedeli yani komisyon alarak, kazanç elde etmiş olurlar. Sertifika zorunluluğu ile bu kişilerin önü kesilmiş, vergi mükellefi olma ve bir emlak odasına kayıt şartı getirilmiştir.

 2- Üniversite Bitirme / Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu

Hâlihazırda işletilen emlak ofislerinde veya bu işi yapan kişilerde; herhangi bir eğitim şartı aranmazken ilgili yasa tasarısında 2 veya 4 yıllık üniversite mezunu olma şartı koyulmuştur. 2 Yıllık bölüm; emlak yönetimi ile ilgili olmak zorundayken, 4 yıllık üniversite mezunu bir kişi Mesleki Yeterlilik Belgesi ile emlakçı olabilecektir.

 3- Komisyon Oranı

Emlak komisyonları için genel oran; satış bedeli esas alınmak üzere %2 alıcıdan %2 satıcıdan olmak üzere toplamda %4’tür. Komisyon, satış işlemi gerçekleştikten sonra ödenir. Fakat bu oranın değiştiği, artıp azaldığı emlakçılar da vardır. Kiminde toplam oran %6 iken kiminde %2’dir. Yasa tasarısıyla komisyon oranına düzenleme getirilmiştir. Buna göre komisyon oranı; satış sözleşmesinde yer alan satış bedelinin %3’ünden fazla olamayacaktır. Alıcı ve satıcı arasında herhangi bir satış sözleşmesi bulunmuyor ise; tapu üzerinde devri gerçekleşen konuta ödenen miktarın binde beşi, komisyon olarak alınabilecektir. Kiralama işlemlerinde ise; genel komisyon oranı olan bir (1) kira bedeli, yasa tasarısında da şeklini korumuştur.

İlgili yasa tasarısının ne zaman yasalaşacağı hakkında net bir bilgi bulunmamakla birlikte tasarının yasalaşmasıyla emlak sektörü daha adil bir düzene kavuşacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here