Erkeklerin Kadınları Aldatmasının Nedeni

Söz konusu kadın erkek ilişkileriyse boşanma oranlarının hızla arttığı, büyük sevdaların çabucak ayrılıkla sonuçlandığı, tatmin duygusunun çok zor sağlandığı bir sürecin içindeyiz. Bu durumun birden fazla etmeni var ancak en kuvvetlisi ihanet ve bunun sonucunda temelinden sarsılan güven duygusunun ilişkiyi tıkanma noktasına getirmesi. Aslında söz konusu aldatmak olduğunda kimseyi masum ilan edemeyiz, lakin erkekler bu konuda daha sabıkalı ve eğilimleri daha yüksek.

 

 “Erkek Neden Aldatır”

Erkekler sadece zevk eşiğini mi yükseltmek ister, yoksa bahane sayılmasa bile bunun arkasında farklı bir neden olabilir mi? İşin elbette bilimsel bir takım açıklamaları da var. Hormonsal üretim, yumurtlayacak alan arayışının kadınlara göre binlerce kat tetikleyici oluşu gibi gerekçeler öne sürülebilir, ancak işin diğer boyutlarını da gözden kaçırmamak lazım. Kadınların ülkemizde cinsel hayat konusunda yaşadığı ve haliyle eşine yaşattığı bir takım sorunları var.

Flört aşamasında yaşanan heyecanın sürekli ilişkilerde zayıflaması ve cinsel hayata direk yansımasıdır. Cinsel içerikli konuşmaların kadın tarafından tabu olması, başlardaki bakım, özen ve eş taleplerine cevap verişinin belli bir zaman sonrasında önemsizleşmesi, erkeğin fantezi dünyasına cevap vermeyen ya da cinsel birlikteliği bir zaman sonra rutin bir görev gibi basite indirgeyen kadın profili ciddi sorunlar olarak karşımıza çıkabilir.

 “Erkeklerde Arzu Edilmek İstiyor”

Kendini önemli, değerli, bir kadın tarafından arzu edilen, ihtiras duyulan biri gibi hissetmek isteyen ve bu sayede heyecan katsayısı artarak zevk tatminine ulaşacağını düşünen erkeklerin, aldatmaya meyilli olduğunu, eşinden alamadığı ilgiyi böyle tatmin etme eğiliminde olduğunu söyleyebiliriz. Üstelik sadece cinsel açıdan değil tüm detaylarıyla sıradanlaşan bir ilişkide, erkek kendini sıradan beğenilmeyen, sözü değersiz, gururu okşanmaz hissedince ihanet kaçınılmaz olabilir.

 

Benzeri senaryolar kadınlar içinde geçerli ancak özellikle cinsellik konusunda erkeklerin kadına göre daha özenli, istek duygusunun daha dizginlenemez olduğunu düşünürsek kadınlara biraz daha görev düştüğünü söyleyebiliriz. Bu altını çizdiklerimiz genel bir kuram değil ancak birçok araştırma gösteriyor ki erkeğe çaptan düştüğünü hissettirmek “hadi beni aldat” demekten farksız. Bu sebeple sadece salt bir suçlama yerine bazen kendimizi sorgulamak da ilişkilerin mutluluğu için önemli bir detay.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here