Etkili Sunum Teknikleri

0
696

Sunum yapmak, çoğu insanı korkutan ve iyi bir sebepten ötürü bir şeydir, çünkü bir grup insanın önünde durmanız ve bir şey hakkında konuşmanız gerekir.

Sunum Teknikleri

1)Sunumuna odaklan. İzlenmesi zor olan uzun ve dağınık bir sunum yapmak izleyicinizin ilgisini çekmenize yardımcı olmaz. Sunumunuzun net ve somut olduğundan ve yaptığınız tüm işlemlerin ana temayı desteklediğinden emin olun.

  • Ana temanızı destekleyen veya geliştiren 1 ana nokta veya üstün tema ve 3 önemli noktaya sahip olmak daha iyidir. Yukarıdakileri aşan her şey izleyicinizin ilgisini kaybetmeye başlamasına neden olacaktır. Bu, sunumunuzla ilgili olmayan herhangi bir gerçek veya bilginin bu 3 ana noktayı ve üstün temayı temasını desteklemek zorunda olduğu anlamına gelir.
  • Örneğin, on yedinci yüzyılda simya hakkında bir sunum yaparsanız, simya tarihi hakkında konuşmak iyi ve muhtemelen zorunludur, ancak ana temaya odaklanmak yerine tarihsel gerçeklerle mevcut olanları dolaştırmak istemezsiniz. 3 puanınız “kamuoyunda simya”, “on yedinci yüzyılın ünlü simyacıları” ve “on yedinci yüzyılın simya mirası” ile benzer bir şey olabilir.

2) Kitlenizi çok fazla bilgi ve önemli noktalarla boğmak istemezsiniz. Tüm katılımcılar konunuza ilgi duysalar bile, kendilerine uzaklaşmaya başlayacaklar ve onları kaybedeceksiniz. En iyi şey, 3 puanınıza ve merkezi temanıza bağlı kalmanız ve bunları sürdürdüğünüzden ve netleştirdiğinizden emin olmanızdır. Sununuz için en iyi bilgileri, bilgileri veya destek tekliflerini seçin. Kitlenizi aşırı bilgi ile boğmayın .

3)Görsel yardımların kullanılıp kullanılmayacağına karar verin. Özellikle iyi bir konuşmacıysanız ve konunuz ilginçse, PowerPoint veya görsel sunumları kullanmak her zaman gerekli değildir. Aslında, görsel desteklerin kullanımı çoğu zaman izleyiciyi sunum olan ana noktadan uzaklaştırır.

  • Sunumunuzu iyileştirmek ve boğmamak için gerekli destekleri kullandığınızdan emin olun. Sunum önemlidir, her şey sadece bir yardımcıdır.
  • Örneğin, on yedinci yüzyılın simyasına geri dönmek ve konuyla ilgili zamanın genel görüşüyle ​​ilgili bilgilerinizi desteklemek için, on yedinci yüzyılın halka açık broşürlerinin simya tehlikeleri hakkında konuşan resimlerini gösterebilirsiniz. Bununla, ünlü simyacıların ve o zamanın insanlarının ne düşündükleri açık olacaktır.
  • Ayrıca, rahat hissedeceğiniz bir ortam seçtiğinizden ve nasıl iyi idare edeceğinizi bildiğinizden emin olun. PowerPoint hakkında hiçbir şey bilmiyorsanız, ana noktalarınızı bir kara tahtaya yazmayı veya broşürleri ana noktalarla birlikte ve neleri göstereceğinizle ilgili bazı bilgileri dağıtmayı düşünün.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here