Film Setinde Ortalama Kaç Kişi Çalışır

0
1479

Film Setinde Ortalama Kaç Kişi Çalışır

Film setleri oldukça kalabalık alanlardır. Bir filmin çekilme aşamasına gelene kadar birçok ekip görevlerini tam ve eksiksiz yapmak durumundadır. Bu nedenle film setinde görevler gruplara ayrılmıştır. Bir film setinde sanat ekibi, kostüm ekibi, set ekibi, makyaj ekibi, ulaşım ekibi, yemek ekibi bulunur. Tüm bu ekipler filmin bütününe hizmet eder. Film setinde ortalama 50 ila 100 kişi vardiyalı olarak çalışır.

 Sanat Ekibi:

Sanat ekibi yönetmenin isteği doğrultusunda çekim için en uygun mekânı bulmak, mekânda gereken detayları hazırlamak gibi sorumluluklara sahiptir. Sanat ekibi içinde bu alanda uzman olan, üniversite eğitimi alan kişiler bulunur. Çekim alanındaki bütün detaylardan sorumlu oklan sanat ekibi, en küçük detayı düşünmek, araştırmak ve çözüm üretmek zorundadır. Filmin akışını da takip eden sanat ekibi, çekimler sonrasında montaj yapılırken kamera kayıtlarını rakamlandırarak kolayca bulunmasını sağlar. Genel olarak 5-10 kişi bu görevi gerçekleştirir.

 Kostüm Ekibi:

Kostüm ekibi film için gereken bütün giysileri ve aksesuarları hazırlar. Başrolden, yan role kadar bütün oyuncuların ihtiyacı olan detayları inceler, araştırır ve temin eder. Böylece ne türde film çekilirse çekilsin buna uygun kostümler kostüm ekibi tarafından bulunur. Kostüm ekibi çekimler başlamadan önce bütün ihtiyaçları bulur ve çekim mekânında hazır olmasını sağlar.

 Set Ekibi:

           Set ekibi yönetmenin çekimi başlatacağı andan itibaren göreve başlar. Işıkların ayarlanması, kameranın yerleştirilmesi, çekim alanında oyuncuların duracağı ya da hareket edeceği noktaları belirleyerek, yönetmenin en doğru ve iyi çekimi yapmasını sağlar. Set ekibi film çekimlerinde en zor görevlerden birini üstlenir. Her türlü çekim detayını en ince noktasına kadar takip eder.

 Makyaj ekibi:

Çekim öncesinde oyuncuları yönetmenin istediği şekilde hazırlar. Çekilen filmin ihtiyacı doğrultusunda saç ve makyaj detaylarını oyunculara uygular. Çekim sırasında ihtiyaç duyulan makyajı oyunculara uygulamaktan sorumludur. Bir yandan çekim yapılırken, bir yandan da bir sonraki sahnenin saç ve makyajını hazırlar. Çok kalabalık bir ekip olmasa da çekimde çalışan oyuncu sayısına göre sayıları artar ya da azalır.

 Ulaşım Ekibi:

Çekim yapılacak olan alana teknik malzeme ve ekibin ulaşması için çalışırlar. Oyuncuların çekim alanına getirilmesi, götürülmesi ve organize edilmesini sağlarlar. Oyuncuların, set ekibinin, yapım ve kostüm ekibinin ulaşımına yardımcı olurlar.

 Yemek Ekibi:

Sette bulunan bütün ekibin yemek ihtiyacını karşılarlar. Yemeklerin catering şirketlerinden alınması, hazırlanması ve servisin yapılmasını sağlarlar. Bunun dışında toplanması, temizlenmesi ve gönderilmesini de koordine ederler.

Ortalama iki saatlik bir filmin çekimleri hem çalışanları çok kalabalıktır hem de çekimlerin yapılması oldukça uzun sürer. Kolay gibi görünse de çok fazla uğraş isteyen bir çalışmadır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte zamandan tasarruf edilmiştir. Artık birçok film bilgisayar ortamında kolayca hazırlanabilir. Açık alanda çekim yapmak oldukça zor olsa da, kapalı mekân çekimleri nispeten daha kolaydır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here