Gümüşhane Artabel Tabiat Gölleri Parkı

Gümüşhane’nin belkide en muhteşem doğasına sahip Artabel Gölleri tabiat parkı, Torul ilçesi sınırlarındadır. Torul’dan 25 km sonra Gülaçar köyü sizi karşılar. Burada bungalovlardan oluşmuş bir konaklama merkezi vardır. Akşam sunulan yemekteki alabalık tadı anlatılamaz. Fiyatlar makul olup Balıkesir Burhaniye Adramut Traking ekibi buraya  tam not vermiştir. Buradan sabah yaklaşık 6 km araçla ( aracımız 20 kişilik minibüstür.) Belirli bir noktaya kadar ulaştıktan sonra yaklaşık 4 km çok zor olmayan bir yürüyüş ile 2900 m yükseklikteki ilk göle ulaştık. Diğer iki göl yaklaşık 1 er saatlik mesafeler de idi. Ana kamp yerini ilk göl kenarına kurduk.Bu göller  buzul gölleri olup etrafı  zengin bitki örtüsü ile kaplıdır. Temmuz , Ağustos en uygun konaklama zamanıdır.

Ulaşımının kolaylaşması için sürekli yol çalışmaları olduğunu gördük. Ayrıca arabaların ulaştığı yere  devlet konaklama tesisi planlıyor. Bina neredeyse bitmişti.

Türkiyenin birçok yerinden daha kolay ulaşımının olduğunu söyleyebilirim. Hele doğa yürüyüşü ve çadırda kalmayı seviyorsanız,  Artabel tabiat gölleri parkında bir  gece geçirin.

Biz Gümüşhane Kürtün ilçesi’ndeki örümcek ormanları ve o bölgedeki Karagölüde güzel bulduk ama Artabelide unutamadık.

Burhaniye Adramut

Doğa Gezginleri

1-7 Temmuz 2018

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here