Güncelleme Sonrası Yazılımsal Sıkıntılar

0
465

Güncelleme Sonrası Yazılımsal Sıkıntılar

 Update Nedir?

İşletim sistemleri, sistemsel olarak yüklü olan fakat, web tarafından kontrolü sağlanan birçok programda yeni gelişmeler, yeni özelliklerin entegre edilmesi olayına güncelleme denilmektedir.

 Ne Tür Sorunlar Karşımıza Çıkar

Telefonlarda ya da Masaüstü, Notebook, Laptop bilgisayarlarda olsun hiç fark etmeksizin birçok sorunlar görmekteyiz. Örnek verecek olursak; akıllı telefonları birçok insan tarafından kullanılan Apple firmasına ait olan, iphone telefonların ios işletim sistemli yazılım yeniliklerinde, şikâyetlerin fazla olduğu görülmektedir. Bazen bizimde uygulama marketinden indirmiş olduğumuz, telefonlarımıza kurmuş olduğumuz uygulamalardan da yansıyan sorunlar görmek mümkündür.

 

Karşılaşmış olduğumuz sorunlarla ilgili olarak ne yapmamız gerekmektedir inceleyelim;

Telefonlarımızı restart yapmak yani kapatıp yeniden başlatmak,

Yazılım ile ilgili olarak yeni bir sürüm yüklenmesi isteniyorsa update işlemi gerçekleştirmek. Bunu şu yöntem ile gerçekleştiriyoruz. Apple firmasının telefonu için bu örneği veriyorum. Telefonu elimize alıp, ayarlar kısmına geliyoruz, hemen ardından ise genel ayarlar kısmına geliyoruz, ileriki süreçte ise karşımıza ne yapılması gerektiği ile ilgili işlem çıkıyor.

Diğer bir yöntem ise kullanmış olduğumuz işletim sisteminin aynısını, mevcut olanın üzerine tekrardan kurmak. Ya da daha eski zamanlarda kullanmış olduğumuz bir sürümü tekrardan mevcut olanın yerine kurmak.

 Yavaş Olan Telefonu Hızlandırmanın Çözümü

Apple firmasının, Android firmasına göre daha kaliteli bir bakış açısı ile bakılmasındaki en büyük avantaj donanımsal uyumundan kaynaklanmaktadır. Firma geliştirmeleri sadece kendi ürün yelpazesi için yapıyor, bu güvenlik açısından da oldukça önemli bir durumdur. Her güzelin bir kusuru olur derler ya, firmanın kusuru da update işleminden sonra yavaşlık sorunudur.

 En Çok Karşılaşılan Sorunlar

Firmanın ios 11 adında bir sorunu vardır. Bunun çözümü için ise; Geri kısımda çalışmakta olan uygulamaları sonlandırma, Web tarayıcı da birikmiş olan kullanıcı çerez kayıtlarını tamamı ile temizleme, erişim kısmından saydamlık ve hareket özelliğini en aza indirmek, kendi uygulama alanlarını düzenli bir şekilde kullanmak, arka planda kendisini otomatik olarak update eden uygulama yeniliklerini kapatmak.

Son aşamada saymış olduğumuz tedbirler alınırsa sıkıntı en aza indirgenmiş olur ve böylece rahat bir kullanım sağlamış oluruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here