Hipotermi Nedir?

Hipotermi, vücut ürettiğinden daha hızlı ısı kaybettiğinde ortaya çıkan ve vücut ısısında tehlikeli bir azalmaya neden olan tıbbi bir acil durumdur. Normal vücut ısısı yaklaşık 98.6 ° F’dir (37 ° C). Vücut sıcaklığı 95 ° F’nin (35 ° C) altına düştüğünde hipotermi oluşur.

Vücut ısısı düştüğünde, kalp, sinir sistemi ve diğer organlar normal şekilde çalışamaz. Hipotermi tedavi edilmezse, zamanla kalp ve solunum sisteminin çalışmasını ve nihayetinde ölümü sonuçlar doğurabilir..

Hipoterminin en sık nedeni soğuk havaya maruz kalmaktır. Hipotermi için ana tedaviler, vücudu ısıtmak için normal sıcaklığın iyileşmesi için yöntemlerdir.

Semptomlar

Üşümeler, sıcaklığın düşmeye başladığını fark edeceğiniz ilk şeydir çünkü vücut ısınmak için düşük sıcaklığa karşı otomatik savunma yaparlar.

Hipotermi belirtileri ve belirtileri şunlardır:

 • Titreme
 • Yavaş ve sığ solunum
 • Rahatsızlık veya koordinasyon eksikliği
 • Uyuşukluk ya da çok az enerji
 • Karışıklık veya hafıza kaybı
 • Bilinç kaybı
 • Soğukluk ve parlak kırmızı deri (bebeklerde)

Hipotermi olan bir kişi genellikle semptomlarını fark etmez çünkü semptomlar yavaş yavaş ortaya çıkar. Ayrıca, hipotermiyle ilgili düşünce karmaşası, kişinin kendisinden neler olduğunu fark etmesini önler. Düşünce karışıklığı da riskli davranışlara yol açabilir.

Ne zaman doktora görünmeli?

Birisinin hipotermi olduğundan şüpheleniyorsanız, 112‘i veya yerel acil durum numarasını arayın .

Acil yardımın gelmesini beklerken, mümkünse kişiyi dikkatli bir şekilde içeri taşıyın. Ani hareketler tehlikeli düzensiz kalp atışlarına neden olabilir. Islak giysileri dikkatlice çıkarın ve ısıyı tutan kat veya kuru battaniyelerle değiştirin.

Nedenleri

Hipotermi, vücut ısıyı ürettiğinden daha hızlı kaybettiğinde ortaya çıkar. Hipoterminin en sık nedeni soğuk hava koşullarına veya soğuk suya maruz kalmaktır. Bununla birlikte, vücuttan daha soğuk ortamlara uzun süre maruz kalmak, uygun şekilde giyilmediyseniz veya koşulları kontrol edemiyorsanız, hipotermiye neden olabilir.

Hipotermiye neden olabilen spesifik durumlar aşağıdakileri içerir:

 • Hava şartlarına yetecek kadar sıcak olmayan giysiler giyinmek.
 • Soğukta çok uzun süre kalmak
 • Islak giysileri çıkarmamak ya da kuru ve sıcak bir yere bulunmamak
 • Yetersiz ısıtma veya aşırı klima nedeniyle çok soğuk olan bir evde yaşamak

Vücut, ısısını nasıl kaybeder?

Vücut ısısı kaybı mekanizmaları şunları içerir:

 • Işınlanmış ısı: Isı kaybının çoğu korunmasız vücut yüzeylerinden yayılan ısıya bağlıdır.
 • Doğrudan temas: Soğuk su veya soğuk toprak gibi çok soğuk bir şeyle doğrudan temas halinde iseniz, vücuttan ısı transfer edilir. Su vücuttan ısı aktarımında çok iyi olduğu için, soğuk suda soğuktan çok daha hızlı vücut ısısı kaybolur. Aynı şekilde, yağmur yağdığında şaşırmış olduğunuz gibi, giysiler ıslanırsa ısı kaybı daha hızlı gerçekleşir.
 • Rüzgar: Rüzgar, cildin yüzeyindeki ince sıcak hava tabakasını kaldırarak vücut ısısını giderir. Soğuk rüzgar faktörü ısı kaybında önemlidir.

Risk faktörleri

Hipoterminin risk faktörleri şunlardır:

 • Yorgunluk: Yorgunluğunuz olduğunda soğuk tolerans düşer.
 • İleri yaş: Vücudun sıcaklığı düzenleme ve soğuk hissetme kabiliyeti yaşa bağlı olarak azaltılabilir. Ayrıca, bazı yaşlı yetişkinler soğuduğunda iletişim kuramayabilir veya soğuk hissederlerse sıcak bir yere gidebilirler.
 • Genç yaş: Çocuklar, yetişkinlerden daha hızlı ısı kaybederler. Ayrıca çocuklar soğuğu ihmal edebilirler çünkü fark etmek için çok eğlendiler. Ayrıca soğuk havalar için uygun elbise kriterlerine veya gerektiğinde soğuktan korunmaya da sahip olmayabilirler.
 • Zihinsel sorunlar: Zihinsel hastalık, bunama veya kriterleri etkileyen diğer bozukluklardan muzdarip insanlar, hava koşullarına göre yetersiz şekilde giyinebilir veya soğuk havanın temsil ettiği riski anlayamazlar. Demanstan mustarip insanlar evden uzaklaşabilir ya da kolayca kaybolabilirler, bu nedenle soğuk ya da nemli havalarda dışarıda kalmaları daha olasıdır.
 • Alkol ve uyuşturucu tüketimi: Alkol vücudunuzu sıcak hissedebilir, ancak kan damarlarının genişlemesine neden olur, böylece cildin yüzeyinden ısıyı daha çabuk kaybedersiniz. Alkol tüketen insanlarda bedenin ürpertiye verdiği doğal tepki azalır. Ayrıca, alkol ya da eğlence amaçlı uyuşturucuların tüketimi, sığınmaya ya da soğuk havalarda sıcak giysiler giyme ihtiyacına ilişkin kararınızı etkileyebilir. Bir kişinin sarhoş olduğu ve soğuk havalarda bayıldığı durumlarda, hipotermi olabilir.
 • Bazı hastalıklar: Bazı sağlık bozuklukları, vücudun vücut ısısını düzenleme yeteneğini etkiler. Bazı örnekler düşük tiroid aktivitesi (hipotiroidizm), kötü beslenme veya anoreksiya nervoza, diyabet, inme, şiddetli artrit, Parkinson hastalığı, travma ve omurilik yaralanmalarıdır.
 • İlaçlar: Bazı ilaçlar vücudun belli antidepresanlar, antipsikotikler, narkotik analjezikler ve yatıştırıcıları gibi sıcaklığı düzenleme yeteneğini değiştirebilir.
Komplikasyonlar

Hipotermiyi soğuk havaya veya soğuk suya maruz bırakan insanlar da diğer soğuk algınlığı yaralanmalarına eğilimlidirler.

 • Vücut dokularının donması
 • Kan akışının kesintiye uğraması sonucu ortaya çıkan doku kaybı ve doku ölümü (kangren)

Önleme

Soğuk havalarda nasıl sıcak kalınır?

Siz veya çocuklarınız soğuk havaya çıkmadan önce, bu tavsiyeyi hatırlayın: kendinizi koruyun, çok fazla fiziksel aktivite yapmayın, birkaç kat giysi kullanın ve kurumaya devam edin.

 • Kendini koru: Vücut ısısının baş, yüz veya boyundan kaçmasını önlemek için şapka veya başka bir koruma kullanın. Ellerinizi geleneksel eldivenler yerine parmaklarınızı ayırmadan eldivenlerle koruyun.
 • Çok fazla fiziksel aktivite yapmayın: Çok fazla terletmenizi sağlayan aktivitelerden kaçının. Islak giysiler ve soğuk havaların kombinasyonu, vücut ısısını daha hızlı kaybetmenize neden olabilir.
 • Birkaç kat giysi kullanın: Birkaç kat gevşek ve hafif kıyafet kullanın. Sağlam kumaş ve su itici malzemeden yapılmış dış giyim eşyası sizi rüzgardan korumak için daha iyidir. Yün, ipek veya polipropilen kaplamalar vücut ısısını pamuktan daha iyi korur.
 • Kuru kal: Mümkün olduğunca kuru kal. Islak giysilerinizi en kısa zamanda çıkarınız. Ellerinizi ve ayaklarınızı kuru tutmaya özellikle dikkat edin çünkü eldivenlerinize ve botlarınıza kar elde etmek çok kolaydır.

Soğukta çocuklara iyi bakın

Çocuklarda hipotermiyi önlemek için:

 • Bir yetişkin kıyafetinin aynı koşullarda giyeceğinden daha fazla bir giysi tabakası olan bebekleri ve küçük çocuklara giyidirin.
 • Bebeklerin soğuk bir odada uyumasına izin vermeyin.

Kışın arabalar için güvenlik

Kötü hava koşullarında seyahat ederken, birisinin nereye gittiğinizi ve ne zaman geleceğinizi bildiğinden emin olun. Bu şekilde, yolda bir probleminiz varsa, acil durum ekibi arabanızı nerede bulacağınızı bilir.

Ayrıca, telsizinizin olması durumunda arabadaki acil durum malzemelerini taşımak iyi bir fikirdir. Malzemeleri birkaç battaniye içerebilir, mumlar, bir ilk yardım seti, kurutulmuş veya konserve, bir, kablosu, güç kabloları, pusula ve bir kum torbası konserve açacağı Karda sıkışırsanız, ortak veya kedi için çekişe yardımcı olur. Mümkünse, bir cep telefonu ile seyahat edin.

Takıldıysanız, arabanızda ihtiyacınız olan her şeyi yanınıza koyun, kucaklaşın ve korunmaya devam edin. Bir pencere biraz açık bıraktığınızdan ve motor çalışırken egzoz borusunun karla kaplı olmadığından emin olun.

Alkol

Hipotermi risklerinden kaçınmak için alkol kullanmayın:

Soğuk sularda güvenlik

Suyun hipotermiye neden olması için dondurulmasına gerek yoktur. Vücuttan daha soğuk olan herhangi bir su ısı kaybına neden olabilir. Aşağıdaki ipuçları, yanlışlıkla soğuk suya düşerseniz hayatta kalma süresini artırabilir:

 • Can yeleği giy: Eğer yelken açmayı planlıyorsanız, can yeleği kullanın. Can yeleği, soğuk sularda daha uzun süre hayatta kalmanıza yardımcı olabilir, çünkü bir miktar yalıtım sağlamanın yanı sıra enerji harcamadan yüzmenizi sağlar. Yardım sinyalleri göndermek için can yeleğine tutturulmuş bir düdük tutun.
 • Mümkünse sudan çık: Sudan olabildiğince uzaklaşın: devrilmiş bir tekneye tırmanabilir veya yüzen bir nesneyi yakalayabilirsiniz.
 • Saklanmayacaksanız, yüzmeyi denemeyin: Yakınlarda bir tekne, bir kişi veya cankurtaran olmadığı sürece, hareket etmeyin. Yüzüyorsanız, enerji harcayacaksınız ve uzun süre hayatta kalmayacaksınız.
 • Vücudunuzu ısı kaybını en aza indirecek şekilde yerleştirin: Vücudun daha az ısı kaybettiği pozisyonu kabul edin, yardım geldiğinde sizi sıcak tutmaya yardımcı olacak. Gövdeyi korumak için dizleri göğsünüze sarın. Yüzünüzü bu pozisyonda yüzüstü hale getiren bir can yeleği takıyorsanız, bacaklarınızı birleştirin, kollarınızı yanlarınıza koyun ve başınızı geriye doğru tutun.
 • Diğer insanlarla kıvrılın: Diğer insanlarla soğuk suya düştüyseniz, sıcak tutmak için birbirine bakarak bir daire çizin.
 • Kıyafetlerini çıkarmayın: Sudayken, kıyafetlerinizi çıkarmayın çünkü sizi sudan ayırmaya yardımcı olur. Giysilerinizin sahip olduğu tüm tokaları, düğmeleri ve kapakları kapatın. Yapabilirsen, kafanı koru. Giysilerinizi ancak güvendesiniz ve suyu terk ettikten sonra çıkarınız ve kendinizi kurutmak ve ısıtmak için gerekli önlemleri alınız.
Risk altındaki kişiler için yardım

Hipotermi riski yüksek olan insanlar için, yani bebekler, yaşlılar, zihinsel veya fiziksel sorunları olan kişiler ve evsizler, toplum programları ve sosyal destek hizmetleri çok yararlı olabilir. Risk altındaysanız veya bir başkasını tanıyorsanız, aşağıdaki gibi hangi hizmetlere sahip olduklarını görmek için bölgenizdeki halk sağlığı birimine başvurun:

 • Isıtma faturalarını ödemek için yardım
 • Soğuk havalarda evinizin yeterince sıcak olup olmadığını bilmek için doğrulama hizmetleri
 • Evsizler için barınaklar
 • Toplumsal ısıtma merkezleri, soğuk havalarda gidebileceğiniz güvenli yerler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here