İnternette Film Yaymak Yasal Mıdır

0
480

İnternette Film Yaymak Yasal Mıdır

Teknoloji her geçen gün gelişmektedir. Hızla gelişen teknolojinin insanlara olan katkısı her alanda olduğu gibi film sektöründe de etkisini fazlasıyla göstermektedir. Bu durumun olumlu olduğu gibi olumsuz yanları da muhakkak bulunmaktadır.

 İnternet Pazarı

Bugün içinde bulunduğumuz dönemde insanlar neredeyse her ihtiyacını internet ortamından elde etmektedir. Alışveriş, eğitim, bilgi alma gibi birçok konunun yanında sosyal imkânlarından da faydalanmaktadır. Birçok internet sitesi bir tık kadar uzağımızda bulunur. Film izleme siteleri de bunların arasındadır. İçerik özelliklerine ve nasıl yüklendiğine bakılmaksızın bu var olan sitelerde 7/24 film izlemek mümkündür. Tabi ki bu durum devlet tarafından belli yasalar ile kontrol altında alınmakta ve her geçen gün yeni yasalar çıkmaktadır.

 Torrent Siteleri Hakkında

Eskiden birçok yerde korsan film satan dükkânlar olurdu. Gelişen teknoloji ile bu durum internet sayesinde neredeyse her eve girdi. Evden çıkıp dükkân aramak yerine, bilgisayar başına oturarak istediğimiz bir filmi anında izlemek ya da indirmek mümkün. Torrent siteleri sayesinde çok kolay olarak film ve dosya indirimi yapılmaktadır. Bunun yanında birçok internet sitesi dosya indirmeye gerek duyulmaksızın yüksek çözünürlükte film izleme imkânı sunmaktadır.

 Cezai Yöntemler Nelerdir

Çıkartılan birçok yasalar ile film yüklemesi yapılan siteler sürekli kontrol altında tutularak, içeriklerinin kurallara uygun olup olmadığı belli kurallara göre takip altındadır. Yüklenen bir filmin, ahlak ve toplum kurallarına uygun olup olmadığı bu kurallar ile belirlenmektedir. Cinsel içerikli filmlerin yüklenmesi ve izlenmesi, toplumu şiddete teşvik eden filmlerin yüklenip izlenmesi yasal olmayan bir durumdur. Bu yasaklar bir kurul tarafından sürekli takip edilmekte ve kayıt altına alınmaktadır. Kurallara uymayan içerikleri yükleyen ya da izleyen kişiler 2 yıl gibi bir süre de belirlenmektedir. Bu süre içerisinde belirlenen kişilere cezai işlem uygulanmaktadır.

 Yapılan Yorumların İçeriği

Kurallara uymayan filmleri izlemek dışında filmlere yapılan yorumlarda aynı şekilde takip altına alınmaktadır. Yapılan yorumların içeriği ve yapılan yorumun tarafı önemlidir. Yorumlarda devlete yapılan hakaretler, insanların manevi duyguları olan din ile dalga geçmek gibi amaç güdülmemelidir. Bu yaptığımız yorumlar bize hiç beklemediğimiz bir zaman da ceza olarak geri dönebilir. Bilişim suçları ile mücadele eden ekip yorumları sürekli kontrol altında tutmaktadır.

 Telif Haklarına Saygı

Yapılan filmler yapımcılar tarafından telif hakkına sahiptir ve belli kurallar dâhilinde korunmaktadır. Onlarca kişinin çalışması ile ortaya çıkan bu filmler telif hakları sayesinde hak sahibine para kazandırmaktadır. Telif hakkı gözetmeksizin sitelere yüklenen filmler, sanata olan emeği oldukça azaltmakta ve insanları kolay yoldan para kazanmaya itmektedir. Bu durum tüm dünyada çeşitli tartışmalara sebep olmakta ve Avrupa Birliği ülkeleri kendi içerisinde çeşitli yasalar çıkarmakta ve bu durumu kontrol altında tutmaya çalışmaktadır. Yine aynı şekilde ülkemizde de Avrupa Birliği uyum yasaları doğrultusunda çıkartılan yasalar bulunmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here