Birçok insan yazma denemesinden nefret ediyor. Sıkıcı, işe yaramaz ya da sadece can sıkıcı görünüyorlar. Ancak, bu adımları takip ederseniz, yazı yazma deneyimlerinizi daha çok beğenebilirsiniz. Ve bunu doğru yapmasanız bile, belki notlarınızı biraz arttıracaksınız ve bir sonraki denemeniz daha kolay olacaktır.

1-Temayı Seçin

Bir konu düşünün. Öğretmen veya öğretim görevlisi size bir konu verdiyse, o zaman hazırsınız ve isterseniz bir sonraki adıma geçebilirsiniz. Ama eğer öğretmen bunu yapmadıysa, o zaman bir düşünmelisiniz. Mükemmel bir konu, insanların sadece başlığı veya konuyu okuyarak makaleyi okumak istemelerini sağlamalıdır. Bir kaç ilginç fikir: “Para o kadar önemli değil”, “Önemli olan para değil”, “Soda kilo vermenin yanı sıra ne yapabilir” gibi ilgi çekici konular seçilebilir.

  • Konunun ödevle ilgili olduğundan ve İnternet ya da kitap gibi çeşitli yollarla destekleyebileceğinizden emin olun.

2-Giriş 

Çoğu insan girişin yazılmasının makalenin en zor kısmı olduğuna inanmaktadır; Ancak, aslında en basit parçalardan biridir. Tek yapman gereken bir konu cümle ve bununla ilgili birkaç ilginç gerçek yazmak. Giriş birkaç cümleden oluşmalıdır (3 veya 5).

  • İlgi çeken bir şey yaz. Okuyucuların dikkatini konuyla ilgili gerçekler veya başka ilginç bilgiler ekleyerek yakalar. Bu, çalışmanın başlangıcında yerleştirilir ve eğer uygun şekilde kullanılırsa, okuyucuyu daha fazla okumaya teşvik eder.

Bir sonraki paragrafta tanıtımı genişletin. Örneğin, eğer giriş: “Tüm insanlar hayvanlara yardım etmelidir.” Eğer bu konu üzerinde düşünürseniz, sürekli ilerleyen teknolojimizi kullanarak, sahip olduğumuz her fırsatta hayvanlara yardım edebiliriz, her seferinde bir onlara destek olabileceğimiz bir fırsat yaratabiliriz.” Daha sonra, aşağıdaki paragraflar, hayvanlara nasıl yardımcı olabileceğinizi söylenmelidir.

Tez cümlesi yaz. Bir tez cümlesi, çalışmanın ne ispatlayacağıyla ilgili bir veya iki cümlenin bir özetidir. Ayrıntılı olduğundan, spesifik olduğundan ve iyi yazıldığından emin olun. Tez cümlesi, herhangi bir makalenin önemli bir öğesidir.

3-Kompozisyon gövdesini yaz

Tematik cümleleri ekleyin. Normal bir deneme, iki ya da üç alt-tabana sahip olacaktır. Bunlar her paragrafın başlangıcında ve tezde belirtilmelidir.

Doğrulama, kanıt ve yorum içerir.  Şimdi, bunu kanıtlamak için metin desteği ve diğer bilgileri kullanın. Temanızı güçlendirmek için kitap, internet ve hatta videolar kullanın. Yorum, herhangi bir yazılı çalışmanın ana parçasıdır.

Paragrafın sonunda bakış açınızı ekleyin. Tepkinizi sağladığınız desteğe yazın. Konuyla ilgili görüşlerinizi ve inançlarınızı ekleyin.

4-Bitiş

Sonuç yaz . Bir sonuca yazarken, ana tema (bu bahsettiğiniz konu), küçük bir giriş ve bazı ara paragraflar (giriş ve sonuç arasındadır paragraflar). Başka bir deyişle, sonuç diğer paragrafların parçalarını içermeli ve son cümle ana nokta olmalıdır.

  • Sonuç için, tezini farklı ve benzersiz bir şekilde ilan eder. Makalenin tamamını özetler ve okuyuculara kalıcı bir etki bırakır.

ipuçları

  • Konudan asla dışarı çıkma. Eğer yaparsanız, okuyucularda anlam karmaşası yaratacaktır.
  • Geçişleri kullanmayı unutma. Geçişler fikirleri bağlar ve makaleye bir ritim oluşturur. Geçişler tüm denemelerin önemli bir parçasıdır.
  • Yazarın konsantresi konunun iyi aktarılabilmesi için çok önemlidir Rahatlayın ve odaklanabilmeniz için bir mola verin ve tekrar yazın.
  • Bazen, makaleyi klasöre hatta sırt çantasına koyarsanız, onu dağıtırken buruşuk ve çöp gibi görünebilir. Özel klasörlerden birine yerleştirmeyi deneyin. 
  • Çoğu makale beyaz kağıt üzerine yazılmış sıkıcı görünüyor. Clipart, fotoğraf eklemeyi deneyin, resimler, bilgisayar tarafından çizilen görseller ekleyebilirsiniz.

uyarılar

  • Makale görünüşü için sınıflandırılmayacak; Ancak, en azından iyi görünmelidir. Amaç sadece ilgi çekmek ve makalenin daha “profesyonel” ve ilginç görünmesini sağlamaktır.
  • Makalenin görsel ekleme işini çok abartmayın. Çok saçma görünecek ve bunun yanında size çok pahalıya mal olacak. Unutmayın, mevcut okul yılı bittiğinde, öğretmeniniz onu atacaktır, bu yüzden düzenlemelere çok fazla zaman harcamak akıllıca değildir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here