İyi bir yönetici nasıl olunur?

0
1062

Büyük bir organizasyonda, tüm operasyonu pürüzsüz tutan bir yönetim hiyerarşisi vardır. İyi bir yönetici,  bir kolaylaştırıcı olarak hareket eder ve buradaki küçük şeyleri büyük bir etki yaratacak şekilde ayarlar. İyi bir yönetici olmak, sakin ve örnek olmak zorundadır. Var olan en zor işlerden biri,  egoları ve beklentileri ele almanız gerekmesidir. Tarzınızı ve yöntemlerinizi kullanarak tüm sorumluluğunuzu başarılı bir şekilde yönetmenize yardımcı olacak ticaretin birkaç püf noktası vardır.

İyi bir yönetici olmak için;

İnsanları motive et. Çalışanlar neden orada? Onları kurumunuzda tutan ve başka yerlere gitmelerini engelleyen nedir? Günleri iyi kılan nedir? Kötü bir günden ya da kötü bir haftadan sonra organizasyonda kalmalarını sağlayan şey nedir? Bunun para olduğunu düşünmeyin. Çoğu insan tek boyutlu değildir.

 • Unutma, değerlerimiz bizi “işaretler”. Ekibinizin değerlerine saygı göstermeyi başarırsanız, çabalarınızın yüzde 110’unu size geri gelecektir.
 • Çalışanlara işlerini düzenli olarak ne kadar keyif aldıklarını sorun. Onları dürüst olmaya teşvik et. Daha sonra size ne söylediğine göre harekete geçin.
 • Çalışanlarınızın değer vereceği ikramiye teklif edin. Sağlık onlar için önemliyse, onlara spor salonuna gitme ve egzersiz yapma zamanı verin. Aileleri önemliyse, çocuklarını sabahları okula göndermeleri veya öğleden sonra onları almaları için gereken süreye saygı gösterin.

İnsanların yaptıkları şey hakkında iyi hissetmelerini sağlayın. Başarılı yönetici, çalışanlarının güçlü yanlarını belirleme ve onları zaman zaman taktir etme konusunda mükemmeldir. Çünkü iyi yöneticiler, mutlu insanların üretken insanlar olduğunu biliyorlar. Çalışanlarınızın hem kamu hem de özel sektördeki güçlü yanlarını övünmeye çalışın.

 • Örneğin patronunuzla yaptığınız bir toplantıda, çalışanlarınızdan birinin iyi bir şey yaptığını belirtin. 
 • Özel olarak, çalışanlarınızın iyi neyi yaptığını bilin. Bir anın olduğunda onlara söyleyin. Bunu detaylı olarak yapın. Özel bir sohbet bile kısa bir süre moral üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir ve kişisel motivasyona neden olabilir.

Çalışanlarınıza zaman zaman onları ne kadar takdir ettiğinizi söyleyin. Sadece git ve söyle. Onlar güçlü işçilerdir, diğer insanları motive ederler, eğitilmeleri kolaydır, disiplinlidirler, her zaman size cesaret verirler, vb. Kelimeleri saklamayın, açıkça söyleyin. Ne kadar takdir edildiğini bilen bir çalışan daha çok çalışacak, yaptığı şeyden daha çok keyif alacak ve bu fiziksel mutluluğu diğer çalışanlara aktaracaktır.

Hedef belirleyin

Bu fikir hayatın farklı alanlarına uygulanabilir, ancak mükemmel bir yönetim mantığıdır. Ölçülen hedefleri belirleyen ve sıçramalarla sınırlarını aşan bir kişi olmak ya da elde etmek istemeyen, geniş kapsamlı iyimser hedefleri olan bir kişi olmak ister misiniz? Bunun görüntü ile ilgisi olmamasına rağmen, görüntü çok önemlidir.

 • Kendinizi hedeflerinizde ılımlı tutmak her zaman muhafazakar oynamalı ya da asla yüksek hedefler koymayacağınız anlamına gelmez. Daha ağır bir kiloyla mücadele etmeyen bir yönetici kendini hırssız olarak gösterebilir. 

Her çalışmada ne beklendiğini bildiğinden emin olun. Somut hedeflere sahip olmak çalışanlarınızı güçlendirir ve onlara işlerini odaklandırır. Son tarih ve sonuçlarla ne yapacağınızı açık olarak beklediğinizi açıklayın.

Hedeflere yönelik geribildirim sunun. Çalışanlarınıza işlerine odaklanan hızlı görüşlerini sunmaları, onların iyileştirmeyi desteklemelerine yardımcı olabilir. Küçük ekiplerle veya tek tek yorumlarını ayrıntılı olarak inceleyin.

 • Geri bildirim için bir program belirleyin. Düzenli aralıklarla sunun, böylece çalışanlarınızın ne zaman bekleyeceğini bilmesini ve iş akışınızda yer açmasını sağlayabilirsiniz.

En yüksek standartlarda kalın. Hepimiz sürekli olarak başkalarından talep eden yönetici türünü biliyoruz. Bu tür bir yönetici olmayın. İdeal olarak, kendinize çalışanlarınızdan daha zor olun. Çalışanlar kendiniz için belirlediğiniz hedef ve standart türlerini görürler ve size hayran olduklarından dolayı örnek almak isterler.

Yetki sorumluluğu

Delegeler. Siz bir yöneticisiniz çünkü yaptığınız işte iyisiniz, ama bu her şeyi kendiniz yapmanız gerektiği anlamına gelmez. Bir yönetici olarak işiniz diğer insanlara nasıl iyi bir iş yapılacağını öğretmektir.

 • Küçük bir şeyle başla. Diğer kişilerin görevlerini yanlış yapılıyorsa düzeltilebilir. Çalışanlarınızı eğitme ve güçlendirme fırsatını yakalayın. Daha sonra, güçlü ve zayıf yönlerini bilerek, onlara daha fazla sorumlulukları yavaş yavaş verin.
 • Başlamadan önce düzgün bir şekilde eğitmek için sahip olabileceği sorunları tahmin etmeyi öğrenin .

Çalışanlarınızı geliştiren görevlere atayın. İşçileriniz daha fazla sorumluluk almaya ve yetenekli olduklarını göstermeye başladıkça, onlara yetenek listelerini genişletecek ve çalışmalarını daha kişisel hale getirmelerine yardımcı olacak görevleri verin. Sadece kaç çalışanı yönetebileceğinizi öğrenmekle kalmıyor, aynı zamanda onları şirket için daha değerli kılıyorsunuz.

Çalışanlarınızın hatalarından sorumluluk alınız.  Teknik olarak sizin olmasa bile hatayı sizinmiş gibi kabul edin. Yaptığınız şey, çalışanlarınızın rahat hissettirdiği bir kültür yaratmaktır. Bu çok önemli bir kavramdır:

 • Bunu yapmak, çalışanlarınızın yenilik yapmasına ve sonunda öğrenmesini ve büyümesini sağlar. Hatalarından öğrenen işçiler, daha iyi işçi olmak için büyüyecekler. İlk etapta hata yapmayanlar, genellikle güvenli bir şekilde, derin sulara girmeden çalışırlar.

Çalışanlarınız başarıları için kendileri görev almasını sağlayın. Bu, onları başarıdan sonra sürdürmeye motive eder. Başarılı yönetici bir iletken gibidir. Müziği, her bir elemanın mümkün olduğunca iyi ses çıkaracağı şekilde yönlendirin ve bir bütün olarak grupla rezonans edin. Büyük bir yönetici, çevreye karışarak örnek teşkil edecektir.

 • Birinin fikrini “çalan” ve sanki kendininmiş gibi yapan bir tür yönetici isen ne olur? Bu tip bir ddavranış harika bir iş değil ve kesinlikle sizin için daha sıkı çalışan insanları motive etmiyor.
 • İyi bir iş çıkarırsanız ve etkili bir yönetici iseniz, işlerinizi süslemek için endişelenmemelisiniz. İnsanlar yaptığınız işi tanıyacaktır. Daha da önemlisi, etkilenecekler çünkü çalışanlarınızı motive ediyorsunuz, nasıl alçakgönüllü olacağınızı biliyorsunuzdur. Çok çalışıyorsanız, ödüllerini alacaksınız.

Kendi hatalarınızı tanımak. İşler beklediğiniz gibi çıkmadığında, farklı bir şekilde neler yapabileceğinizi fark edin ve bu anlayışı çalışanlarınızla paylaşın. Bu onlara ayrıca hatalar yaptığınızı ve onlara kendi hatalarını nasıl ele alacağınızı gösterir.

 • Geçmişte yanlış bir şey yaptıktan sonra doğru bir şey yaptığınızda, çalışanlarınızın bunu bilmesine izin verin. Mesela: “Bu düğmeye basmamın sebebi, yeni başladığımda başıma gelen bir olaydan dolayıdır. ” gibi.

Etkili iletişim kurun

Kapıyı açık tut. İnsanlara, herhangi bir soru veya endişeleri varsa, bunları dinlemeye hazır olduğunuzu hatırlatın. Açık bir iletişim kanalı bulundurmak hataların hızlı bir şekilde farkına varmanızı sağlar, böylece bunları en kısa zamanda düzeltebilirsiniz.

 • Uyarı vermeyen yöneticilerden biri, bir çalışanı bir sorunuz veya endişeniz olduğunda rahatsız ettiklerini hissettirir. Bunu ele almak için başka bir kriz olarak görmek yerine, çalışanınızı bu organizasyonun tam bir işyeri olmasını ne kadar istediğinizi göstermek için bir fırsat olarak görün.
 • Çalışanlarınızın endişelerini en aza indirin veya reddetmeyin. Daima sorularını cevapladığınızdan emin olun.

Çalışanlarınıza ilgi gösterin. Onlara iyi olup olmadıklarını sorun, onlarla ilgili konuşun ve kişisel bir bağlantı kurun.

 • Çalışanlarınızın kişisel yaşamındaki komplikasyonlardan şikayetçi olursanız, sadakati korumak iyi olur.
 • Limitlerini bilin Çalışanlarınıza, din, siyaset ya da kişisel ilişkiler gibi çok kişisel bir şey hakkında soru sormayın. 

Olumlu ve olumsuz geri bildirimleri karıştırmayın. Performans değerlendirmesinde çalışanınıza geri bildirim sağladığınızı varsayalım. Çalışan ile çalışmanın mükemmel olduğu bir veya iki ek şey eklemek ne kadar ilginç olduğunu belirterek başlarsınız. Sonra kusurların listesine gitmek daha mantıklı olacaktır.

Dinleyin. Çalışanlarınızın ve meslektaşlarınızın ne söylediğini dinleyin. Her zaman toplantıların tek adamı olmak ya da her şeye hakim olmak için başkalarıyla savaşmak zorunda değilsiniz. Her zaman dinlemek için çaba sarf et.

 • Çalışanlar aktif olarak fikir paylaşımı yaparken sözlerini kesmemeye dikkat edin.
 • Duygular ön plana çıktığında, insanların duygularını güvenli ve kontrollü bir ortamda dışsallaştırmasına izin verin. Katı duygular, iş ilişkinizi aşındırabilir. Benzer şekilde, düzgün bir şekilde ele alınmayan duygular, çalışma ortamınızın ana noktası olan rasyonel tartışmayı engelleyebilir.

Ne dinlediğinizi netleştirin İyi bir yönetici sadece kendisi tarafından daha açık olmakla kalmaz, aynı zamanda onun etrafında neler söylediğini anlamaya çalışır. Diğer kişinin konuşmanın bir parçası olarak söylediği şeyi tekrarlayarak bunu yapabilirsiniz. Diğer kişinin söylediklerinden tam olarak emin olmadığınızda bu tekniği kullanın.

Sorular sor. Akıllı sorular, konuşmanın akışını takip edebileceğiniz ve gerektiğinde netleştirebileceğinizi gösterir. Soru sormaktan korkmayın “aptal” görünmekten endişe etmeyin. Etkili yöneticiler, neyin önemli olduğunu anlamak için değil, o yere nasıl geldiklerine dikkat ederler. Ayrıca, başkalarının muhtemelen soruları olduğunu ve sormayacağını bilmelisiniz. Onlar için bir sorunuz varsa, bir çözüm bulucu olarak hareket edebilir ve ekibinizin bağlılık düzeyini oluşturabilirsiniz. Bu yöneticinin gerçek kuralıdır.

Eşitliği sağlayın

Herkese eşit davranın. Çoğumuz eşitlikçi değiliz. Uzun vadede, en son ilerlemeyi yapacak ve organizasyonun hedeflerine ulaşacak olan son gruptaki insanlardır, bu yüzden kendi davranışlarınızı dikkatlice izleyin ve kazara onları küçümsemediğinizden emin olun. Size olumlu düşüncelerinizin onları etkilemediği izlenimini verseler bile. Bazı insanlar olumlu görüşler konusunda utangaçtır ama bir şekilde onları dışarı vurabilirsiniz.

Çalışanlarınıza iyi davranın Eğer işçilerinizle iyi iseniz ve işlerinden memnunsanız, bu nezaketi müşterilere iletecek ve şirketinizin imajını önemli ölçüde güçlendirecektir. Ya da, “kendi” çalışanlarına da aynısını yapacak ve kurum kültürünü olumlu bir etki yaratacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here