İyi Ebeveyn Olmak

0
578

Bir baba ya da anne olmak hayatınızın en ödüllendirici ve tatmin edici deneyimlerinden biri olabilir, ancak bu kolay anlamına  gelmez. Çocuklarınız kaç yaşında olursa olsun, işiniz asla bitmeyecek. İyi bir baba olmak için,çocuklarınızı değerli ve kötüyü ayırt etmeyi öğretirken, değerli ve sevilen hissettirmeyi öğrenmelisiniz. En nihayetinde, en önemli şey,çocuklarınızın kendilerini geliştirebilecekleri ve güvenli, bağımsız ve bakıcı yetişkinler haline gelebilecekleri hisseden bir ortam yaratmaktır. İyi bir ebeveyn olmayı öğrenmek istiyorsanız, okumaya devam edin.

İyi bir ebeveyn olmak için 5 adım

1)Çocuklarına sevgi ver. Bazen,çocuklarınıza sunabileceğiniz en iyi şey sevgidir. Sıcak bir dokunuş ya da sevgi dolu bir kucak, onları ne kadar önemsediğinizi netleştirebilir. Çocuklarınızla fiziksel bir bağlantının önemini asla gözardı etmeyin. Aşkınızı ve sevginizi göstermenin bazı yolları:

  • Onlara nazik kucaklaşmak ,onları cesaretlendirmek, çabalarını tanımak, onlara onay vermek, hatta bir gülümseme vermek çocuklarınızın güvenini ve esenliğini önemli ölçüde artırabilir.
  • Onlara her gün ne kadar sevdiğinizi söyleyin.
  • Onlara sarılın ve öpücük verin. Çocuklarınızın doğumdan sevginin ve sevginin gösterileriyle kendilerini rahat hissetmelerini sağlayın.
  • Onları kayıtsız şartsız seviyorum. Sevginizi kazanmak için onları istediğiniz gibi davranmaya zorlamayın. Ne olursa olsun onları her zaman seveceğinizi bilmelerini sağlayın.

2) Çocuklarınızın kendi başarıları ile gurur duymasını ve kendileri hakkında iyi hissetmelerini istersiniz. Onlara dünyayı kendi kendine yürümek için ihtiyaç duydukları güveni vermezseniz, o zaman bağımsız ve girişim yapamazlar. İyi bir şey yaptığınızda, fark ettiğinizi ve onlarla gurur duyduğunuzu bildirin.

3) Çocuğunuzu diğer çocuklarla karşılaştırmaktan kaçının. Çocuklarınızın her biri bireysel ve eşsizdir. Farklılıklarını kutlayın ve her birine hayallerini sürdürme arzusunu aşılayın. Yapmazsanız, çocuğunuz bir aşağılık kompleksi geliştirebilir veya sizin için asla yeterince iyi olmayacağı fikrine sahip olabilir. Davranışlarını iyileştirmesine yardımcı olmak istiyorsanız, kız kardeşinin ya da komşusu gibi davranmadığı için şikayette bulunmak yerine, hedeflerini kendi şartlarına uydurmaktan bahsedin. Bu, aşağılık kompleksi geliştirmek yerine kendisine değer vermenize yardımcı olacaktır.

4) Çocuklarını dinle . Çocuklarınızla iletişim çok önemlidir. Kuralları zorlamak senin tek fonksiyonun değil. Çocuklarınız sorun yaşadıklarında dinlemelisiniz. İlginizi ifade edebilmeli ve hayatlarına karışabilmelisiniz. Çocuklarınızın problem yaşadıklarında(büyük ya da küçük) size gelebilecekleri bir ortam yaratmalısınız.

5) Çocuklarınızla vakit geçirin. Ancak,onları bastırmamak veya boğmamak için dikkatli olun. Birisinin korunması ile esnek olmayan talepler arasında hapsedilmesi arasında büyük bir fark vardır. Çocuklarınız sizinle geçirdikleri zamanın kutsal ve özel olduğunu hissetmelidir, ancak sizinle vakit geçirmek zorunda hissetmemelidirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here