Rajma olarak bilinen kırmızı fasulye, Hint ve Batı mutfağının bir gıdasıdır. Bu fasulyeleri çorba, chili ve körili yemekler ile pişirebilirsiniz. Bunlara ek olarak, salata ve pirinç yemeklerinde, proteinler ve vitaminler açısından zengin etlere alternatif olarak ya da kendine özgü bir gıda olarak kullanabilirsiniz. Kuru fasulyeleri düzgün bir şekilde pişirmeyi öğrenmek isterseniz, gerekli adımları ve ne yapmanız gerektiğini okuyun.

Kırmızı fasulye pişirme yöntemleri

Kuru kırmızı fasulyeleri 8 ila 12 saat soğuk suda bekletin. Onları kaynamadan ve pişirmeden önce suya batırmalısınız. En iyi sonuç için, oda sıcaklığında soğuk suyla dolu bir tencereye koyun. 

 • Çekirdekleri önceden kontrol etmeniz ve muhtemel toz, tortu veya minik taşları temizlemek için durulama yapmanız önerilir. Genel olarak, onları bir kevgir içinde yıkayabilirsiniz.

Bir pişirme yöntemi seçin. Muhtemelen fasulye pişirmenin en yaygın yolu, ocakta temiz su bulunan bir tencerede birkaç saat kaynatmaktır. Bununla birlikte, mevcut olana bağlı olarak bunları pişirmenin birkaç yolu vardır.

 • Bir başka geleneksel ve hızlı yöntem, onları bir düdüklü tencerede pişirmektir. Çekirdekleri normal olarak ıslatın ve üzerini kapatın. Ardından, özel düdüklü tencerenin talimatlarını izleyin.
 • Konserve kırmızı fasülyeleri pişirmenize gerek yoktur. 

Çekirdekleri 1 ila 2 saat boyunca düşük ateşte hafifçe pişirin. Daha sonra, soğuk suda iyice durulayın ve yeterince temiz su ile yıkayın. Sonra, tencereyi örtün ve suyun kaynatılmasını sağlayın. Kaynamaya başladıktan sonra, hemen ısıyı düşürün ve bekleyin. Çekirdekleri düşük ateşte pişirin. Fasulye potu neredeyse hareketsiz tutularak, çekirdekler eşit ve mümkün olduğunca pişirilir.

 • 45 dakika sonra kontrol edin. Bazı fasulyeleri çıkarın ve parmaklarınız arasında ezin veya bir tane tadın. Bir süre sonra yumuşak ve kremsi olacaklar. İstenilen kıvama geldiklerinde, ateşten çıkarınız.
 • Onları çevirmek için zaman zaman karıştırın, iyice ve eşit şekilde pişirdiklerinden emin olun. Ayrıca, su seviyesinin mümkün olduğu kadar fasulyenin seviyesinin üzerinde kaldığından emin olun.
 • Eğer fasülye kaynama noktasını pişirirseniz, pişeceklerdir, fakat çabucak bölünecekler ve hafif ve yavaş pişirilen fasülyelerden daha yumuşak olacaklar. İsterseniz, aradığınız yumuşaklığı almak için istediğiniz kadar bunları pişirmeye devam edebilirsiniz. Yumuşak fasulye, soslar, köriler ve diğer birçok yemek için mükemmeldir.

Kaynatma esnasında tortu olacaktır. Üst kısmındaki tortuyu zaman zaman çıkarın. Kırmızı fasülye pişirirken, tencerenin üstünde biraz kırmızımsı gri bir köpük oluştuğunu göreceksiniz. Bu yemekten çıkan lektindir ve yapabileceğiniz en iyi şey, bir kaşıkla zaman zaman onu çıkarıp atmaktır.

Fasulye neredeyse yumuşak olduğunda tuz ve baharat ekleyin. Kuru fasülyeleri tuzsuz pişirmeniz önemlidir. Aksi takdirde, pişirmek için çok uzun sürecek ve hiç pişirmeyeceklerdir. Bazı fasülye çeşitlerinin diğerlerine göre pişirilmesi daha uzun sürebilirken, tuzlu suda pişirirseniz diğer çeşitler (nohut gibi) hiçbir zaman tam olarak pişmeyecektir.

 • Pişirme işleminin herhangi bir noktasında, doğranmış aromatik sebzeler ekleyebilirsiniz. Sonundaki tarifler soğan, sarımsak, havuç veya başka sebzeler gerektiriyorsa, bunları istediğiniz zaman yumuşatmak için ekleyebilirsiniz. Sebzelerin daha sıkı olmasını istiyorsanız, daha sonra pişirme işlemine ekleyin. Daha yumuşak olmasını istiyorsanız, onları daha önce ekleyin.

Gerekirse, pişirilmiş çekirdeklerden suyu süzün. Fasulyelerin pişirme süresi biraz değişkendir. Genel olarak, onları düzenli olarak pişirmek için kaynarken biraz su eklemek iyi olacaktır.

 • Genel kural, tencereye eklediğiniz her bir kuru fasulye fincanına üç bardak su eklemektir. 

Kırmızı fasulyeli yemekler

Pirinçli kırmızı fasülye

Pirinçli kırmızı fasülye, hazırlanışı ekonomik olan baharatlı bir Cajun yemeğidir. Diğer malzemelerle de mükemmeldir, yani tercihlerinize göre kolayca değiştirebileceğiniz bir tariftir. Bu yemeğiyapmak için aşağıdaki tarifi inceleyin:

 • Sote, sarımsak iki karanfil, iki kereviz sapı, küçük kırmızı soğan (kıyılmış) ve biraz zeytinyağı ile bir tencereye dolmalık biber doğrayın. Sonra, yaklaşık 450 g kırmızı fasulye karıştırın. Yapabileceğiniz başka bir şey, yukarıda tarif edildiği şekilde pişirirken bu sebzeleri kırmızı fasülyeye eklemek.
 • Bu karışımı yapmak için, 2 ½ su bardağı su, bir bardak beyaz pirinç ve istenirse et ekleyin. Karışımın kaynatılmasını sağlayın, sıcaklığı yavaşlatın ve pirinç hazır olana kadar 20 dakika kaynatın. Tuz, biber, acı biber ve acı sos ile tatlandırın. Doğranmış kişniş garnitür olarak kullanın.

Kırmızı fasülye salatası

Fasulye salatası. Kırmızı fasulyeleri soğuk bir salatada, mükemmel ve basit bir şekilde kullanabilirsiniz. Herhangi bir barbekü veya açık yemek için mükemmel bir garnitür olarak kullanabilirsiniz. Kırmızı fasülyeyi önceden pişirdikten sonra aşağıdaki tarif ile muhteşem bir fasulye salatası yapabilirsiniz:

 • Bir fincan nohut, bir fincan siyah fasülye, bir fincan kıyılmış dolmalık biber ve yarım fincan doğranmış taze soğan ile bir fincan kırmızı fasulyeyi  karıştırın.
 • Üç yemek kaşığı kırmızı sirke, zeytinyağı, iki çorba kaşığı, şeker, limon suyu, tuz ve karabiber kullanın. Daha sonra, salatayı buzdolabında bir gece bekletin, sonra iyice karıştırın ve soğuk servis yapın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here