Korunmasız İlişkilerin Sağlık Açısından Zararları

0
1583

Korunmasız İlişkilerin Sağlık Açısından Zararları

Korunmasız cinsel ilişkiler sağlık açısından ciddi sorunlara yol açmaktadır. Cinsel ilişki esnasında korunmayan ve titiz davranmayan bireylere, çok ciddi ve hatta ölümcül hastalıklar bulaşabilir. Ayrıca bu hastalıklar ülkemizde de kısmen yaygın olarak bulunmakta. Üstelik korunmasız bir ilişkide bulaşan hastalıklar sadece kişinin kendisini tehlikeye atmamakta. Cinsel yolla bulaşan bir hastalığa sahip bireyin, doğacak çocuğunda da aynı problem görülebilmektedir.

Ülkemizde en yaygın görülen, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ise: bel soğukluğu, hepatit B, frengi, genital siğil, genital uçuk ve AIDS olarak belirtilmektedir. Ancak tam anlamıyla anlayabilmek için korunma eksikliğinden dolayı oluşan hastalıkları incelemek gerekir.

  1. AIDS

AIDS: Edinilmiş Bağışıklık Yetmezliği Sendromu: HIV adında bir virüsün sebep olduğu, genellikle cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. HIV virüsü, kişinin bağışıklık sistemine zarar vererek, kişinin bedenini, basit zararlı bakterilere bile savunmasız hale getirir. HIV virüsüne sahip bir kişi en ufak hastalıkları bile ağır geçirir ve hatta basit hastalıklar ölümüne yol açabilir. Ne yazık ki AIDS hastalığının kesin bir tedavisi yoktur.

  1. Bel Soğukluğu

Bel soğukluğu, idrar yollarına ve üreme organlarına yerleşen Neisseria Gonorrhoeae adlı bakterinin neden olduğu bir hastalıktır. Kadın ve erkek bireylerin her ikisinde de görülen hastalık, akıntılı iltihaba sebebiyet verir. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların en yaygınıdır.,

  1. Hepatit B

Hepatit B, siroz ve karaciğer kanserine yol açabilen bir virüstür. Hepatit B’den kaynaklı enfeksiyon 6 ay içerisinde geçmezse, ömür boyu sürecek olan kronik hal alır. Hepatit B’ de eğer enfekte bir kadın birey doğum yaparsa bebeğine bulaşır. Ateş, halsizlik, iştahsızlık, bulantı, karın ağrısı, eklem ağrısı Hepatit B hastalığının belirtileridir.

  1. Frengi

Frengi diğer adıyla Sifiliz, Treponema pallidum adlı mikroorganizma nedeniyle oluşmaktadır. Frengi cinsel yolla bulaşmanın haricinde oral yol ile de bulaşabilir. Frengi de anneden bebeğine geçebilen hastalıklar arasındadır. Frengi kişide ilk olarak küçük, ıslak, kırmızı renkte ve çıban şeklinde yaralara yol açar. Devamında tedavi edilmediğinde ise, sonucu ölüme kadar gidebilen ciddi rahatsızliklara sebep olur.

  1. Genital Siğil

Genital siğile, Human Papilloma adlı virüs neden olur. Dünya genelinde en sık görülen cinsel enfeksiyon türüdür. Virüsün bulaşmasındaki faktörler ise: erken yaşta cinsel ilişki, korunmasız cinsel ilişki, cinsel ilişki ile bulaşan enfeksiyon geçmişidir.

  1. Genital Uçuk

Genital uçuk Herpes Simpleks adlı virüsün sebep olduğu bir rahatsızlıktır. Kroniktir. İlişki esnasında korunma virüsün bulaşma riskini önemli ölçüde azaltmaktadır. Genital uçuk sahibi kişilerin ilişki esnasında HIV virüsü kapma olasılıkları 3 kat daha fazladır. Maalesef günümüzde Genital uçuk tedavisi bulunmamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here