Belki tamponunuz paslanmış veya rengini sevmiyorsunuzdur. Krom üzerine boyama, ortak metalleri boyamak gibi değildir; Doğrudan bunun üzerine boyayorsanız, soyulma boyası ve kötü bir görünüme sahip bir tampon ile sonuçlanacaksınız. Tamponun temiz olduğundan emin olursanız, daha temiz ve kaliteli bir iş çıkarabileceksiniz.

1-Tamponun yüzeyini hazırlayın

Tamponu araçtan çıkarın. Krom tamponun araçtan çıkarılması tüm boyama işlemini daha kolay gerçekleştirir. Ön tamponu çıkarmak için kaputu açın, tamponu arabanın önüne bağlayan vidaları ve cıvataları bulun ve çıkarın. Arka tampon ayrıca dışarıda bulunan cıvata ve vidalarla da sabitlenmiştir, bu nedenle bunları çıkarmak için vidaları sökün.

Krom tamponu sabun ve su ile temizleyin. Tampon yüzeyindeki tüm parmak izlerini, tozu ve kiri temizlediğinizden emin olun. Tamponu su ve sabunla iyice yıkayın ve ıslak kalmaması için dikkatlice kurulayın.

 Krom kolayca okside olur, bu nedenle tampon paslanırsa, boyamadan önce pasları çıkarmanız gerekir. Bunu yapmak için, sirke ve kabartma tozunu kalın bir macun oluşturana kadar karıştırın. Bir tür bez alın ve paslanmış alanı macunla kaplayın. 5 dakika bekletin ve ardından paslanmayı tampondan çıkarmak için çelik tel (bulaşık teli) kullanın.

 • Sirke ve kabartma tozu karışımı oksit parçacıklarının gevşemesine neden olur. Tampon hala pas belirtileri gösteriyorsa, tüm işlemi tekrarlayın.
 • Temiz bir yüzeye sahip olduğunuzdan emin olmak için pası çıkardıktan sonra tamponu sabun ve su ile temizleyin.

Tüm krom tamponunu eşit olarak zımparalayın. Tampona boya uygulamak için astarlanabilecek bir yüzey oluşturmalısınız. Herhangi bir kusuru gidermek için bir zımpara kağıdı veya çift etkili zımpara kullanın. 60 ila 120 arası kaba bir zımpara kağıdıyla başlayın ve daha ince bir işlem için 320 kullanabilirsiniz. Amaç, krom yüzeyinin parlak özelliğini kaldırmaktır.

 • Lekeleri, derin çizikleri veya zımparaları çıkarmanız gerekiyorsa, taneleri 40 ila 60 arasında olan bir zımpara kağıdı kullanın.
 • Küçük kusurları düzeltmek için 80 ila 120 numaralı zımparaları deneyin.
 • Düzgün bir yüzey için, 360 ila 600 arası zımpara kağıdı kullanın. Bu, çok fazla çizik olmadan bir yüzey bırakacaktır.

Ardından;

Tamponu yağ sökücü ve balmumu kullanarak temizleyin. Gres ve balmumu çıkarıcı, kir, yağ, gres ve diğer kirleticilerden kaynaklanan ek kalıntıları temizler. Kir kalıntıları boya işini kötü yapar, bu nedenle tamponu bir balmumu ve yağ sökücü ile iyice temizledikten sonra temiz bir bezle kurulayın.

 • Gres ve balmumu çıkarıcıyı bir yapı markette, bir oto aksesuar mağazasında veya internette satın alabilirsiniz.

Boyanmasını istemediğiniz tampon bölgelerini bantlayın. Arabanın veya tamponun boyamak istemediğiniz bir parçası varsa, o bölümü kapatmak için plastik bandını kullanın. Boyacı bandını kullanırsanız, kenarların sıkıca ve eşit şekilde bastırıldığından emin olun.

2-Tampon Boyanmaya Hazır

Çalışma alanını ve güvenlik ekibini düzenleyin. Boya dumanları soluduğunuzda çok sağlıklı değildir, bu nedenle havalandırılan bir alanda çalıştığınızdan emin olun. Havalandırmalı bir sprey kabini kurabilir ve bir solunum aygıtı kullanabilir veya yerel bir egzoz havalandırma sistemi kullanabilirsiniz. Eldiven giyilmesi ve göz koruması da önemli güvenlik önlemleridir.

Sprey astarı krom tampona püskürtün. Bu kendi kendine aşındırıcı astar, normal astarın metale yapışmasını sağlayan şeydir. Tüm tamponu 2 ila 3 kat püskürtme yaparak kendinden astarlı spreyi uygulayın. Devam etmeden önce her katmanın tamamen kurumasını sağlayın.

 • Katlar arasında püskürtme yaparken, astarın kuruması için sadece birkaç dakika sürmelidir. Son tabakanın kumlamaya başlamadan önce 3 ila 4 saatte durmasına izin verin.

Astar boyaya kromun bağlanmasına yardımcı olur, metali güçlendirir ve paslanmayı önler, bu nedenle normal astarı uygulamadan sadece kendiliğinden dağlanan astar kullanılmamalıdır. Tüm yüzeyi 2 ila 3 kat kullanarak eşit olarak kaplayın ve bir sonraki uygulamadan önce her birinin kurumasını bekleyin.

 • Kullandığınız boya türüne ve kullanacağınız boya türüne bağlı olarak, astarın kuruma süresi değişecektir. Ne kadar süre dayanması gerektiğini görmek için astarın üzerindeki talimatları okuyun.

Astarı krom yüzeyine dokunmadan zımparalayın. Tampon astarı tamamen kuruduğunda zımparalamaya başlayabilirsiniz. Zımparalamanın amacı, astarın yüzeyini krom tabakasına ulaşmadan yumuşatmaktır, bu nedenle bu aşamada çok ince bir zımpara kağıdı (400-600 arası) kullanmalısınız. 

 • Her durumda, astarı zımparalayın ve krom yüzeye ulaşırsanız, astarı tekrar uygulayın, kurumasını ve tekrar düzleştirmesini sağlayın.

Astardaki tozu ve kalıntıları temizleyin. Zımparadan sonra kalan toz parçacıklarını temizlemek için bir bez kullanın. Tamponun kirlenmesinden kaçının, çünkü boya yüzeye yapışır. Astarı yanlışlıkla çıkarmamak için hafifçe temizleyin.

 • Tozu temizlemek için su, tiner veya balmumu ve yağ sökücü kullanabilirsiniz.

3-Boya ve son rötuşları uygulayın

Sprey tekniğini uygulayın. Daha önce hiç boya tabancası kullanmamışsanız, bir parça metal üzerinde pratik yapmak iyi bir fikirdir. Püskürtme tabancasını metal yüzeyden 5 cm uzakta tutun ve boyayı ileri ve geri hareketlerle  püskürtün. Çok fazla boya bulunan damlama veya alanlardan kaçınmak için tetiği sadece kolunuz hareket halindeyken bastırın. 

 • Yine de damlarsa, çalıştırılan boyayı hafifçe zımparalamak için 2000 zımparalı nemli bir zımpara kağıdı kullanabilirsiniz.

Katmanları boyamak için tampon üzerindeki boyayı püskürtün. Püskürtme tekniğinize güvendikten sonra, boyayı tampon üzerinde ince bir tabaka halinde uygulayın. 3 ila 4 kat kullanın ve boya yüzeyinden çıkarılacak herhangi bir damla olup olmadığını kontrol edin.

 • Doğru kuruma sürelerini hesaba katmak için, boya talimatlarını kontrol edin ve her katman arasında ne kadar beklenmesi gerektiğini bilin.

Boyalı tampona şeffaf vernik kaplama uygulayın. Tamponun renginden memnun kaldığınızda ve tüm boya katmanları kuruduktan sonra, 2 ila 3 kat uygulayın. Bunlar çoğunlukla otomobiller için şeffaf vernikler olarak bilinirken, aynı zamanda koruyucu veya parlak lak olarak da adlandırılır. Net vernik, rengi koruyacak ve tamponu güneşin, talaşların, kirlerin, kimyasalların ve tampon yüzeyine zarar verebilecek diğer birçok şeyin neden olduğu hasarlardan koruyacaktır.

Tamamen kuruduğunda, tamponu araca yerleştirin. Tamponun son tabakası kuruduktan sonra, tekrar araca koymaya hazırsınız. Cıvataları ve vidaları tampona yeniden takın ve yeni tamamlanmış boya işini inceleyin.

 1. pona yeniden takın ve yeni tamamlanmış boya işini inceleyin.

ipuçları

 • Boyayı çalışmasını veya sızmasını önlemek için boyayı dikkatlice uyguladığınızdan emin olun.
 • Tampon küçük deliklere sahipse, yeniden zımparalama ve astarlama işleminden önce bunları doldurmak için bir sıvı çelik boru kullanabilirsiniz.

uyarılar

 • Zımparalama, astarlama veya boyama için herhangi bir ekipmanı kullanırken doğru korumayı kullanın ve her zaman havalandırılmış bir alanda adımları uygulayın.

İhtiyacın olacak şeyler

 • havalandırma sistemi
 • güvenlik takımı
 • bir anahtar
 • tornavida
 • sabun
 • kuru bezler
 • bant
 • yağ ve balmumu
 • zımpara kağıdı veya çift etkili zımpara
 • kendinden gravür astarı
 • otomotiv astarı
 • boya

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here