Sıcaklık, rüzgar fırtınaları ve diğer meteorolojik değişiklikler alerjik süreçleri tetikleyebilir.

Bir alerji, vücuda, bu gibi maddelerin yeni bir eylemine minimum miktarlarda bile özel bir duyarlılık kazandıran belirli maddelerin emilmesiyle üretilen bir dizi solunum, sinir veya yanma olayı olarak tanımlanır. Alerjiler, sahip olduğumuz genetik yük, yaşadığımız ortam ve bağışıklık sistemi arasındaki kombinasyonun sonucudur.

İklim değişikliği büyük ölçüde alerjik süreçlerin gelişimine katkıda, bu yüzden çok yaygındır. Hapşırma ortaya çıkması ile karakterize (daha alerji ile özdeşleşmiş bir hastalık), tahriş, kaşıntılı boğaz ve burnun sürekli topaklanması. Ayrıca, alerji deri yoluyla ortaya çıkabilir , bu semptomlara benzer. Her iki tezahür (rinit ve cilt etkileri) veya astım bronşiyal hastalıklar birçok alerjide, özellikle de sıcaklık değişimlerine karşı alerjide yaygındır.

Etkilenen popülasyon

Alerjiler yaş ve cinsiyeti tanımaz, bu yüzden bazı risk faktörleri (örneğin, genetik faktörler) olsa da, hayatımızın herhangi bir anında bir alerjiyi tetikleyebiliriz. Ek olarak, zamanın geçişiyle vücudumuz dış koşullara ve iklime daha duyarlı hale gelir.

Neden iklim değişikliğinde alerji olunur?

Doğal iklim değişiklikleri alerjik süreçleri tetikler. Gelen fırtınalar atmosferik iyonizasyon, bronşiyal tıkanıklığı meydana gelen astımlı insanları etkiler.

Ayrıca, rüzgarın tetiklediği olaylar polen , toz, genellikle, yemek artığı, süs bitkileri, perdeler banyo, bodrum, boru hava bitkileri ve mantar sporları ( meralar ve ölü yapraklar, çöplükler ve hayvan pislikleri) ve diğer çevresel alerjenler. Ancak, bu tür alerjileri olan insanlar için nem, yağmur ve don olayları olumludur. Yağmurlar çevreyi “yıkar”, polen taneleri ve diğerleri su tarafından hapsedilir, ağırlaşır ve yere düşer. Ayrıca, soğuk havanın teneffüs dolaylı özellikle astımı olan kişilerde kurutma yol açar.

Gözlerde, boğazda ve kulaklarda hapşırma, yırtılma, kaşınma, sıcaklıkta değişiklikler görülür.

Dahası bu değişiklik,  ev veya ekipman gibi diğer faktörler neden olabilir klima (çocuk zaten astım veya rinit etkileyen mukoza zarının sıcaklık ve nem sebebi kuruluk azaltarak). Ayrıca, ısıtma sistemleri akarların ve tozun çoğalması için ideal bir ortam oluşturur. Isıtma nedeniyle oluşan bir gaz birikmesi ile birlikte havalandırma eksikliği, alerjik süreçlerin tetiklenmesine katkıda bulunur.

Cilt, kaşıntı, ateş ve halsizlik üzerinde kırmızı kaynakların keskin belirtiler ile kendini gösterir. Tetiğin kaybolmasından yarım saat sonra geçer.

İklim değişikliğine alerjiden kaynaklanan semptomlar

Bunlar, bu tür alerjilerde görülen en yaygın semptomlardır. Hepsi yukarıda belirtilen koşullar ile ilgilidir.

– Burunda, boğazda ve bazen kulaklarda kaşıntı

– Lachrymation, kaşıntılı gözler

– Özellikle sabahları ya da sıcaklık değiştiğinde bolca hapşırma

– Suya düşen şeffaf burun akıntısı

– Burun tıkanıklığı ve tıkalı burun

– Hava ve ajitasyon eksikliği

– Kuru öksürük ve sonra catarrhal

– Göğsünde ıslık çalmak

– Şişmiş ve kızarmış yaralar

– Kaşıntı

– Dudakların ve gözlerin şişmesi

– Egzama, boyun, dirsek ve dizlerin arkası gibi şınav

– Mide bulantısı, kusma, ishal, kolik ve kabızlık

İklim değişikliğinden kaynaklanan alerjiler için tedavi

İlk belirtilerden önce doktora danışılması ve hastalığın türü, nedenleri ve tetikleyicileri hakkında iyi bir teşhis yapılması tavsiye edilir. Semptomlar ve uygun ilaçlarla semptomların kontrol altına alınması çok olasıdır.

Bu alerji ayrıca egzama, kurdeşen ve kaşıntılı cilde neden olabilir.

– Aşılama , vücudu alerjenlerle başa çıkmaya hazırlayan bir uygulamadır.

– Reaksiyon meydana gelir gelmez ve mümkün olduğu kadar ardışık durumlarda alerjinin tetiklenmesiyle temastan kaçının.

– Cilt rahatsızlıkları için antienflamatuar kremlerin kullanımı tedavide etkili olabilir.

– Bir yenilik olarak, Adaptif Terapi denenmekte olup, bu da bağışıklık tepkisinin ortadan kalkmasına ve alerjinin ortadan kalkmasına kadar reaksiyona neden olan alerjene maruz kalma süresini kademeli olarak arttırmak için kullanılan nispeten yeni bir tedavidir. Bununla birlikte, her zaman tıbbi tavsiye kapsamında dikkatli bir şekilde uygulanmalıdır, çünkü çevresel alerjilerde iyi sonuçlar elde edilmesine rağmen, ne tüm hastalarda ne de tüm alerjilerde etkili değildir.

– Antihistaminikler alerjinin belirtileri ile mücadele için reçeteli ilaçlar, diğer doğal ilaçlar ile birlikte büyük ölçüde hafifletebilir.

Kullanabileceğimiz bazı doğal ilaçlar şunlardır:

1. Gözler için :

Alerji ve rinit konjonktivite neden olabilir. Gözlerin batma ve kızarıklıklarını gidermek için, bir papatya infüzyonu hazırlayabilir ve buzdolabında 24 saat dinlenmesini sağlayabiliriz. Daha sonra, bir pamuk veya gazlı bezi infüzyonla ıslatacağız ve göz kapağında uygulayarak, günde birkaç kez birkaç dakika harekete geçeceğiz.

2. Bahar alerjileri için çareler :

Soğan kokusunu birkaç dakika boyunca solumak veya 5 dakika süreyle papatya infüzyonunu solumak burun tıkanıklığını azaltmaya yardımcı olur. Polen ile karşılaşıldığında, bağışıklık sistemimizi güçlendirmek, melissa buharını solumak ve deniz suyuyla burun temizlemesi yapmak için C vitamini almak etkilidir. Ayrıca, günde 2 veya 3 bardak bir ısırgan infüzyonu semptomları rahatlatacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here