Obezite Diyetinde Nasıl Güçlü Kalınır

0
778

Obezite Diyetinde Nasıl Güçlü Kalınır

Tartıda giderek artan sayılar insanları rahatsız etmektedir. Alınan kaloriler yağa dönmekte ve vücutta birikmeye başlayınca obezite denen hastalığa yakalanma riskimiz gitgide artar. Bu hastalık ilerde yaşanabilecek kalp hastalığı ve diğer hastalıklara yol açar. Bu hastalığı daha fazla ilerlemeden durdurmalı ve zayıflayıp daha dinç olmalıyız.

 

 Ne Yapmalıyız?

Bir diyetisyen ya da bir uzman ile diyet listesi hazırlanmalıdır. Listeyi siz hazırlıyorsanız eğer işinize yarayacak birkaç ipucu şunlardır:

-Kahvaltınızı sıkı bir şekilde yapın. Sabahları karbonhidrat ağırlıklı besinlere yönelmemeli ve kızartmalardan uzak durmalısınız.

-Öğleden önce bir öğün oluşturmalısınız ve bu öğünde vücudun direncini korumak için bir yeşil elma ya da küçük boy muz tercih edebilirsiniz. Unutulmamalı ki kişinin kendisini aç bırakması kalori kaybı belki sağlayabilir ama sağlıklı olmayacaktır. Vücudun güç dengesi şaşırıp direnciniz kırılacak ve hastalıklara sebep olacaktır.

-Günlük 1 ya da 2 adet soda içmelisiniz. Meyveli soda yerine sade soda tercih etmelisiniz.

-Öğle vaktinde ton balıklı salata yiyebilir açlığınızı yatıştırabilirsiniz. Kalorisi fazla olan çikolatalara, şekerlemelere, dondurmalara yönelmeyin.

-Öğle yemeğinden yaklaşık 2 saat sonra bir ara öğün daha yapılmalı ve bu öğünde küçük bir kâse yağsız yoğurt tercih edilmelidir.

-Akşam yemeğine oldukça dikkat edilmelidir. Çünkü akşam daha az aktif olduğumuz için aldığımız kalorileri daha az veririz.

-Uyku saatlerimize dikkat etmeliyiz. Az ya da çok uyumak çok sağlıklı değildir. Uykumuzu düzenlemeliyiz.

-Karnımızı tıka basa doyurmak yerine açlığımızı geçiştirmeliyiz.

-Zayıflamak sadece beslenme programı oluşturmakla kalmaz. Uzmanlar günde on bin adım atmamızı önermektedir. Hareketi hayatınızdan çıkarmayın hayatın akışında aktif olun bu sayede kan dolaşımınız açılır ve kalorileri daha çabuk yakarsanız.

-Eğer çok acıkmamış iseniz gece yemek yememeye gayret gösterin.

-Su içmeyi ihmal etmeyin, hem sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasına, vücudun temizlenmesine, böbreklerin temizlenmesi gibi birçok faydası olacaktır.

 Ne Yapmamalısınız?

-Daha önce dediğimiz gibi kendinizi aç bırakmamalısınız.

-Kalorisi fazla olan ve karbonhidrat ağırlıklı besinlere fazla yönelmeniz doğru olmayacaktır.

-Kızartılmış ürünlerden ve hazır gıdalardan uzak durmalısınız.

-Gazlı içeceklerden kaçınmalısınız

-Alışveriş yaparken aç olmanız size yanlış seçimler yaptırabilir.

-Bir defadan bir şey olmaz diye programınızı sakın bozmayın.

-Zayıfladığınız da formunuzu korumanız gerekmektedir. Eski beslenme stilinize geri dönmeniz size geri kilo aldıracaktır ve başladığınız yere tekrar dönmüş olacaksınız. Bununla beraber vücudunuzda kilo alıp vermenize bağlı olarak çatlaklar oluşacağı için dikkat etmeniz gerekir. .

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here