Artan kilo problemi insanları çeşitli şekillerde zayıflamaya yöneltmiştir. Bu zayıflama yöntemlerinden de en çok hata diyet konusunda olmuştur. Liste bir uzman tarafından hazırlanmalıdır ve hazırlanan listeye uyulmalıdır. Bu programlar da yapılan en büyük hatalardan bir tanesi de günlük iş yoğunluğu, uyuyakalmak gibi çeşitli bahanelerle öğün atlamaktır.

Gün içinde ki en önemli yemek vakti kahvaltıdır. Kahvaltı hem gün boyu kişiye enerji verip tok tutmaktadır hem de kahvaltıda alınan kalorileri gün içinde yakabilme ihtimali sağlanır. Özellikle kahvaltı vaktinin kaçırılmamasına özen gösterilmelidir. Kişi kahvaltıyı kaçırdığı takdirde öğle yemeğinde daha çok yemek yeme ihtiyacı duyar ve alması gereken kaloriden daha fazla kalori alır.

Öğle vaktinde yemeği kaçırmak ve akşam yemeği yemek vücuda zarar verir. Kişi gün yorgunluğundan bunalıp düşen enerjisi ile açlığını bastırmak isteyecektir.

Vücut çok fazla yorulduğu için akşam saatlerinde kalori yakımı yavaşlayacaktır ve alınan besinlerin sindirimi zorlaşacaktır. Bu besinleri yakamayan metabolizma bu fazlalıkları vücutta biriktirmiş olacaktır. Öğle yemeği atlanılmamalı eğer mecburi bir durum da atlanması gerekiyorsa akşam yenilen yemeğin ölçüsü fazla kaçırılmamalıdır.

Bazı zayıflama listesi programlarında akşam yemeği bulunmaz lakin her insanın metabolizması aynı değildir. Bunu yapmanın doğru olup olmayacağını diyetisyen ile görüşmek daha uygun olacaktır. Yemek vaktinden hemen sonra spor yapılması doğru bir seçenek değildir. Yemek yenildikten sonra en az kırk beş dakika ile bir buçuk saat arası beklenilmeli, yenilen yemekler sindirilmeli ve ancak o şekilde spor yapılmalıdır.

 

 Zayıflama Listesinin “Yemek Vakti” Saatleri

-Her yemeğin belli bir saati olmalıdır ve vücut bu programa alıştırılmalıdır.

-Sabah, öğle, akşam yemekleri arasında birer ara besin konulmalı ve gün bir sonraki yemek vaktine kadar açlık geçiştirilmelidir. Bu ara besinler için de bir saat konulmalı ve ona da uyulmalıdır.

 

 “Yemek Vakti” Saatlerini Kaçırmanın Zayıflamaya Etkisi

Zayıflama listesine uyarken saatlere uymamak vücudu olumsuz yönde etkileyecektir. Yeni bir program oluşturmaya başlayan vücudu daha da zor duruma sokulmasına neden olur. İnsanlar, yemek vakitlerini geciktirmenin saatlerce yemek yemeyip kalan bir öğünde açlığı bastırmanın doğru olduğunu düşünseler de bu hatalı bir davranıştır. Özellikle öğle yemeği yemeyip akşam yemeğine daha da çok yüklenen insanların zayıflama çabaları olumsuz yönde sonuçlanır ya da kilo verim hızları gecikebilir. Mümkün olduğu kadar yemekleri vaktinde yemek önemlidir. İstisna durumlar var ise programı bozmayacak şekilde yemek yenilmesi doğru olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here