Pilates Yapanlar İçin Diyet Programları

Birinci Dünya Savaşı sırasında, hasta bakıcılık yaptığı kampta yatalak hastalar için egzersizler geliştiren bir adam, Joseph Pilates. O’nun hikayesinde hastalıklarla savaşan çelimsiz bir çocuğun güçlenebilmek için spordan yardım alması var. Günümüzde J. Pilates’in öğrencilerinin, çalıştığı kişilerin kuşaktan kuşağa aktardıkları sistemli egzersizler bütününü kullanıyoruz.

Pilates yapmaya karar vermek için fizik tedaviye ya da bir iyileşmeye ihtiyaç duyulması gerekmez. Her bedenin ortak ihtiyacı olan sağlam bir omurga, doğru beden duruşu, güçlü bir karın ve esnek kaslara sahip olmak için pilates terapi niteliğindeki ender sporlardan en bilineni. Bu spor bedenimizi güce, kaslarımızı bir o kadar esnekliğe, omurgamızı doğal yapısına uygun bir duruşa kavuştururken doğru nefes alma teknikleri ile ruhumuzu dinlendiriyor.

 İdeal Kilo İçin Diyetlere Mahkum Muyuz?

Pilates yapan birinin sağlıklı yaşam duyarlılığı yadsınamaz. Pilates her ne kadar kilo vermeyi birinci hedef olarak göstermese de disipline giren vücut kendini kilo anlamında da idealize edecektir. Bu ideal kiloyu koruma arzusu, pilatesin ruhuna uygun bir yaşam tarzı elbette beslenme alışkanlıklarını da düzenleyecektir. Yaptığınız spor felsefesi gereği, kısa sürede çok kilo vermeyi vaad eden şok diyetleri değil uzun vadeli bir sağlıklı yaşam programını mutfağınıza da uygulamanızı gerektirir.

Pilatesin bir zayıflama programı olmadığı unutulmamalı. Pilates iskelet ve kas sistemini geliştirir. Elbette vücudumuzda kaslar gelişirken yağ yakımı olacaktır. Bu yağ yakımı beslenme alışkanlıklarımızla desteklenirse pilates ve ideal kilo uzun vadeli bir ikili olurlar. Böylece sıkıcı bir diyet süreci değil gündelik yaşamda benimsenmiş beslenme alışkanlığı ile yaşarsınız.

 Pilatesin Sevdiği Yiyecekleri Vücudumuz Da Seviyor

Hayat bir program ve programınıza pilates disiplinini aldıysanız bu sporun çok dolu bir mide ile yapılmaması gerektiğini bilmelisiniz. Bu, kramplara neden olacaktır. Aç bir mide ise sizi güçsüz kılar ve gerekli enerjiyi bulamazsınız. Pilatese başlamadan en az bir saat önce dengeli bir karbonhidrat ve protein beslenmesi yapmak ideal. Karbonhidrat seçiminiz sağlıklı olandan yana olsun. Örneğin menünüzde pirinç varsa esmer pirinci beyaz pirince tercih edin. Proteini ise balık, tavuk ve kırmızı etten alabileceğiniz gibi salatanıza ekleyeceğiniz peynir de ihtiyacınız olanı verecektir.

Tercihiniz et çeşitlerinden biri ise elbette ızgara en sağlıklı yöntem. Spordan sonra ise kaybettiğiniz enerji ve mineralleri yeniden kazanmak, kan şekerini düzenlemek, yağ yakımını artırmak için yağsız süt ile hazırlayacağınız muzlu karışımı enerji verici kuru yemişlerle destekleyebilirsiniz.Unutulmaması gereken temel prensip şudur, egzersizden önce yenilenler bir sonraki egzersizinizin verimini belirler. Bu döngü böyle devam eder ve pilates, sağlıklı malzemelerle hazırladığınız dengeli menüleri mutfağınıza taşırken uzun, kaliteli bir yaşam vaadini çoktan size sunmuştur.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here