Aracınız ile bir römork çekmenin daha kolay olması için teknik özellikleri ve teknikleri bilmeniz gerekir. Römorku düzgün bir şekilde nasıl taşıyacağınızı, doğru şekilde nasıl kullanacağınızı ve güvenli bir şekilde nasıl yerleştireceğinizi öğrenin. Daha fazla bilgi almak için adım 1’i takip edin.

1- Aracınızın bir şeyler çekmeye uygun olduğundan emin olun. Muhtemelen Honda Civic ile 8.000 kiloluk bir bir kamp römorkunu taşıyamayacaksınız. Taşıyacağınız yüke ve aracınızın kullanım kılavuzunda belirtilen limite bağlı olarak çekebileceğiniz ağırlığı hesaplamalısınız.

  • Ağırlık limitleri üretici tarafından belirtilmiş ve kullanım kılavuzunda belirtilmiş olmalıdır. El kitabınız yoksa veya bir araba yedek parça mağazasında konsültasyonunuz yoksa internetten kontrol edin.
  • Römorkun brüt ağırlığı (GTW, İngilizce kısaltması için), römorkun birleşik ağırlığı ve onu taşımak için uzatma ve ihtiyacınız olan kaplin tipini belirlemek için aracınızın maksimum çekme ağırlığını bilmemiz gerekmekte.

2- Taşıyacağınız yük için uygun kuplaj sınıfını takın. Genel olarak, sınıf 3’ten en büyüğüne kadar farklı tipte kaplinler için kullanabileceğiniz bir kuplaj prizine sahip olacaksınız. Bu yuvalar, römorkun boyutuna bağlı olarak farklı boyutlardaki bağlantıları takmak için kullanabileceğiniz çıkarılabilir kancalar içerir. 

3-Doğru boyuttaki çeki demiri topunu satın alın.

4- Çeki demirini aracınıza bağlayın. Römorku kaldırmak ve bilyeyle hizalamak için uzatma jakını kullanın. Römorku topa yerleştirmeden ve uzantıyı sabitlemeden önce kaplin kilidinin açık olduğundan emin olun.

  • Uzatma krikosu ile, topu kaldırmaya çalışın. Bunu yapabiliyorsanız, topun ve uzatmanın boyutu yeterli değildir veya top uygun şekilde kapalı değildir. Bu durumda, topu doğru boyutlardan biriyle değiştirin veya uygun şekilde yerleştirin ve tekrar deneyin.
  • Römorkun uzantısı topda olduğunda, kazayla açılmasını önlemek için top kilidine bir cıvata veya asma kilit koyarak kapatabilirsiniz.

5- Işıkları elektrik kablolarıyla birleştirin. Genel olarak, bunlar basit renklerle kodlanmış bir bağlantı kullanır, bu da onları römork ile bağlantı kurmayı kolaylaştıracak kablo demetine bağlamayı kolaylaştırır.

  • Işıkları bağladıktan sonra, her şeyin düzgün çalıştığından emin olmak için frenlerin hızlı bir testini yapın. Onları sipariş verdiğinizden ve fren lambasının düzgün çalışabilmeniz için güvenli bir şekilde çalışması (ve para cezalarının da önüne geçilmesini) açısından kritik önem taşımaktadır.

6- Römork uzatma ağırlığını kontrol edin. Kavramanın ağırlığı, römorkun toplam ağırlığının yüzde 10 ila 12’si kadardır. Kontrol etmek için kiriş altına normal bir ağırlık ölçer kullanabilirsiniz.

7- Yükü sabitleyin. Taşıdığınız yüke bağlı olarak, römorktan dışarı çıkan herhangi bir şeyden ve bunun neden olabileceği hasardan sorumlu olacağınız düşebilecek nesneleri emniyet altına almak için bir muşamba yerleştirin.

  • Ayrıca, kavrama yüksekliğinin yeterli olduğundan, römork lastiklerinin uygun özelliklere kadar şişirildiğinden ve zaten yapmış olduğunuz güvenlik kontrollerini yapmamak için römorku aşırı yüklemediğinden emin olmak için kontrollerinizi yapın.

 

Römorklu bir araç nasıl sürülür

Yeni ekipmanınızın görünümünü öğrenin. Seyahat etmeden önce, mezura ile ölçüm yapın ve yüksekliğini, enini iyice öğrenin. 

  • Eğer ilk kez bir römorkunuz varsa, en iyi seçenek bir yolculuğa çıkmadan önce boş bir park yerinde pratik yapmaktır. Aracın tepki süresine ve nasıl döneceğine dair maksimum özelliklerine alışmanız gerekir.

Yavaşça hızınızı düşürün. Özellikle yavaşladığınızda, eğimli yerlerde ve  sollamalarda ekstra kiloyu hesap etmek zorundasınız. 

Yakıt harcamalarındaki artıştan haberdar olmalısınız. Önemli bir yükün çekilmesi yakıt tüketimini olumsuz yönde etkileyeceğinden, yakıt sayacının sürekli kontrol etmelisiniz. 

Sık sık durun ve kuplajı kontrol edin. Ayrılmadan önce birçok kez gözden geçirmiş olsanız da, her zaman bir şeyin treyleri hareket ettirip biraz gevşetme olasılığı vardır. Her şeyin bağlandığından emin olmak için, özellikle uzun gezilerde, zaman zaman durmak daha iyidir. Römork serbest bırakılıncaya kadar kontrol etmek önemlidir.

Çok dar bir yerde dönüş yaparsanız sakin olun. Panik yapmayın. Arkanızda herhangi bir araç bulunmadığından emin olun ve ihtiyacınız olan tüm alanı size vermek için olabildiğince düz ve yavaşça geri çekin. Taşıdığınız yolculardan birini aracınızdan çıkarınız ve treyleri yönlendirmek ve aynalarınızı doğru bir şekilde kullanmak için farklı bir açıyla gözlemleyin.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here