Ruh Sağlığının Korunması Ve Korunma Yöntemleri

0
674

Ruh Sağlığının Korunması Ve Korunma Yöntemleri

Bilindiği üzere tıp bilimi her geçen gün canlılar üzerinde bilhassa insanlar özelinde yeni gelişmeler kaydediyor. Bu gelişmelerin tamamı ” Hastalıkların altında yatan temel etken nedir? ” sorusuna tatminkâr cevap bulmak için. Bu soruya hâlihazırda net bir yanıt bulunmuş değil ancak bilimsel gelişmeler ve pratikte karşılaşılan örnekler bu hastalıkların azımsanmayacak bir bölümünün altında ruhsal sebeplerin yattığı yönünde.

 Ruh Sağlığı Nedir?

En yalın tabirle bireyin ruhsal, bedensel, sinirsel ve toplumsal kötü olmama vaiyetidir. Bu tanımdan sonra akla ilk gelen soru: ” Ruh sağlığının iyi olması hali nasıl anlaşılır? ”. Tıp biliminin bunu anlamak ve teşhis koymak noktasında bizlere sunduğu bazı veriler var, bunları madde madde sıralamakta azami fayda var, şöyle ki :

1) Birey uzun süren korku ve kaygıya sahip değilse ve kendisiyle uyumlu ise,

2) Birey çevresiyle sağlıklı iletişim kurabiliyor ise,

3) Birey saygı duyan ve duyulabilen biri ise,

4) Bağımsız karar alma ve uygulama noktasında bir problem yaşamıyorsa,

5) Kendisine olan güveninde bir erozyon meydana gelmememiş ve istikbale dair planları

güvenle hayal edip vakti geldiğinde ifa edebiliyorsa,

Katiyyen denilemese de yüksek bir oranla sağlıklı bir ruh haline sahiptir.

Ruh Sağlığımızı Nasıl Muhafaza ederiz? Bu hususta bir tek yöntem yoktur. Psikanaliz, ruh hastalıkları, psikoloji ve insan fıtratının ruhi yönlerinde uzmanlaşmış pek çok bilim insanının ortak paydada buluştuğu bazı korunma yöntemlerini madde madde sıralamak faydalı olacaktır. Bunlar:

1) Birey sosyal hayatın tüm aşamalarında sağlıklı ve tutarlı olmalıdır.

2) Kendisini tanımalı, anlamalı, anlamlandırmalı ve olduğu gibi kendisini kabul etmelidir.

3) Çalışmalı ve veimli işler yapmalıdır zira bir işi başarmaktan doğan manevi zevkin ruhağlığına iyi geldiğini tüm otoriteler kabul etmektedir.

4) Gün içerisinde mutlaka kendisine zaman ayırmalı, kendisini dinlemeli ve hobileriyle vakit geçirmelidir.

5) Çeşitli sağlık kuruluşlarına gidip uzmanlardan yardım almalı ve uzmanın tavsiye ve telkinlerine şart koşmaksızın uymalıdır.

Tüm bunların yanında birey sağlıklı ve bir uzman tarafından hazırlanmış beslenme proğramı oluşturmalıdır zira yediğimiz besinlerin ”anksiyete bozukluğu” gibi sair psikolojik rahatsızlıklarda rol oynadığı kanıtlanmış bir gerçektir. Bir başka dikkate değer husus düzenli ve istikrarlı bir spor alışkanığı edinilmesidir zira ruh sağlığı beden sağlığından müstakil ve bağımsız değildir, ezcümle ruh sağlığı topyekün bir birey sağlığına bağlıdır dolayısıyla bedensel ve duygusal sağlığın da problemli olmaması esastır ruh sağlığı için.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here