Sağlık Ve Fast Food Kültürü

0
809

Sağlık Ve Fast Food Kültürü

Yemek yeme dünyaya gelen her insanın hayatını devam ettirebilmesi için gerekli temel yaşam koşuludur. Bu amaçla tüketilen besin maddelerinin hazırlanma şekilleri toplumdan topluma değişen kültürel özelliklere göre farklılık göstermektedir. Günümüz dünyasında şehirleşme ve sanayileşmenin hızlanması, küreselleşme sonucu batı kültüründen etkilenmenin artması, yemek hazırlamak için yeterli zamanın bulunamaması, kitle iletişim araçlarının beslenme alışkanlıkları üzerine etkisi, gıda reklamları ve tüm bu saydıklarımıza bağlı olarak gıda sanayinin gelişmesi gibi birçok faktör, doğal olarak fast food tarzı beslenmenin bir kültür olarak yayılmasına yol açmıştır.

 Yemek Kültürü Olarak Fast Food

 Fast food tarzı çalışan iş yerleri müşterilerine çok sayıdaki ürünü standart menülerle sunar. Fast food beslenme çoğunlukla okul dönemindeki çocuklar ve üniversite öğrencileri tarafından tercih edilmektedir. Çocuk ve gençler tarafından en çok tercih edilen fast food ürünleri hamburger, pizza, sandviç, döner, lahmacun ve patates kızartmasıdır. İçecek olarak ise kola en çok tercih edilmektedir. Fast food beslenme tarzı, bugün olduğu gibi gelecekte de gıda sektörü için hızla büyüyen ve gelişen bir alan olacaktır ve insanlar tarafından da vazgeçilmez bir beslene tarzı olmaya devam edecektir.

 Fast Food Ve Sağlık İlişkisi

Fast food beslenme tarzı, özellikle bu tür beslenme alışkanlığı kazanmış olan çocuk ve gençleri sağlık açısından olumsuz etkileyebilmektedir. Ergenlik döneminde artan besin ihtiyacının karşılanması, doğru beslenme alışkanlıklarının edinilmesine bağlıdır. Günlük alınması gereken besin maddelerinin 3 öğüne dengeli olarak dağıtılması bunların başında gelmektedir. Ayrıca öğünlerin düzenli olarak alınması sağlıklı beslenme açısından büyük öneme sahiptir. Çocuklar büyüdükçe ve dolayısıyla gençlerde öğün atlama daha çok görülmektedir. Öğün atlamanın bir alışkanlık veya beslenme tarzı haline getirilmesi durumunda, çocuk veya gencin yeterli düzeyde besin alımı engellenmekte ve yetersiz besin alımına bağlı olarak da hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan çeşitli sorunlar meydana gelmektedir.

Fast food tarzı beslenme, bir beslenme alışkanlığı haline getirilirse alınan gıdaların çeşitli besin öğeleri açısından yetersiz olması nedeniyle uzun sürede başta obezite olmak üzere bazı sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Aynı zamanda bu beslenme tarzındaki ürünler yüksek enerji miktarı içerir ve bu enerjinin kaynağı da yağ ve şekerdir. Kullanılan yağlar çoğunlukla hayvansal üründür, özellikle doymuş yağ oranı diğer besin öğelerine göre daha fazladır. Bu da tüketicilerde koroner kalp rahatsızlıkları ve kanser gibi kronik birçok hastalık için davetiyedir. Besin maddelerindeki posa ve lif miktarının yetersizliği de kolon kanseri riskini artırır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here