Sağlıklı Bir Vücut İçin Gereken Besinler

0
817

Sağlıklı Bir Vücut İçin Gereken Besinler

Vücudumuzun fonksiyonlarının ideal şekilde çalışması için vitamin ve minerale ihtiyaç vardır. Bazı besin eksiklikleri sağlık problemine neden olabilir. Farklı besin ve minerallerden yeterince faydalanmak her canlı için çok önemlidir. Farklı besin ve mineraller vücut için gerekli olan maddeleri sağlar. Tabi besin ihtiyaçlarını beslenme düzeni şeklinde alınması önemlidir. Bu besin değerleri vücudun sağlıklı kalmasına yardımcı olurken, zararlı hastalıklardan korunmasını yardımcı olur.

  Gerekli Besin Ve Mineraller

A vitamini genel gelişme ve büyüme üzerine etkilidir. Ağız ve diş sağlığı, göz sağlığı, kemik ve diş sağlığı için önemlidir. Genelde kavun, kabak, karpuz, şeftali, kayısı, havuç, mercimek, kuru fasulye, brokoli ve süt ürünlerinde bulunur. Sağlıklı hücre ve dokuların büyümesine yardımcı olur. C vitamini ise hücrelerin korunmasına yardımcı olur. Genelde greyfurt, maydanoz, limon suyu, lahana, çilek, kavun ve portakal gibi yiyeceklerde bulunur. Yaraları iyileştirme, bağışıklık sisteminin güçlü kalmasına ve diş etlerinin sağlıklı olmasına yardımcı olur. E vitamini cilde zarar veren ışınlardan bizi korur. Hücreler arasında iletişimi arttırırken, alzheimer ve prostat gibi hastalıklardan bizi korur. E vitamini ıspanak, kırmızıbiber, badem, buğday tohumu, kuşkonmaz, hardal yeşilliği gibi besinler de sıkça bulunur.

  Lifli Besinler

Sindirim fonksiyonlarının düzgün çalışmasına yardım eder. Yüksek lifli besinler bağırsak hareketlerini normalleştirir. Kolesterol, kan şekeri gibi hastalıkların kontrol seviyesinde tutar. Sağlıklı kiloda kalmanıza yardımcı olur. Darı, arpa, yulaf, keten tohumu, patlıcan, ahududu ve tarçınlarda çokça bulunur.

 Folik Asit ( B 9 vitamini)

B 9 vitamini, kemik kırıklıkları, Alzheimer, osteoporos gibi birçok hastalığın önlenmesine yardımcı olur. Maalesef vücutta depolanmadığı için düzenli olarak tüketilmesi gerekir. Genelde lahana, brokoli, karnabahar, pancar, lahana, marul ve yumurta sarısı gibi ürünlerde yüksek oranda bulunur.

 Demir

Vücutlarımızda oksijen taşıyan, kırmızı kan hücrelerinin çoğalmasına yardımcı olan, kasların ve diğer organların sağlık  içersin de çalışmasına yardımcı olan besin değerlerindendir. Eksik olduğu zaman vücut da yorgunluk ve halsizlik gibi belirtiler gösterebilir. Ayrıca kansızlığın sebebi de demir eksikliğinden kaynaklanır. Demir açısından istiridye, kırmızı et, tavuk, karaciğer, tahıllar, kabak çekirdeği, mercimek, ıspanak, kuşkonmaz, lahana, pekmez, fesleğen gibi besinlerde bolca vardır.

 Kalsiyum

Kalsiyum sağlıklı dişler ve kemikler için çok önemli besinlerdendir. Ayrıca sinir ve kas sistemlerinin düzgün çalışmasını sağlar. Genelde besin değeri açısından yoğurt, peynir, süt, tofu, siyah pekmez, susam, sardalya gibi besinlerde bulunur.

  Protein

Vücudumuzun kendindi kendini onarmasına, bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasına, çocuklarda büyümeye, cilt ve tırnak gelişiminde gibi birçok alanda bize yarar sağlayan çok değerli besinlerdendir. Ispanak, kuşkonmaz, tavuk, ton balığı, hindi, sığır eti, yumurta, bezelye ve nohutlarda sıklıkla bulunur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here