Sağlıksız Birinin Spor Yapması Doğru Mu

0
812

Sağlıksız Birinin Spor Yapması Doğru Mu

Spor, düzenli olarak yapıldığında, her insanın hayat kalitesini arttıran bir eylemdir. Peki, sağlıksız bir birey için de bu durum geçerli mi? Bu konuyu farklı başlıklar altında incelemek daha doğru bir yöntem.

 Akciğer Rahatsızlığına Sahip Bireyler İçin Spor

Herhangi bir Akciğer ya da solunum yolu rahatsızlığına sahip bireyler için ağır efor gerektiren sporlar tercih etmek tabi ki de doğru olmaz. Bu tip rahatsızlıklara sahip bireyler için spor seçimi çok dikkatli yapılmalıdır. Nefes ve nabız hızlandırıcı etkisi olan eylemlerden kaçınılmalıdır. Örnek olarak: koşu, yüzme, futbol ve benzer takım sporları bu tür rahatsızlıklara sahip bireyler için tehlike arz etmektedir. Bunların yanı sıra daha az efor ve kondisyon gerektiren sporlar tercih edilebilir. Kişi kendine uygun sporu bulduktan sonra genel sağlık durumunda ve hayat kalitesinde iyileşmeler olacaktır. Hafif tempo yürüyüş bu bireyler için tercih edilebilecek bir spor türüdür.

 Kalp Rahatsızlığına Sahip Bireyler İçin Spor

Kalp rahatsızlığına sahip kişiler spor yapma konusunda, Akciğer rahatsızlığına sahip olanlara göre daha avantajlıdır. Kalp rahatsızlığı olan kişiler Akciğer rahatsızlığı olanların aksine: bisiklet, yüzme vb. sporları yapabilirler. Ancak daha çok kas gücü gerektiren egzersizler bu bireyler için doğru olmaz. Örneğin: ağırlık kaldırma, kürek çekme, şınav, mekik vb. egzersizler kalp rahatsızlığı olan bireyler için risk teşkil etmekte.

 Diyaliz Hastaları İçin Spor

Böbrek yetmezliği durumunda spor, diğer rahatsızlıklara sahip bireylere oranla çok daha yararlı olmakta. Bunun sebebi vücutta bulunan tuz ve su fazlalığının fiziksel aktivite yoluyla terleme yoluyla dışarı atılması. Bunun yanı sıra cinsiyet hormonlarında azalma olmasından dolayı güçsüzleşen kas dokusunun deformasyonunu engelleme konusunda spor çok yardımcı oluyor. Bu durumdaki hastalar için doğru spor seçimi: yürüyüş, bisiklete binmek, aerobik ve yüzme şeklinde olmalıdır.

 Kanser Hastaları İçin Spor

Kanser hastaları için de spor çok önemli bir yer tutuyor. Düzenli yapılan egzersiz vücutta dopamin salgılanmasını sağladığından, bireydeki anksiyete ve depresyona, iyi yönde etki ettiği uzmanlar tarafından belirtiliyor. Kanser hastaları için: Yürüyüş, hafif tempo koşu, yüzme gibi kardiyo ağırlıklı sporların yanı sıra kuvvetlendirici egzersizlerin yapılması gerekiyor. Dikkat edilmesi gereken husus ise egzersizlere başlarken, bireyin kendini çok zorlamaması ve hafif tempoyla başlaması gerekiyor.

 Kas Ve Kemik Rahatsızlığına Sahip Bireyler İçin Spor

Her hangi bir bölgede kas yırtılması ve kemik kırılması gibi şikâyetlere sahip olan bireyler. Rahatsızlık bulunan bölgeyi zorlamadan ya da hiç kullanmadan farklı spor aktiviteleri gerçekleştirebilirler. Örneğin omuz bölgesinde kas yırtığına sahip bir birey, günlük yürüyüşlerini gerçekleştirebilir. Bunun yanı sıra. Rahatsızlık olan bölge için Fizyoterapist kontrolünde gerekli egzersizleri uygulayabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here