Şanslı Olmak

0
582

Şanslı olmak için, fırsatlardan yararlanmayı ve kendi şansınızı yaratmayı öğrenmek, başarılı, verimli ve mutlu bir yaşam arasındaki fark olabilir ve iyi bir şey olması için pasif olarak beklemek zorunda kalabilirsiniz. Beklemeyi bırak. Kendi başarını yarat sağlam hedefler belirleme ve bunları daha fazla çaba harcayarak daha fazla zeka ile çalışarak yerine getirme konusunda elde edilen öğrenme şansını yakalayın. Daha fazla bilgi için aşağıdaki adımları okuyun.

Kendi şansını yarat

1) Şansın sizin için ne anlama geldiğini tanımlayın. Sıklıkla şansı kontrolümüz dışında bir şey olarak düşünürüz ve bir şey veya birisinin üzerimizde bulutlardan aşağı inmesini ve yaşamımızı iyileştirmesini bekleriz. Ancak servet ve şöhret pasif olarak bekleyenlere ulaşmaz. Kendi başınıza yaratmak yerine, şansınızı beklemek, iyi seçimler yerine iyi şansların bir sonucu olarak sizi başkalarının iyi servetini görmeye zorlayan olumsuzluk ve küstahlık yaratabilir.

  • Şansınızı seçkin bir kulübe erişmenizi sağlayan bir sertifika veya bilet yerine bir duygu olarak düşünün. Mutlu olmaya karar verdiğiniz gibi, şanslı olmaya karar verebilir, davranışlarınızın değişmesini beklemek yerine, başarı için fırsat yaratmaya istekli olabilirsiniz.

2) Fırsatlardan yararlanın. İşlerin mükemmel olmasını beklemekle meşgulseniz, uzun süre beklemeniz gerekecektir. Sahip olduğunuz fırsatlardan yararlanarak ortaya çıktıklarında fırsatları tanımayı ve şansınızı iyileştirmeyi öğrenin.

  • Eğer işte, kendinizi gerçekleştirmek için hazır hissetmediğiniz harika bir projeye emanet ederseniz, bunu kötü şanslar olarak düşünebilir, meslektaşlarınızı kızdırabilir ve mazeretler yaratabilir ya da iyi bir şekilde başarılı olmanızı sağlayacak bir fırsat olarak düşünebilirsiniz. Şansla ilgili bir şey olarak daha az düşünün ve daha fazlasını başarmak için bir fırsat olarak düşünün.

3) Değişime açık olun. Yaşlandıkça, yolda sıkışıp kalmak kolaylaşır. Tekrarlayan ve alışkanlık rahat şeylerdir, ancak küçükken bile değişiklik yapma olasılığını kabul etmeyi öğrenmek, fırsatları ve kendini sunan şansa karşı duyarlı olmanızı sağlayacaktır.

  • Eleştiriyi kabul etmeyi ve bunu geliştirmek için bir fırsat olarak kullanmayı öğrenin. Patronunuz, üzerinde çok çalıştığınız bir şey hakkında sizi eleştirirse, kendinizi şanslı sayın. Bir dahaki sefere nasıl daha iyi olacağını biliyorsun.
  • Korkunç bir şekilde biten bir randevunuz varsa, deneyimi bir dahaki sefere elbise provası olarak kullanın. Yanlış giden neydi? Bir dahaki sefere ne farklı yapabilirsiniz?

4) “Küçük zaferlerden” yararlanın. Bir şey sizin için iyi gidiyorsa, bundan yararlanın. Mütevazi olun ama olumlu, motive ve mutlu kalmayı sağlayan küçük zaferlerin ve küçük başarıların tadını çıkarmayı öğrenin.

  • Bu “zaferlerin” büyük olması gerekmez. Belki de dün gece yapabileceğin en iyi yemeği hazırlamışsın ya da yapmak istemediğinde bile koşarak gitmekle gurur duyuyorsun. Kutla onu!
  • Başarınızı diğerleriyle karşılaştırmayın. 

5) Zamanında olumlu ve cömert ol. Şanslı insanlar hepimizin yanında olmaktan hoşlandıkları için, çünkü şansları hepimize fayda sağlıyor gibi görünüyor. Sahip olduğunuz başarıya karşı daha olumlu ve cömert davranarak başkalarının sahip olmak istediği türden biri olun.

  • İyi bir iş çıkardıklarında veya iyi bir fırsat ortaya çıktığında diğerlerini tebrik edin. Küçük bir tebrik notu iyi sonuçlar verebilir.

Küçük şeylerle bile yeteneklerinizi sunun. Neden kimsenin size yardımcı olmak için kapınızı çalmadığını merak ediyorsanız, yıllar boyunca aynı şeyi yaptığınız her zaman hatırlamaya çalışın. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here