Şarbon hastalığı nedir? Nasıl bulaşır?

0
917

Şarbon hastalığı, genellikle hayvanlardan bulaşan bakteriler sayesinde olur. Şarbon cilt, akciğer ve bağırsak hastalığına neden olur ve ölümcül olabilir. Antraks enfekte dokulardan bakteriyel kültürler kullanılarak teşhis edilebilir. Bilinen dört çeşit şarbon vardır: kutanöz, inhalasyon, gastrointestinal ve enjeksiyon. Şarbon, antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Şarbonu hastalığını önlemek mümkündür.

Şarbon nedir? Şarbon bulaşıcı mıdır?

Şarbon, normalde hayvanları, özellikle geviş getirenleri (keçiler, sığırlar, koyunlar ve atlar gibi) etkileyen Bacillus anthracis’in neden olduğu hayatı tehdit eden bir enfeksiyöz hastalıktır . Şarbon, enfekte hayvanlar veya onların ürünleri ile temas ederek insanlara bulaşabilir. Son yıllarda, şarbonun biyolojik bir terör saldırısı ya da biyolojik savaş yoluyla yayılabildiği netleştikçe, şarbon çok dikkat çekmiştir. Şarbon, kişiden kişiye yayılmaz ve bulaşıcı olarak kabul edilmez .

Yıllar boyunca genellikle yerelleştirilen bir dizi salgın olmuştur. En son 2016 yılında, Sibirya, Rusya’da, en az 13 Sibirya insanını yoğunlaştıran ve 2000’den fazla ren geyiği öldüren büyük bir şarbon salgını vardı. Yetkililer, erime permafrostunun 75 yıl önce şarbondan ölen ve şarbon sporlarının salınmasına neden olan bir ren geyiğini kaldırdığını düşünüyorlar.

Şarbon hastalığına ne sebep olur?

Diğer araştırmacılar şarbon basilini keşfettikleri halde, şarbon bakterisinin toplumundaki çiftlik hayvanlarını etkileyen bir hastalığın nedeni olduğunu kanıtlayan bir Alman hekim ve bilim adamı Dr. Robert Koch idi. Mikroskop altında, bakteri büyük çubuklar gibi görünüyor. Ancak, yaşadıkları toprakta, şarbon organizmaları spor olarak adlandırılan uyku formunda bulunurlar. Bu sporlar çok dayanıklıdır ve yok etmek zordur. Sporların toprakta 48 yıl kadar yaşadıkları bilinmektedir. Bakteriler, koruyucu antijen, öldürücü faktör ve ödemfaktörü olarak adlandırılan üç proteinden oluşan toksinleri salgılar.

Şarbon nasıl bulaşır?

Şarbon, insanları üç şekilde bulaşabilir. En yaygın olanı deriden enfekte olur ve bu da çirkin, karanlık bir yaralanmaya neden olur. İnsanlar ve hayvanlar şarbonla kontamine olmuş ölü hayvanların karkaslarından şarbonu yutabilirler. Şarbonun yutulması ciddi, bazen ölümcül hastalığa neden olabilir. En ölümcül formu inhalasyon şarbonudur. Eğer şarbon sporları solunduğunda, göğüsteki lenf bezlerine göç eder, çoğalırlar, yayılırlar ve sıklıkla ölüme neden olan toksinleri üretirler.

Şarbon ne kadar yaygındır? Şarbon enfeksiyonu için risk faktörleri nelerdir?

Şarbon, ABD’de ve gelişmiş ülkelerde insanlarda artık nadirdir. Bugün hâlâ büyük ölçüde, keçiler, büyükbaş hayvanlar, koyunlar ve onların ürünlerinin maruz kalmasını engelleyen halk sağlığı düzenlemelerine sahip olmayan ülkelerde meydana geliyor. Son birkaç yılda, davul yapmak için kullanılan ithal hayvan postlarına maruz kalan insanlarda nadir görülen şarbon vakaları olmuştur. Davulcular, davulcular ve aile üyeleri bu şekilde enfekte olmuştur. Batılı ülkelerdeki bizler için en önemli endişe, şarbonun biyolojik savaş ajanı olarak kullanılmasıdır. Şarbon ile enfekte olma riski daha yüksek olan bireyler şunlardır:

  • Veterinerler,
  • Hayvancılık üreticileri ve çiftçiler
  • Şarbonun endemik olduğu bölgelere seyahat edenler,
  • Hayvansal ürünlerin işleyicileri (örneğin, hayvan gizleri),
  • Şarbon inceleyen laboratuvar personeli ve
  • Posta işleyicileri, askeri personel ve biyoterörlere ve / veya biyolojik savaşa cevap vermek üzere eğitilmiş kişiler.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here