SEFERİHİSAR ULAMIŞ KÖYÜ

0
1463

SEFERİHİSAR ULAMIŞ KÖYÜ

                      Seferihisar’a bağlı olan Ulamış köyünün tarihi çok eskiye dayanmaktadır.  Ulamış köyünün denize mesafesi 5 kilometredir. İzmir’e mesafesi ise 38 kilometredir. Ulamış köyünün ana geçim kaynağı; mandalina, zeytin, enginar ve arıcılıktır. Ulamış köyüne ad veren Ulamış Obası 12-15. Yüzyıllarında Halep yöresinde yaşayan Avşar Türkmenlerinin üç kolundan biri olan Gündüzlü Avşarı obalarındandır.

ULAMIŞ KÖYÜNÜN LEZZETLERİNDE ARMOLA PEYNİR SUYU VE KARAKILÇIK ATA EKMEĞİ

                        Günümüzde çok az rastlanan Topan Karakılçık Buğday Tohumu Seferihisar’ın Gödence Köyünde 2011 yılında tohum takas şenliğinde bulunmuş ve çoğaltılmıştır. Can yücel tohum merkezinde çoğaltılmıştır. Bu karakılçık buğdayından yüzlerce yıl önceki tekniklerle Ata ekmeği üretilmektedir.

Armola peyniri ise; diğer peynir çeşitlerinden farlı olarak Keçi peyniri suyunun ve peynir kırıklarının lor ve yoğurt ile iyice yoğrulmasından meydana gelen tulum içerisinde yapılan yumuşak bir peynirdir armola. Lezzet olarak ta çok güzeldir. Üzerine zeytinyağı dökerek te tüketebilirsiniz.

ULAMIŞ KÖYÜNDE ŞENLİK VAR

21 Temmuz 2018 de 2.si düzenlenen Ata ekmeği ve armola şenliği Ulamış köyü kadınları öncülüğünde gerçekleşti. Bu festivalle birlikte Ata ekmeğimiz bir ulamış markası haline gelmiştir. Şenlik bir sürü aktiviteye de ev sahipliği yapmıştır. Sabun ve ekmek atölyeleri, resim atölyeleri kurulmuştur. Tavla turnuvaları yapıldı. Özellikle çocuklarımız için ulamış köyünde bir sürü aktivite gerçekleştirildi. Resim atölyeleri, dans, boyama, satranç etkinlikleri yapılmıştır. Çocuklar için arkeoloji adı verilen bir atölyede kurularak burada çocuklarımız arkeoloji hakkında bilgiler verildi. Dans ve tiyatro gösterileri yapıldı. Halk tarafında büyük ilgi gördü. Ulamış köyü halkının içten ve samimi olması diğer çevre illerden gelen misafirlerinde çok hoşuna gitti. Köy sokakların da gezerken dikkatimizi çeken bir de yazılar vardı. Dikkat sanatçı çıkabilir. Bu tür deki yazılarda gülümsememize sebep oldu. Ulamış köyüne gittiğinizde gerçekten de sanatçı biriyle karşılaşmanız mümkün.

Seferihisar ulamış köyünde her cumartesi köyün sıcak ve samimi insanları tarafından üretici pazarı kurulmaktadır. Yolunuz düşerse bir uğrayın derim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here