Senaryo Nasıl Yazılır

0
633

Senaryo Nasıl Yazılır

Bu maddelerle yaklaşan bir şov için yazabilir veya yeteneklerinizi nasıl gösterebileceğinizi belirlemeye çalışabilirsiniz.Her durumda, bu makaledeki yönergeler yazmanıza yardımcı olacaktır.

1)Bir kapak var. Senaryonun bir örtüye ihtiyacı olacak. İletişim bilgilerinizi ve temsilcinize ek olarak (varsa) başlığı ve adını eklemelisiniz.

2) Doğru yazı tipini, kenar boşluklarını ve boşlukları kullanın. Komut dosyanızı yazarken Courier yazı tipini (daktiloların kaynağı) kullanmalısınız. Size daha profesyonel bir görünüm kazandıracak ve okumayı kolaylaştırmanın anahtarıdır. Benzer şekilde, okuyucunun diyalogu, sahnenin tanımını vb. Ayırt etmesine yardımcı olacağından, senaryonun her bölümü için doğru girintiyi kullanmalısınız.

3) Ayarlar ve karakterler hakkında yardım ayrıntıları senaryoya renk katar.Her sahneden önce kısa başlıkları kullanın. Eylem, yer, mekan, yer ve gündüz veya gece ise gerçekleşirse derler. Karakterin adı, diyaloğunuzun üstünde ya da yanında tamamen yazılmalıdır (ne yazdığınıza bağlı olarak). Duraklamalar veya parantezler gibi talimatlar da koyabilirsiniz.

4) Sunum yönteminiz için doğru biçimi kullanın. Bir filmin senaryosunu yazmak istiyorsanız, o zaman senaryonuzu bu formatla yazmanız gerekecektir. Bir oyunun senaryosunu yazmak istiyorsanız, bu formatta yapmanız gerekecektir. Çok benzer olmalarına rağmen, farklı farklılıklar vardır ve öğrenmeleri zaman alabilir.


5)Çok fazla yazmadığınızdan emin olun. 
Senaryolar normalde sayfa başına bir dakika eşittir. Komut dosyaları kitaplara benzemediğinden, kelime sayaçları uzunluk ölçmek için harika bir yoldur. Dikkatli ol

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here