Spor Öncesi Yenen Sağlıklı Yiyecekler

0
1953

Spor Öncesi Yenen Sağlıklı Yiyecekler

Formda kalmak ve sağlık için spor yapmanın önemi herkes tarafından bilinen bir gerçek. Ancak spor yaparken nasıl beslenmek gerektiği hakkında pek çok yanlış bilgi mevcut. Ağır bir yemekten sonra yoğun programlı bir aktivite yapmak vücut enerjisini sindirime ayırmak isterken, kas grubuna yönlendirerek kalbinizi yoracaktır. Ağır bir yemekten sonra ağır sporlar yerine, yürüyüş yapmak en mantıklı seçim olacaktır. Ancak en doğrusu, spordan önce beyaz ekmekten, unlu gıdalardan, kızartmalardan, tatlandırıcılı ve şekerli içeceklerden kaçınmaktır. Enerji içeceklerini tüketmek de önerilmeyenler arasında.

 Spordan Önce Ne Yemeli?

Kalori harcamak için yapılan sporlardan önce vücudun ihtiyaç duyduğu doğru besinlerden doğru tipteki kaloriyi, doğru zamanda almamız gerekiyor. Spor öncesi vitamin ve mineral alımını ihmal etmemek yağ yakımını hızlandıracaktır. Besin alımını planlanan spor saatinden 1 saat önce tamamlamak gerekiyor. Spordan önce hafif ve lif açısından zengin bir yiyecek tüketmek spor yaparken performansı ve enerjiyi arttırıyor. Aksi durumda spor faydalı olmak yerine zararlı hale gelebiliyor. Açken yapılan spor motivasyonu azalttığı gibi, enerjiyi de düşürüyor, bu durum spordan alacağınız verimi doğrudan düşürüyor.

-Tam tahıllı ekmekle yapılmış ufak bir peynirli sandviç iyi bir seçim olacaktır.

-Taze meyvelerden hazırlanmış meyve suları size enerji verecektir.

-Yaz günlerinde içilecek 1 bardak taze smoothie ise hem protein ihtiyacınızı karşılar hem de zindelik verir. İçine ekleyeceğiniz yulaf ise tokluk hissi verir.

-Potasyum açısından yüksek muz konsantrasyonunuzu arttıracağı gibi, enerji de verecektir.

-Buharda pişmiş sebze ya da taze sebze suları detoks etkisi yaratacak ve iyi bir öğün olacaktır.

-Keten tohumu tüketmek sindiriminizi kolaylaştıracaktır. Salatalarınıza ekleyerek tüketebilirsiniz.

-Pancar yağ yakımınızı kolaylaştıracaktır. Toksinlerin atılmasına da yardımcıdır.

-Çim suyunu limonla birlikte tüketebilirsiniz.

-1 bardak süt meyve ile birlikte tüketildiğinde gerekli proteini ve enerjiyi sağlayacaktır.

-Metabolizmayı hızlandırıcı ve içerdiği kafein sayesinde uyarıcı etkisi olan kahveyi günlük önerilen miktarları aşmadan spor öncesinde tüketebilirsiniz.

 20 Dakikada Bir 200 Mililitre Su Tüketmek Gerekiyor

Araştırmalar spor yaparken sağlıklı yağlardan tüketmenin önemli olduğunu vurguluyor. Günlük ihtiyaç duyulan enerjinin 5′ te 1 ‘i yağlardan sağlanır. Spor yaptığınız periyot boyunca kilo başına 0,5 gram yağ alımını atlamayın. Bu sayede hem vitaminlerin emilimini sağlayacak, hem de bağışıklık sisteminizi güçlendireceksiniz.

Spor öncesinde su içen kişiler spordan daha çok verim aldıklarını belirtmişlerdir. Yeterli su içilmediği durumlarda vücut spor sırasında da su kaybedebileceğinden, baş ağrısına rastlanabilir. Ancak suyu spordan hemen önce içmemek gerekiyor. Spor yaptığınız süre boyunca da su içmeyi ihmal etmeyin. 20 dakikada bir 200 mililitre su tüketmek gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here