Sporla İlgili Yanlış Bilinenler

0
907

Sporla İlgili Yanlış Bilinenler

Spor vücudumuz ve sağlığımız için çok önemli aktivitelerdendir. Eğer bilinçsizce yapılırsa çoğu zaman tehlikeli bir hal alabilir. Kendimizi zorlayacak hareketleri yapmamaya dikkat etmeliyiz. Spor hocalarının tavsiyelerine uyarak yapmak en doğru şekilde olacaktır. Spor yapalı 1- 2 ay olmuşken, çabuk kas yamak için kendimize fazla yüklenmek size zarar verir.

 Yağlar Kaslara Dönüşür Mü?

Bu konu tamamen bir efsanedir. Halk arasında özellikle çok yaygın ve yanlış olarak bilinmektedir. Bu sorun fizyolojik olarak mümkün olamaz. Yağ ve kas yapıları vücudumuz da farklı dokulardır. Birbirlerine dönüşme gibi durum yoktur. Maalesef halk arasında dolanan bir efsaneden öte bir durum yoktur. Vücutta bulunan yağ oranı azaldıkça, kaslar belirgin hale gelir. Ama vücutta kas oranı azalırsa, yağ oranı artma gibi bir durum oluşabilir. Eğer kişi doğru beslenir, düzenli egzersiz yaparsa kas oranı artacak ve vücudunda bulunan yağ yakımı olacaktır.

  Diyet Yaparak Kilo Verilir Mi?

Önemli olan kilo vermek değil vücut da bulunan fazla yağlardan kurtulmaktır. Egzersiz olmadan, sadece diyetle kilo verilse bile metabolizma hızımız egzersiz yaparak arttığı için diyet bittiğinde kilo eski hale gelir.

  Aç Karna Spor Faydalı Mı?

Hayır değildir. Spor yaparken sporcunun enerji ihtiyacı olur. Enerji ihtiyacını karşılamak için besin yemelidir. Ayrıca yediğiniz besinler sindirip kana karışarak enerji haline gelmesi için belli zaman geçmesi gerekir.

 Spor Yapmak cinsel Gücü Arttırır Mı?

Seks fiziksel bir aktivitedir. Fiziksel bir engel yoksa performansı doğrudan etkileyen durumlar psikolojik olmuştur. Direk etki diyemesek de spor yapmak, cinsel yaşam üzerinde olum etki yapar.

 Futbol Oynuyorum, Spor İçin Yararlı Mıdır?

Risk oranı en yüksek aktiviteyi yapmaktasınız. Düzenli olan egzersiz haftada 2-3 gün yapılır. Düzenli olarak yapılan egzersizler, kullanılan materyaller vücut ağırlığı ile yaptığımız için zararı olmaz. Oysa futbol oynarken, bizden bağımsız ve kontrol dışında bir top ve devamlı temas halinde bulunduğumuz rakip oyuncular bulunmaktadır. Eklem, kas rahatsızlıkları ve hazır olmayan bir vücut olduğundan ani kalp krizleri, eklem sakatlıkları ve çeşitli sakatlıklara yol açabilir.

 TV deki Kadınlar Gibi Olabilir Miyim?

Spor tesislerinde de sıkça sorulardan biri budur. Ama kime kas yapmanın zorluklarını farkında değil. Erkek hormonu olan testesteron kas gelişimine büyük yardımcı olur. Kadınlarda testesteron seviyesi düşüktür. Tam anlamıyla spor yapan bir kadın bile kadınlık hormonu yüzünden tam olarak kaslı bir hal alamaz. Kadınlık hormonu esnek ve yumuşak olmasını sağlar. TV veya dergilerde gördüğünüz o kadınlar doping ilaçları kullanarak o hale gelir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here