Duygusal stres hissediyor ve sağlığınızı çok fazla etkilemeye başlıyor musunuz?

Duygusal stres özellikle ağrılı olabilir ve yüzleşmek zor  olabilir  herhangi bir kişinin akıl sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Bunun nedeni kısmen bir çözüm düşünün ya kolayca sonu olarak yararlı ve etkili olmayan ne hakkında çok fazla düşünme bozulabilir (genellikle sorunları çözmek için faydalı ve etkili olan davranışları başa çıkma) bir arkadaşıyla çözümleri tartışmak için .

Aslında, şeyler hakkında çok fazla düşünmek stres seviyenizi arttırabilir, bu nedenle duygusal stresle başa çıkmanın yanı sıra kendinizi bu tür düşüncelere yönlendirmek ve duygusal olarak verimli yaklaşımlara daha fazla odaklanmak için sağlıklı stratejilere sahip olmanıza yardımcı olabilir . taşıma stresi .

Duygusal stresin nedenleri

İlişkilerin stresi, insanların yaşamlarında, özellikle duygusal düzeyde yüksek bir maliyete sahiptir. Başkalarıyla ilişkiler, hayatı daha iyi ya da daha kötü bir şekilde etkileyebilir. Sağlıklı ilişkiler, zor zamanlara karşı direnişe yardımcı olan ve insanların uzun ömürlü olmasını sağlayan iyi seçenektir. Tersine, toksik veya çatışmalı ilişkiler hayatı kısaltır ve duygusal hasara yol açar.

Her ne kadar ilişkiler duygusal stresin tek nedeni değildir. Ekonomik krizler, hoş olmayan bir çalışma ortamı veya diğer stres faktörleri duygusal strese maruz kalmanıza neden olabilir. Bu, özellikle durumlar çok çaresiz göründüğünde, acıdan kaçmak için sağlıksız davranışlara sahip olmanıza neden olabilir.

Size yardımcı olacak 5 tavsiye

Neyse ki, her zaman bu durumları bir gecede çözemeseniz de, hissettiğiniz duygusal stresi ve bu stresin size yüklediği maliyeti azaltabilirsiniz. İşte duygusal stresle etkili bir şekilde başa çıkmaya çalışabileceğiniz bazı alıştırmalar:

  1. Pratik farkındalık Duygusal stres hissediyorsanız, fiziksel bir ağrı, göğüste bir ağrı hissi, mide ya da baş ağrılarında bir huzursuzluk hissi yaşayabilirsiniz. Bu duygulardan kurtulmaya çalışmak yaygındır, fakat gerçekte, bu duygusal tepkilerin fiziksel olarak nerede hissedildiğini fark etmek için deneyimlemeyi incelemek ve dikkati kullanmak yararlı olabilir.
  2. Aklını dağıt Kendinizi iyi hissetmek için bir film, arkadaşlarınızla eğlenceli aktiviteler veya tatmin edici bir zihinsel meydan okuma gibi duygusal olarak sağlıklı alternatiflerle kendinizi duygusal acıdan uzaklaştırmak, duygusal acıyı azaltabilir ve daha iyi olmanıza yardımcı olabilir.
  3. Sizi endişelendiren şeylere çözümler bulun. Sizi endişelendiren her zaman ve her saat düşünmek yerine, uykunuzu alıp, çözüm bulmaya odaklanmak için günün tek bir dakikasına odaklanmak daha iyidir. İlk önce seni getiren şeyden başka bir şeye odaklanmayın. Ama evet, zaman geçtikçe, onu düşünmeyi bırakıp başka şeylere adamak zorunda kalacaksın.
  4. Bir günlük yaz Bir önceki noktayı takip ederek bir günlük yazabilirsiniz . İçsel duygusal dünyanızın keşfini, potansiyel çözümlerin keşfi olarak yapabilirsiniz. Bu sorunun size yardımcı olabileceğini düşünüyorsanız, arkadaşlarınızla sorun hakkında konuşun. Kendine tamamen dal. Ve sonra bazı sağlıklı dikkat dağıtıcıları deneyin. Eğer sınırlı bir süre için uyku kaybetmek ne üzerinde takıntısı olabilir ve: Bu teknik iki nedenden dolayı iyi çalışıyor olacak size böyle bir sorun odaklanmak için bir an var biliyorum çünkü günün geri kalanını daha rahat hissediyorum.
  5. Meditasyon. Meditasyon, çeşitli stres faktörleri ile baş etmede çok faydalıdır ve duygusal stres, meditasyonun yardımcı olduğu stres kategorilerinde kesinlikle vardır . Bu, obsesif düşünceden bir mola vermenize ve düşüncelerinizi aktif bir şekilde yönlendirmenize ve uzun vadeli duygusal stresi ortadan kaldırmaya yardımcı olabilecek düşüncelerin seçilmesi için pratikte bulunmanıza izin verir.
  6. Yukarıdakilerin hiçbiri işe yaramazsa, duygularınızı ayırmanıza ve daha iyi hissetmenize yardımcı olacak bir terapistle konuşma seçeneğini tercih edin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here