Takla Nasıl Atılır

0
2711

Takla atmak için, havada dönerken kendinizi geri çevirmek zorundasınız, böylece başladığınız yöne, normal bir geri çevirmeyle yaptığınız gibi düşersiniz. Bu gelişmiş jimnastik becerisini etkin bir şekilde tamamlamak için, nasıl gruplandırılmış bir sıçrama, geriye doğru atlamayı bilmelisiniz. Jimnastikte 6. ve 7. seviyelerde tanıtılan bir beceridir, bu yüzden etkin bir şekilde yapabilmek için birkaç yıllık tecrübeye ihtiyacınız olabilir. Takla atmayı nasıl yapacağınızı bilmek istiyorsanız, başlamak için Adım 1’e bakın.

Geri Takla Nasıl Atılır

1) Vücudunuzu iyi germek. Takla atmadan önce, özellikle arka kısmı germek önemlidir. Unutmayın ki tam bir takla atmak istiyorsanız, yuvarlak, el sıkışma, gruplanmış bir atlama ve geriye dönüş takla atmanız gerekir. Esnerken, kollarınızı, boynunuzu ve bacaklarınızı germek zorunda olmanıza rağmen, sırtınıza ve bileklerinize konsantre olun. Bunlar yapabileceğiniz yöntemler:

 • Sırtınızı germek için basit bir örümcek yapın.
 • Yerdeki bir topun üzerinde durun ve uzatmak için arkaya yukarı ve aşağı doğru yuvarlayın.
 • Bilekleri ve ayak bileklerini tutup gererek saat yönünde beş kez saat yönünde ve ardından ters yönde beş kez daha döndürerek gerin.

2)Takla ataklarını daha etkili bir şekilde yapmak için, bir tur atmalı ve daha sonra hazır durumda olmalısınız; böylece vücudunuzu havada yeterince ilerletmek ve takla atmak için gereken hız ve momentumu oluşturabilirsiniz. Yapmanız gereken şey bu:

 • Kolları kulakların yüksekliğine kadar atın.
  • Ellerinizi yere koyun.
  • Baştaki ayakları dengeler.
  • Ellerinizi diğer tarafına yerleştirene kadar ayaklarınızı bir arada tutun.
  • Başladığınızın tersi yönde, başın üstünde, kulakların yanında olacak şekilde düşüyor.
 • Hemen ardından bir el sıkışma yapmak için, daha fazla hız elde etmenize yardımcı olmak için turun dürtü kullanmanız gerekir. Yapmanız gereken şey bu:
  • Kollarınız başınızın üzerinde sallanırken oturma pozisyonunda durun.
  • Kolları daha da yükseltmek için ayak parmaklarından bastırın.
  • Geri çekilir, sırtını çok fazla açmamaya özen gösterir.
  • Ellerini yere koy, parmakların arkanda olsun.
  • Bacaklarınızı ellerinizin üzerinde sallayın, böylece bir saniye boyunca ellerinizin üzerinde duruyorsunuz.
  • Onları yere indirirken ayaklarınızı bir arada tutun.
  • Ellerinle başının üstüne atla.

3) Kolları kulaklara getirin ve havaya doğru dursunlar. Geri çevirme işleminin sonunda yere dokunduktan sonra, kollar kafaya dayanmalıdır. Buna duruş, mümkün olan en iyi form ve hız ile takla atmanıza yardımcı olan hareket denir.

4) Ayak parmaklarını sivri tutun ve gömme pozisyonda bir dönüş başlatın. Kapalı pozisyonda, kollarınız yanlarda olmalı ve ayak parmakları işaret etmelidir. Unutmayın, normal bir sırtüstü vuruş yapmak gibi, mümkün olan en yüksek yüksekliğe ulaşmak için konsantre olmalısınız, böylece beceriyi düz bir şekilde tamamlamak için zamanınız olur.

5) Kollarınızı yüzünüzün iki yanında tutun. Bu, dönmeye başlarken dengeyi korumanıza yardımcı olacaktır. Bu işlem sırasında bagajınız (karın bölgesi) sağlam olmalıdır.

6) Kendini sarmaya başla Sadece gökyüzünü görmeye başladığınızda(hangi kolunu çeviriyorsanız) almalı ve sanki arkanızdan çekiyormuş gibi arkasına yerleştirmelisiniz. Diğer kolunuzu alın ve döndüğünüz aynı yönü takip ederek, iki elinizle tuttuğunuz ağır bir topu solunuzdaki kişiye geçiriyormuş gibi, aynı kolu takip edin. Bu, tüm vücudunuzun dönüşü tamamlamasına yardımcı olacaktır.

7) Zemini görmeye başlayana kadar kollarınızı bu konumda tutun. Sonra kollarını kaldır, ama tüm vücudu düz tutmayı unutma. Dizlerinizi ve ayak bileklerinizi genişletin ve bagajınızı sağlam tutun.

8)Düşüşünü düzelt. Dönüşü tamamladıktan ve başladığınız yöne doğru kendinizi bulduğunuzda, her iki ayağınızla yere düşün ve takla ayağı tamamlamak için kollarınızı kaldırın. Eğer henüz o pozisyonda değilseniz ve sadece yarım tur attıysanız, başladığınız pozisyonun tam tersi yönde düşerek ölümcül bir ortalama elde edebilirsiniz.

 • Bu noktaya gelmekte güçlük çekiyorsanız, bolca egzersiz çalışabilirsiniz; hatta vücudunuzu havada “tehlikeli hale gelme” hissine alışmak için yere düştükten sonra “yarıya” çevirerek çalışabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here