Türkiye’de En Fazla Yapılan Sporlar

0
1703

Türkiye’de En Fazla Yapılan Sporlar

İnsanoğlunun yıllar içerisinde kat ettiği yol ile birlikte fiziksel ve ruhsal bir gereklilik olarak spor yapma ihtiyacı hâsıl olmuştur. Uzun yıllar içerisinde evrilerek birçok tür halinde çeşitlenen bu etkinlik insanların tamamına hitap edecek bir geniş yelpazeye sahiptir. Örneğin sakinliği seven kişilikteki insanlar için golf, tenis, avcılık, gibi seçenekler mevcutken; adrenalini doruklarına kadar yaşamak isteyenler için paraşüt, kayak, dalış gibi aktivitelerle var olmaktadır. Fakat spor dünyasının sahip olduğu bu geniş spektruma rağmen ülkemizde vatandaşlarımızın yapmakta eğilim gösterdiği sportif aktiviteler oldukça sınırlıdır.

Türkiye’de En Çok Hangi Spor Dalları Revaçta?

Tahmin etmekte hiçte güçlük çekmeden verebileceğiniz cevap tabi ki futboldur. Ajanspress gibi önde gelen araştırma platformunun yaptığı çalışma neticesinde ülkemizde en fazla yapılan spor olan futbolun en yakın takipçisi olan basketboldan 5 kat daha fazla ilgi gördüğü sonucuna ulaşılmıştır. Hakkında yapılan 95 bin haber değerindeki belge ile futboldan sonra ikinciliği göğüslemiştir. Sonrasında ise sırasıyla voleybol, atletizm, tenis, güreş, kayak, hentbol, fitness, karate ve boks gelmekte ve bahse konu dalların popülaritesi düştükçe elit sporcu sayısı artmaktadır.

Neden Ülkemizde Futbol Çok Tercih Ediliyor?

Bunun nedeni tabi ki de küçüklüğümüzden itibaren daha ilk adımlarımızı atmamızla bizden istenen şeylerden birisinin topa vurma eylemi olması diyebiliriz. Babaların özellikle erkek çocuklarına yap dediği ve bundan oldukça mutlu olduğu şey futbol toplarına sertçe vurmalarıdır. Sanki bu bir güç göstergesiymiş gibi babalar çocuklarıyla övünür. Dolayısıyla Türkiye sportif faaliyetlerin oldukça geniş olan yelpazesinde doğuştan yönlendirmeyle futbola yönelmiş oluyor.

 İnsanlar İçin Futbol Bir Yaşam Biçimi

Özellikle son yıllarda rekabetin de artmasıyla ülkemizde futbol, yapılan bir sportif faaliyet olmaktan ziyade izleyici kitlesi oldukça fazla olan ve sosyal yaşantısını bu yönde dizayn eden insanların takip ettiği bir oluşum olmuştur. Futbol takımı taraftarlığı öyle ciddi boyutlara ulaşmıştır ki zaman zaman ülkemizde istenmeyen olayların yaşanmasına da sebep olmuştur. Ayrıca yaptıkları ekonomik hareketlilik ile futbol ülke, ekonomisinde dahi büyük pay sahibi olmuştur. İnsanların futbola bu kadar ilgi göstermesinin doğal bir sonucu olarak da 2017 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından en büyük teşvik payını futbol almıştır. Fakat eleştirisel bir gözle bakacak olursak futbola bu kadar ilgi duyan bir milletin futbol milli takımı son dört FİFA Dünya Kupası organizasyonuna katılamamıştır. Şu noktada iki temennimiz olmaktadır: öncelikle ülkemizde ilgi duyulan spor dallarının sayısı artması; sonrasında ise futbol dalında ülkemizin dünya çapında daha etkin bir rol oynamasıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here