Bu grubun bir meyvesini tükettikten sonra cildinizdeki dudaklarda veya kırmızı lekelerde kaşıntı olduğunu fark edersek, doktora gitmeliyiz.

En yaygın olanları arasında besin alerjileri vardır, yani kişinin tükettiği veya o gıdayla temas ettikten sonra ortaya çıkanlardır. En çok meyve, balık ya da fındık vardır.

Bununla birlikte, vurgulanması gereken bir şey olmamakla birlikte, popülasyonun kötü bir miktarını etkileyen birçok başka alerji vardır ( dünya nüfusunun yalnızca% 1’i bu alerjiden etkilenmektedir). Bunlardan biri , etkilenen kişi için ölümcül olan çok hafif olabilen turunçgillerin ( C vitamini açısından zengin portakal veya limon gibi) alerjisidir .

Bekia’da narenciye alerjisinin ne olduğunu, semptomlarının neler olduğunu, nasıl düzeltebileceğimizi ve bu gıdaların yerine hangi besinlerin yerine geçebileceğimizi söyleyebiliriz.

Turunçgil alerjisi nedir?

Narenciye meyvelerini, bazı ağaçlardan gelen ve C vitamini ve sitrik asit içeren tüm meyveler olarak kabul ediyoruz . Bu asit, onları tadın o kadar karakteristik ve özel kılan şeydir.

Narenciye meyveleri genellikle kalın, yenilebilir bir cilde sahip olan meyveler ve büyüklüklerine bakılmaksızın segmentlere ayrılabilen bir hamurdur.

Narenciye meyveleri içinde portakal, mandalina, greyfurt, limon, kireç ve benzerlerini buluyoruz.

Bu gıda, içerdikleri C vitamininin yüksek miktarına bağlı olarak, hastalıkların önlenmesine ek olarak birçok iyileştirici güce sahiptir. Aynı zamanda antioksidanlar ve diüretikler , birçok doktor bunları tavsiye ediyor.

Turunçgil alerjisi ve tedavisi 

Narenciye meyvelerini (örneğin portakal veya limon gibi) tükettikten sonra alerjisi olan kişi bir reaksiyon yaşayabilir . Daha hafif vakalarda, semptomlar, meyve parçasını, cildi kaşıntı ve kırmızı lekeler olarak tüketdikten birkaç dakika sonra ortaya çıkabilir. Bu olduğunda , alerjimizi gördükten sonra uygun antihistaminiyi önermek için mümkün olan en kısa sürede eczacımıza gitmeliyiz . Daha sonra, doktordan mümkün olan en kısa sürede randevu almasını istememiz gerekecek ve bize alerjik reaksiyona tam olarak neden olan şeyi ve bu andan itibaren hangi önleme ve testlerimizi yapmamız gerektiğini belirleyecektir.

En erken belirtiler ciltte kaşıntı ve lekelerdir.

Bununla birlikte, bir narenciye tükettikten sonra daha ciddi semptomlar yaşayabiliriz, çünkü yüzümüz şişer, vücudumuzun her tarafındaki kırmızı lekeleri bir sürü kaşıntıya ve hatta dilimizi ve boğazımızı şişirerek nefes alamıyoruz. Bu durumlardan herhangi birinde mümkün olan en kısa sürede hastaneye gitmeliyiz, böylece profesyoneller hayatımızı koruyan uygun tedaviyi uygulayabilirler. Bu andan itibaren, turunçgiller almayı bırakmalı ve sağlığımız için çok tehlikeli olan bu sitrik asit içeriyorsa, bilmediğimiz şeyleri yerken doktorların tavsiyelerini izlemeliyiz.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here