Web Sitesi Kurulumu İçin Gereken Kaynak

0
610

Web Sitesi Kurulumu İçin Gereken Kaynak

Dünya genelinde artık web siteleri üzerinden alışveriş yapmaya başlıyor. Aynı zamanda sitelerin kurulumu ve tasarımı güzel olmalı. Çünkü kullanıcılarınız web sitenizden soğuyabilir. Eğer kullanımı kolay ve tasarımı kötü olursa elbette çoğu zaman sıkıntı yaşayacaksınız. Bu yüzden tasarım ve kurulum konusunda dikkat etmeniz gereken önemli noktalar var. Seçtiğiniz yazılıma uygun olarak belirli kriterlere sahip olmanız gerekiyor. Kullanıcılarınıza yüksek performanslı bir web site sunmak için bazı özelliklere sahip olmanız gerekiyor. Bunlar aşağıda belirtilmiştir:

1.Domain

2.Hosting

3.Web Site Yazılımı

 Domain Nedir?

Domain web sitenize kullanıcılarınızın bağlanmasına yardımcı olan kaynaktır. Genellikle, web siteleri IP bağlantılı oluyor. Örneğin, Google bir sunucu üzerine kurulmuştur. Eğer Google şirketi domain almasaydı siz google.com üzerinden değil, 192.168.0.100 gibi IP adresi üzerinden bağlanmak zorunda kalacaktınız. Bu yüzden domain IP adresinizi bir yazılı bağlantıya çeviriyor. Bu da kullanıcılarınızın web sitenize daha hızlı ve daha güvenli bağlanmasına yardımcı olur.

 Hosting Nedir?

Hosting kelimesinin Türkçe anlamı barındırma demektir. Kelime zaten tam anlamını bize sunuyor. Eğer web site açacaksanız web site yazılımını kurmaya ihtiyacınız var. Bu sorunu ortadan kaldırmak için birçok ajans ve şirket hosting paketleri satışa sundular. Hosting paketleri yeni başlayanlar, bilgisi olanlar ve şirketler için özenle ayrılmıştır. Şirketler genellikle sunucu alarak daha yüksek performans gösteriyorlar. Çünkü hosting özellikleri sunucu özelliklerinden birkaç kat daha düşük.

 Basit Arayüzlü Kaliteli Web Site Yazılımları

WordPress genellikle çoğu web sitede karşılaşabileceğiniz türden bir yazılımdır. WordPress çoğu zaman blog, ajanslara hitap ediyor. WordPress’in tercih edilmesinin asıl nedeni açık kaynak ve kullanımının kolay olmasıdır. Eğer yazılım hakkında detaylı bilgi sahibi değilseniz, WordPress ile başlamak sizin için bir avantaj olacaktır. Eğer forum kurmak istiyorsanız, sizin için en iyi yazılımlar Xenforo ve vBulletin olacaktır. Çünkü kullanımı kolay ve binlerce tema bulunduruyorlar.

 Açık Kaynak Nedir?

Açık kaynak bir forum ve yazılım üzerinden kullanıcıların aynı yazılıma uygun tema, eklenti ve diğer yazılım hakkında önemli şeyleri oluşturmasına izin verir. Çoğu yazılım açık kaynaklıdır. Örneğin, blog ve ajanslar için WordPress, forum yazılımları içinde en iyi Xenforo ve vBulletin, dijital ticaret için ise OpenCart gibi yazılımlar açık kaynaklı ve ücretsiz yazılımlardır. Faydası elbette vardır. Mesela, güzel bir web site kurmak istiyorsunuz domain ve hostinge yüksek para harcadığınız zaman açık kaynak size yardımcı oluyor. Ücretsiz olarak tema, eklenti ve diğer şeylere sahip olabiliyorsunuz. Bu yüzden genellikle yazılımların çoğu ücretsiz ve açık kaynaklıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here